Іноді з родичами, які боронять країну в лавах ЗСУ втрачається зв‘язок. Інакше кажучи вони можуть зникати безвісти, потрапляти у полон або гинути на полі бою. Рідним далеко не одразу вдається дізнатися їх долю.
Редакція inform.zp.ua вирішила розповісти як діяти рідним бійців ЗСУ, які пропали.
Що робити рідним військовослужбовця, якщо з ним довго немає зв‘язку
Якщо більше 3 днів з родичем, який захищає країну в лавах ЗСУ, немає зв‘язку спершу треба спробувати сконтактуватися з його колегами по службі, безпосереднім командиром, командиром частини. Також можна зателефонувати на гарячу лінію.
У разі, якщо там повідомили, що військовослужбовець знаходиться на виконанні бойового завдання та не числиться в переліку безвісти зниклих, то потрібно очікувати, коли він сам вийде на зв‘язок. Якщо цього не станеться, то через 2 дні треба знову звернутись до частини.
У випадку, якщо безпосередній командир або командир частини повідомив про те, що боєць ЗСУ зник чи коли зв‘язок втрачається від 3 діб чи більше, то варто дізнатися подробиці останнього місцеперебування воїна, обставини ситуації, після якої пропав зв‘язок.
Треба спробувати отримати інформацію про координати, де останній раз був військовослужбовець. Після цього варто встановити зв‘язок з територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з якого був мобілізований родич. Там можна перевірити чи потрапив він до списку безвісти зниклих. Також це можна дізнатись через установу, де він служить.
При цьому не варто публікувати світлини захисника або ж номер його військової частини. Бувають випадки, коли місцеві жителі на окупованих територіях переховують у себе бійців ЗСУ або воїни намагаються вийти з оточення у цивільному одязі. В такій ситуації публікація з його фото може зашкодити бійцю.
Для пошуку рідних з ЗСУ, які зникли, може знадобитись така інформація:
- Прізвище, ім’я та по батькові;
- Дату народження;
- Копію паспорта;
- Контактні дані місця постійної дислокації військової частини;
- Контактні дані військкомату, з якого був мобілізований воїн;
- Назву та номер військової частини чи підрозділу проходження служби;
- Посаду та звання, військово-облікову спеціальність (якщо відомо);
- особовий номер (індивідуальний податковий номер), номер військового квитка чи тимчасового військового квитка (скан-копію) чи жетону;
- Прізвище, ім’я та по батькові та контакти колег по службі, побратимів;
- Прізвище, ім’я та по батькові та контакти безпосереднього командира;
- Прізвище, ім’я та по батькові, контакти командира частини;
- Телефон гарячої лінії частини, бригади, угруповання;
Після того, як у рідних зібрана вся інформація, вони можуть подати «Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин» до Нацполіції. Окрім всієї інформації, що зазначалась вище, в заяві вказують і особливі прикмети захисника: татуювання, пірсинг, шрами і т.д.
Також в заяві потрібно вказати речі, які він міг мати з собою, наприклад, мобільний телефон, документи, прикраси. Крім того, родичі мають здати здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.
Заяву у Нацполіцію можна надіслати:
- Письмово, у відділку поліції;
- Зателефонувавши на гарячу лінію: 089 420 18 67;
- Надіславши лист на електронну пошту: rozshuk_znyklyh@police.gov.ua;
- Скориставшись чат-ботом: https://t.me/poshuk_znyklyh;
Що робити, якщо родич з ЗСУ потрапив у полон
Якщо родина військовослужбовця отримала інформацію, що їх родич потрапив у полон, треба з‘ясувати всі подробиці його місцеперебування.
Також треба дізнатись де він був помічений на фото чи відео-матеріалах, що розмістили вороги, коли він останнього разу був на зв‘язку, за якими координатами його направляли.
Родичі повинні зібрати факти і докази, що необхідні для розшуку людини – скріншоти повідомлень, аудіозаписи розмов, відео з камер спостережень, відео з ворожих ресурсів.
З цими даними необхідно звернутися до:
- Національного інформаційного бюро;
- Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ:
- телефоном +38 (067) 650 83 32; +38 (098) 087 36 01 або листом на ел. адресу: centre.ssu@gmail.com;
- Подати заяву до територіального підрозділу поліції про безвісно зниклих громадян, їх викрадення або потрапляння у полон;
- Потім такі заяви поліція передає до СБУ для подальшого проведення досудового розслідування;
Потім родичам варто вести «щоденник», у якому потрібно записувати таку інформацію:
- Всю інформацію, яка є про військовослужбовця;
- Далі – записувати всі події та дії, що будуть відбуватися (ПІБ та телефони людей, з якими спілкувалися чи будете спілкуватися, час та дату телефонних розмов, подання звернень або заяв (дату та виконавців), короткий зміст відповідей на звернення.
Як діяти, якщо родич з ЗСУ загинув, але немає змоги забрати тіло чи ідентифікувати його
У разі, якщо родичі військовослужбовця дізнались про його смерть від колег, командира або з ворожих ресурсів, потрібно:
- Дізнатись якомога більше подробиць про місце, координати місця події та обставини загибелі бійця ЗСУ від його командування, колег по службі або частини де він служить;
- Звернутись у відділення Національної поліції по місцю проживання рідних із заявою про відкриття справи за фактом смерті особи. Потім вони передають справу до СБУ;
- Встановити зв’язок з військкоматом, з якого була мобілізована особа або з установую, де вона проходила службу;
Якщо родичам самостійно вдалось знайти фотодокази смерті захисника, аби його внесли до бази обміну та подальшого отримання тіла необхідно:
- Повідомити про зміну ситуації, нову інформацію у військкомат/СБУ/ГУ НП;
- Повідомити про зміну ситуації, нову інформацію, до тих організацій, де ви заповнювали анкети (НІБ, Червоний хрест тощо);
- Повідомити про зміну ситуації, нову інформацію у військову частину, повторно висловити прохання надати Акт про настання смерті;
- Повідомити про зміну ситуації, нову інформацію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
- Повідомити про зміну ситуації, нову інформацію слідчого у справі;
- Організувати збір ДНК у рідні першого коліна особи, що загинула;
- Відслідковувати інтернет-ресурси ворога, там може бути інформація, що тіла забрані ними і відповідно повідомити про зміни тим установам, з якими ви синхронно взаємодієте;
Нагадаємо, в Енергоатомі прокоментували чутки про вибух енергоблоку Запорізької АЕС. Інформація щодо пожежі на другому енергоблоці ЗАЕС не відповідає дійсності.