Ганна Черкаська – краєзнавець, вчитель та журналіст – розповіла нам про життя історика Якова Новицького, відкриття монументу льотчикам-визволителям та Музею історії Запоріжжя.
На Покрову, 14 жовтня 1847 р. побачив світ Яків Новицький – історик, побратим і вчитель Дмитра Яворницького. Він першим започаткував екскурсії козацькими стежками та створив історичний музей Запоріжжя.
Захоплений розповідями батька про минуле, Ясько зацікавився історією, почав нотувати почуте. На жаль, смерть батька не дозволили Новицькому навіть закінчити повітове училище Олександрівська.
У 17 років юнак одержав посаду канцелярського служителя другого розряду в повітовому казначействі. 1868 року Яків Павлович познайомився з бароном Миколою Корфом, головою повітової училищної ради. Тридцятилітній вельможа привіз із Петербурга до Олександрівська унікальну бібліотеку, серед його книжок почав Новицький самоосвіту.
Незабаром 20-літній Яків Павлович був призначений учителем Вознесенівської сільської народної школи, а на канікули його запросив барон Корф до свого маєтку.
Наступного року Новицький організував перші екскурсії з вивчення Запорізького краю. Учитель разом із учнями записував розповіді старожилів, здійснював розкопки, систематизував колекцію. У газетах Києва, Катеринослава з’являлися краєзнавчі розвідки Новицького.
У грудні 1921 року в Олександрівську було відкрито музей історичних цінностей, першим директором якого став Яків Павлович. По суті, увесь музей складався з експонатів, які належали директору. Під музей надали приміщення Народного дому.
Згодом Яків Новицький (без свідоцтва про середню освіту!) – член-кореспондент ВУАН. Та це не принесло достатку, зберігся лист, у якому вчений просив дозволу виконувати обов’язки двірника “по своєму домовладєнію”. Останнім ударом у спину 77-річного вченого було пограбування. По суті, це стало причиною смерті Якова Новицького 19 травня 1925 р..
14 жовтня у 1943 році із Запоріжжя вибито гітлерівських окупантів.
1974 – у Запоріжжі відкрито монумент льотчикам-визволителям.
Монумент «воинам-авиаторам, защищавшим Запорожье в августе-сентябре 1941 года и освобождавшим его в октябре 1943 года».
Того ж дня у 1983 році на Хортиці відкрито Музей історії Запоріжжя, нині музей історії запорізького козацтва.