2 грудня 1976 р. у Запоріжжі на Хортиці привітала світ Марина Брацило – поетеса, журналістка, чиє ім’я Американський Біографічний Інститут включив до Міжнародного словника видатних особистостей. Про цікавинки її біографії ми дізнавались у запорізької дослідниці та журналістки Ганни Черкаської.
Віковічна Хортиця з ковилою, духмяний степ колисали Маринку. Це відчувалося в її творчості. Перша збірочка – «Хортицькі дзвони», у передмові до якої Анатолій Рекубрацький писав: «Амплітуда її мислення не обмежується однією темою, сягає глибин історії, народних джерел, не оминає дня сьогоднішнього. Інакше, мабуть, не могло й бути, адже Марина зросла в самому серці України — на острові Хортиця…».
А я, стара вчителька, мушу визнати, що таких батьків, як у Маринки, я не бачила: вони в єдиній дитинці душі не чаяли. Склалося враження, що тато й мама жили для сім’ї, щоб перелити своє найкраще в Маринку. Мама працювала в музеї на Хортиці, займалася етнікою, козацтвом. Нерідко в експедиції, на екскурсії з собою брала донечку.А влітку – в махновський степ до бабуні, яка переливала свою любов, свої знання в онуку, і в Азовське море, адже Марина – значить «морська діва» (це вона любила підкреслити)! Чи не тому вона взимку мріяла про літо?
Я хочу на пасіку, в літо щедре,
В калачики в спориші,
Туди, де мій час витікатиме медом —
Світлим медом з вощин.
Чи не тому у Маринки відсутня дитяча поезія, складалося враження, що вона, як Льоня Кисельов, народилася зрілим, дорослим Поетом, композитором і виконавицею.
Після восьмирічки на Хортиці, була 20-та школа, три роки, коли наші стежки з Маринкою тісню переплелися. Я – вчителька, Маринка – учениця не з мого класу. Я готувала дітей до участі у Всеукраїнських олімпіадах, тому були безкінечні розповіді про мову, слова, літературу. Як ця білява красуня вміла слухати! Інколи вона казала: «Ви розповідаєте про поета так, наче були знайомі». З тих часів Маринка відкрила для себе Маланюка, Телігу, Ольжича.
Перша збірочка М. Брацило «Хортицькі Дзвони» (1995), потім «Благовіст» (1996), «Мелодія вічних прощань» (1997). З 1997 року вона – член Національної спілки письменників України. Київ, аспірантура в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, поетичні збірки: «Сонцетяжіння» (2001), «Чотири пори любові» (2006). Працювала: коректором у ЗМІ; літредактором у видавництвах «Факт», «Смолоскип»; редактором у журналах «Пані», «Вона», «Даша»; контент-редактором сайту IVONA.
А от уже й інша Маринка: м’якіша, з нижчим, теплішим тембром закохана й кохана. Вони промінилися своїм почуттям: щасливе подружжя Марина та Юрій Нога. Талановиті, самодостатні, горді українські поети.
У понеділок, 17 червня 2013 року 37-річна Маринка прийшла з роботи додому, приготувала вечерю, нагодувала хазяйського кота, який її дуже поважав. Поки вичахнуть пельмені, сіла з цигаркою на підвіконня вікна п’ятого поверху… «Герда доблукалася до Кая». І досі не вірю, що Морська діва поринула в Океан, де лунає «Мелодія вічних прощань».
Источник фото: uahistory.com