inform.zp.ua

У прифронтовій громаді Запоріжжя просять збудувати підземну школу: чому це важливо та які є ризики

Підземна школа у Запоріжжі. Фото: Володимир Зеленський

У Комишуваській громаді Запорізької області проживає близько тисячі учнів. Усі вони вчаться онлайн вже третій рік повномасштабного вторгнення під обстрілами, їхні школи частково зруйновані. 

Батьки, вчителі та депутати звернулися до Запорізької ОВА з проханням побудувати підземну школу для гімназії «Джерело». Уряд виділив кошти, однак роботи досі не стартували через низку проблем. Зокрема, бюрократичні затримки, необхідність додаткових погоджень і тривалий процес експертизи проєкту. Також будівництво тимчасово заморожували через загрозу активного наступу росіян на Запоріжжя.

Немає жодного безпечного місця для учнів

Через близькість до лінії фронту Комишуваська громада часто потрапляє під російські атаки КАБами, РСЗВ, дронами. Всі чотири освітні заклади на території громади працюють в онлайн-режимі. Деякі з них зруйновані вщент, такі як Комишуваська гімназія “Джерело”, основний корпус початкових класів, Зарічненська гімназія. Інші школи також мають незначні пошкодження. Всього ж на території громади перебуває 821 учнів шкільного віку та 172 дитини дошкільного віку. Безпечного місця, де школярі могли б вчитися офлайн, в громаді немає. 

На третій рік вторгнення це питання хочуть вирішити батьки учнів, вчителі та місцева влада за прикладом Запоріжжя. У місті вже відкрилося дві підземні школи, третю добудують зовсім скоро.

“Вважаю, що підземна школа вкрай потрібна на території громади. Тому цей заклад дозволив би нашій громаді перейти на очну форму навчання, проводити психологічні тренінги з дітьми. Також підземна школа могла б стати укриттям для всіх мешканців у разі тривоги, адже на території громади немає жодного сертифікованого укриття”, – пояснив селищний голова Юрій Карапетян в інтерв’ю телеканалу “МТМ”.

Ще однією з причин для будівництва підземної школи посадовець вважає запобігти тому, аби не було відтоку молоді, які бажають кращих умов для життя та навчання своїх дітей.

Підземна школа: бути чи не бути?

В липні 2023 року окупанти частково зруйнували Комишуваську гімназію «Джерело». Від корпусу залишилися тільки вирви й цегла. Але саме на цьому місці хочуть розпочати будівництво підземної школи.

“На сьогоднішній день підготовлені всі необхідні документи. Фахівці провели геологічну розвідку й інші заходи, щоб можна було якомога швидше розпочати будівництво”, – каже селищний голова. 

Держава виділила 111 мільйонів 400 тисяч грн, але роботи так і не розпочалися через бюрократичні проблеми й неоднозначне сприйняття такого рішення суспільством.

У грудні 2024 року голова Запорізької ОВА Іван Федоров під час брифінгу повідомив, що будівництво підземної школи у Комишувасі буде призупинене до січня 2025 року. Причиною цьому стало обурення населення, що викликали інформаційні атаки та чутки щодо наступу росіян на Запоріжжя. 

Згодом батьки учнів, учителі громади зібрали підписи, а депутати допомогли звернутися до Запорізької обласної військової адміністрації з вимогою розпочати будівництво закладу. 

Вже провели експертизу проєкту, але бракує фінального погодження та затвердження розподілу коштів на будівництво. Обласна адміністрація поки не надала чіткого графіка робіт.  

“Для нас майбутнє укриття – це не просто освітній простір. Воно дасть змогу перебувати в безпеці під час ворожих обстрілів багатьом жителям Комишувахи – і дітям, і дорослим, адже в нашому населеному пункті наразі немає інших облаштованих сховищ. Просимо обласну та центральну владу дослухатися до думки жителів громади”, – зазначив селищний голова.

За словами Юрія Карапетяна, він сподівається, що підземну школу в Комишувасі можуть побудувати за 6-7 місяців, як це було в Запоріжжі. Майбутній заклад буде розрахований на 500 учнів одночасно, навчання планують організувати у дві зміни.

Журналісти Inform.zp.ua звернувся із запитом до Запорізької обласної військової адміністрації з конкретними запитаннями щодо планів на будівництво підземної школи у Комишувасі. В разі отримання відповіді стаття буде доповнена та опублікована новина.

Exit mobile version