Про це дізналися мешканці Запоріжжя від представника Національного Антарктичного Центру України. Полярник Олександр Савицький приїхав до Запоріжжя на запрошення юних журналістів «Школи Радіо».
Школярі взяли участь у всеукраїнському освітньому проекті «ANTARCTIDA Terra Australis Incognita – Вчора, Сьогодні, Завтра» та відправили полярникам аудіо-звернення. Вони питали: «…Якою зброєю обороняєтесь від диких тварин? Чи правда, що в Антарктиді вільно гуляють білі ведмеді? Які там засоби пересування. Антарктида біла і сумна, але Ви бачили її красивою і яскравою. Поділіться враженнями!..»
Особисто розповісти про таємниці «білої пустелі» приїхав Олександр Савицький – учасник 21-ої Української антарктичної експедиції 2016/17 рр., співробітник Інституту гідробіології НАН України.
Історія української станції в Антарктиді «Академіка Вернадського» – вражає. Вона належала британцям до 1996 року. Не останню роль в передачі її Україні зіграла участь українців в перших експедиціях в Антарктиду. Був такий Роберт Скотт, яким досі пишається Велика Британія. Допомагав йому звичайний українець Антон Омельченко, він став першим українцем, який побував в білій пустелі. Це було на початку 20-го століття.
Зараз українські полярники роблять величезний вклад в міжнародні проекти з клімату, космосу саме на нашій станції «Вернадського», бо вона знаходиться в унікальному місті Антарктиди і там вже відчуваються зміни клімату. Якщо раніше на станції найнижчі температури були на рівні -47, то зараз -27. Але найстрашніший не мороз, а вітер.
До появи на антарктичній станції українців там не проводили біологічних досліджень. Олександр Савицький – гідробіолог, в Антарктиді вивчав пінгвінів, займався дослідженням антропогенних та природних впливів на представників водної та навколоводної біоти. Іншими словами, вивчав всі живі істоти. А їх в Антарктиді дуже багато. Але білі ведмеді там не живуть. Головними сусідами українських полярників є пінгвіни, вони роблять гнізда поряд і близько підпускають людей. Але начепити на них GPS або камери важко. Пінгвіни сильні і полярники не раз отримували синці.
Місцеві птахи полюбляють харчуватися залишками їжі наших полярників. І якщо відходи виносять з запізненням, крилаті самі їдуть в гості та стукають у вікна.
Про Антарктиду існує багато інформації, в яку важко повірити. А в жарт українського полярника про «перевертача пінгвінів» повірили, навіть, журналісти. Євген Краштан їхав в Антарктиду працювати системним адміністратором і пожартував, що буде там перевертати пінгвінів, які падають на спини, спостерігаючи за літаками. Наступного дня всеукраїнські ЗМІ там і написали.
Читайте также: В облэнерго прокомментировали ситуацию с завышенными платежками по электрике
Олександр Савицький розповів, що тепер туристи, які бувають на станції «Академіка Вернадського», питають про «перевертача пінгвінів», хочуть з ним познайомитись. Наша станція в Антарктиді – в центрі уваги туристів з усього світу.
Цікавинки з життя українських полярників в білій пустелі читайте в повному інтерв’ю з Олександром Савицьким в найближчих матеріалах на сайті inform.zp.ua.