12 березня 2020 року відзначається Всесвітній день нирки, який проходить під девізом: «Здоров’я нирок для всіх скрізь – від профілактики до виявлення та рівноправного доступу до допомоги».
Про це інформує лікар-методист вищої категорії КЗ «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради», акушер- гінеколог вищої категорії Людмила Косюк.
Всесвітній день нирки – глобальна профілактична інформаційна кампанія, що фокусується на проведенні відповідних заходів щодо зниження захворюваності на патологію нирок і нівелювання її негативного впливу на здоров’я у світовому масштабі.
Основною метою акції є привернення уваги як міжнародних, так і державних організацій охорони здоров’я, а також політичних структур, які здатні сприяти розвитку системи охорони здоров’я, до проблеми зростання кількості людей із захворюваннями нирок.
Кількість пацієнтів, які страждають від хронічних хвороб нирок, становить понад 10 % від усього населення світу та за прогнозами може сягати до 50 % у пацієнтів із гіпертензією та цукровим діабетом. Найбільш поширеними та невиявленими формами хронічних хвороб нирок є діабетична хвороба нирок, гіпертензивна нефропатія, ішемічна хвороба нирок.
Підступність захворювань нирок полягає в тому, що вони можуть багато років не давати знати про себе, не викликати ніяких скарг. Тому важливо стежити за станом своїх нирок: регулярно проходити медичне обстеження для оцінки функціонального стану нирок і вести спосіб життя, який зберігає здоров’я нирок.
На сьогоднішній день в усьому світі зростає кількість хворих з термінальною нирковою недостатністю. Приблизно 1,8 мільйонів людей одержують замісну ниркову терапію. Дослідження показують, що в усьому світі приблизно кожен десятий дорослий має одну з форм уражень нирок. Люди з хронічними хворобами нирок знаходяться в групі ризику, функція нирок цих людей може також прогресивно погіршуватися аж до того моменту, коли виникає потреба в “заміні” нирки, яка полягає в проведенні діалізу для очищення крові або пересадці нирки від донора. В м. Запоріжжя на базі КНП «Міська лікарня №10» ЗМР функціонує Центр нефрології та діалізу для надання безкоштовної допомоги мешканцям міста, які страждають на термінальну ниркову недостатність. Забезпечення медикаментами супроводу при проведенні замісної ниркової недостатності складає 1млн.502тис.230 грн., які виділяються із бюджету міста.
Нормальна робота нирок важлива для здоров’я людей як в молодому, так і в похилому віці. Розуміння тонких механізмів роботи власного організму має підштовхнути людей до здорової поведінки і свідомої профілактики порушень здоров’я. Для цього рекомендується не нехтувати власним здоров’ям та пам’ятати десять «золотих правил» здорових нирок:
– не зловживати сіллю та м’ясом і не привчати до цього дітей;
– годувати немовлят грудним молоком – це запобігає ранній надмірній вазі;
– контролювати вагу (бажано вживати багато овочів та фруктів, обмежити висококалорійні продукти);
– пити більше рідини (воду, зелений чай, ниркові фіточаї, натуральні морси, компоти) 2-3 літри на день, особливо в спекотний період року;
– не палити, не зловживати алкоголем;
– більше рухатися (проходити до 6 км на день), регулярно займатися фізкультурою (для нирок це не менш важливо, ніж для серця);
– не зловживати знеболюючими засобами, сечогінними препаратами (особливо без призначення лікаря);
– захистити себе від контактів з органічними розчинниками і важкими металами, інсектицидами та фунгіцидами (користуватися захисними засобами);
– не зловживати перебуванням на сонці, не допускати переохолодження поперекової області, органів тазу, ніг;
– контролювати артеріальний тиск, рівень цукру і холестерину у крові;
– регулярно проходити медичні обстеження, які дозволяють оцінити стан нирок (загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД – 1 раз на рік).