Новости Запорожья | Онлайн главные свежие новости за сегодня | inform.zp.ua

У переддень 8 Березня запоріжці прослухали лекцію про жінок козацької старшини

У книгарні «Є» відбулася лекція Олени Кравцової «Жінки козацької старшини в XVIII ст., або «Настя носить булаву, а Іванко – плахту».

На лекції Олена Кравцова розповіла про те, що дівчина козацької старшини мала вміти читати, писати, знати принаймні одну іноземну мову, підтримати бесіду. Дівчат навчали студенти Києво-Могилянської академії або іноземці, а в другій половині XVIII століття з’явилися жіночі курси.

При одруженні жінка мала посаг, який навіть оцінювався. Чому? Адже при розлученні жінка забирала весь свій посаг, тож, якщо його частину було продано або втрачено, чоловік мав повернути його в грошовому еквіваленті.

Цікаво також те, що при одруженні жінка користувалася також своїм дівочим прізвищем. Взагалі-то, у XVII столітті дружина козацького старшини була активною (адже займалася всіма справами, поки чоловік у поході, також часто було меценаткою), незалежною, повинна була вміти приймати складні рішення, владна, мала самоусвідомленість та гідність, була мобільна.

Є багато свідчень про те, що жінки у XVII столітті при сварках з чоловіком нерідко могли давати відпір, чого вже не просліджується у XVIII столітті.

У цей час чоловік міг піднімати руку на дружину, а вона могла лише подавати скарги до суду. Тож нерідко суд, замість важливих справ, мав розбиратися у сімейних проблемах козацької старшини. Олена Кравцова розповіла, що ця тенденція нівелювання ролі жінки пов’язана з тим, що саме в XVIII столітті козаки намагаються увійти до складу дворянства та перебирати його звички.

Як розказала Олена Кравцова, від самого початку не планувалося проводити лекцію саме в переддень 8 Березня, навпаки, обиралася дата 13 березня.

Важливо завжди вивчати гендерну історію, але не лише її, а й узагалі історію. Знаєте, ми більше звикли вчити про події, битви якісь, серйозних полководців, але ми забуваємо про буденне життя людини. Саме воно формує соціум і від нього багато чого залежить, тож сьогодні лекція присвячена не лише жінкам, а й про побутове життя, про певні дрібнички, які ми сприймаємо як належне, але вони відрізнялися, – поділилася лекторка.

Олена Кравцова – старший науковий співробітник відділу історії НЗ «Хортиця». Власне заповідник «Хортиця» організатором цієї лекції. Як пояснює В’ячеслав Зайцев, модератор заходу, цикл історичних лекції у книгарні «Є» покликаний популяризувати надбання та наукові наробки співробітників та долучити широкий загал до історії, аби населення могло протистояти неправдивій псевдоісторичній інформації.

Наприкінці лекції В’ячеслав Зайцев анонсував лекцію Олександра Мірущенка про землі Війська Запорозького Низового у книгарні «Є» 13 березня о 18:30.

Автор – Анастасія Губіна 

Exit mobile version