Безпечний простір для жінок і дівчат “Затишно space” відкрився у Запоріжжі лише два тижні тому, а вже отримав постійних відвідувачок і багато позитивних відгуків. У просторі кожна жінка може отримати юридичну, психологічну, соціальну підтримку. Окрім цього, у спейсі проходить безліч культурно-просвітницьких та навчальних заходів.
Ми зустрілись із комунікаційницею безпечного простору Оксаною та менеджеркою Людмилою і розпитали про те, як зараз функціонує простір, яку допомогу надають жінкам та плани на майбутнє.
“Затишно space” вже функціонує у чотирьох містах України. 16 травня в Запоріжжі стартувала робота ще одного простору. На черзі відкриття простору у Миколаєві. У чому особливість запорізького простору і яку допомогу надаєте саме ви?
Оксана: В Запоріжжі відкрився п’ятий безпечний простір для жінок та дівчат. Наше головне завдання — залучення якомога більшої кількості жінок, що потребують допомоги. У «Затишно space» є психологині, соціальна працівниця та юристка, які надають індивідуальні консультації, здійснюють супровід, а також інформують відвідувачок щодо ґендерно зумовленого насильства. Ми створюємо навчальні курси, піклуємося про фізичне та емоційне здоров’я жінок.
До нас приходять жінки з дітьми. За перший тиждень звернулись понад 60 жінок (за період з 16 по 22 травня). Анкетування та реєстрація показали, що більшість жінок — зі статусом ВПО. Географія різна — це Гуляйполе, Пологи, Токмак, Мелітополь, Херсон і Каховка Херсонської області. Але до нас можуть приходити всі охочі жінки та дівчата у Запоріжжі, яким необхідні наша допомога, спілкування та послуги.
90% команди “Затишно space” — також внутрішньо переміщені жінки з Херсонської та Запорізької областей.
За тиждень роботи простору ви почали дізнаватись, якої саме допомоги потребують жінки в Запоріжжі. На яких напрямках фокусується робота “Затишно спейс”?
Спеціалістки окрім індивідуальних безплатних консультацій, проводять групові тренінги, лекції, семінари. За перший тиждень великий попит помітили на спільні заходи з психологинями. Наприклад, заняття з нейрографіки, пропрацювання дихальних технік для зниження рівня тривоги. Жінки з радістю збираються в групи, знайомляться, спілкуються між собою. В цей час психологиня пропрацьовує за допомогою методик проблеми, з якими жінки звертаються, або виявляє нові.
На першому тижні з’явився запит і на індивідуальні консультації. Жінка може зателефонувати, озвучити свій запит та записатись на консультацію до юристки, психологині, соціальної працівниці чи кейс-менеджерки. Вони узгоджують час, призначають зустріч, а далі отримують консультацію.
Також вже є попит на групові консультації з юридичної тематики. Юристка провела лекцію на тему “соціальні гарантії для жінок ВПО”. Фахівчиня досить обізнана у цих питаннях та звернула увагу на важливих правових аспектах.
Людмила: Одне з важливих направлень нашої роботи — культурно-просвітницька діяльність та освітня діяльність для жінок. Сенс у тому, щоб дати жінці можливість себе реалізувати і стати фінансово незалежною. В планах запустити сертифіковані курси, щоб мати можливість розпочати власну справу, наприклад, майстер манікюру, перукар, майстер-бровіст. Згодом ми будемо анонсувати мовні курси. Незабаром у просторі стартує курс англійської мови для початківців. В планах є українська мова і навіть польська.
Також в “Затишно space” плануються художні, дизайнерські курси, йога, пілатес. Окрім пропрацювання свого власного “я”, ми даємо жінці інструменти для того, щоб вона могла себе почувати впевнено, комфортно і йти далі. Щоб вона розуміла, що вона не одна. На власному досвіді знаю, як це — починати спочатку, коли ти все втрачаєш і приїжджаєш в нове місто.
Оксана: Наприклад, якщо жінка має певний фах, професію, хобі чи захоплення то “Затишно space” може бути для неї класним майданчиком для самовираження. Організуємо спільно майстер-клас, тренінг чи творчу зустріч.
За тиждень роботи ми запустили “Затишний кінозал”. Це спільний перегляд фільмів відвідувачок і наших фахівчинь. Після чого ми активно обговорюємо сюжет та проблемні, і цікаві моменти кінострічки.
З якими ще спеціалістами працюватиме жінка, яка звернеться до “Затишно space” і де в цей час може знаходитись дитина?
Людмила: Кожна жінка, яка звернулася у простір по допомогу отримує висококваліфікований супровід у юридичних, психологічних чи соціальних питаннях. Наша команда максимально закриває потреби та здійснює довготривалу підтримку.
Оксана: У нас є педагогиня, яка займається з дітьми в ігровій кімнаті, поки мама отримує необхідні їй послуги у безпечному просторі. Ми паралельно організовуємо заходи для жінок і дітей. Тобто, дитина не сумує. В команді спеціалістів є дитяча психологиня, до якої можна записуватися на індивідуальні консультації. Спеціалістка вже започаткувала в просторі щотижневі артклуби для дітей і для підлітків.
Людмила: Самі ж підлітки виявляють інтерес і приходять на консультації до психолога. Це означає, що є потреба і молодь свідома. Найчастіше підлітки не знають куди звертатися про допомогу. Варто зазначити, що таких місць не так і багато. Наші фахівчині мають багаторічний досвід і це не просто диплом, а досвід, який підкріплений роботою і практикою.
Оксана: Також важлива роль у кейс-менеджерки — ведення теми гендерно зумовленого насильства (ГЗН). Спеціалістка проводить лекції, тренінги на тему гендерно зумовленого насильства. Вона підкаже, як розпізнати такий вид насильства у звичайному житті та що робити жінці, яка зіткнулась з цим. Фахівчиня бере повний супровід над жінкою, яка звертається до нашого простору з проблемою ГЗН.
Людмила: Як показує опитування у реєстраційній формі, не кожна відвідувачка може розпізнати гендерно зумовлене насильство. Наша просвітницька діяльність направлена на те, щоб кожна жінка могла орієнтуватися у цьому питанні та знала, що робити, щоб не стати жертвою гендерно зумовленого насильства.
Спеціалістки простору використовують відповідний психодіагностичний інструментарій для виявлення випадків ГЗН.
Як ваша команда відстежує потреби та запити жінок, щоб формувати подальші заняття, консультації чи терапії?
Оксана: Для нас фідбек на першому місці — чого хочуть жінки в Запоріжжя. Хоча “Затишно спейс” є в інших містах, але запити відрізняються. Треба враховувати те, що Запоріжжя прифронтове місто, тому нашим фахівчиням доводиться підлаштовуватися, щоб з користю надавати свої послуги.
Людмила: На сьогодні 50% жінок приходять не вперше, є постійні відвідувачки. Це означає, що їм подобається, що ми все робимо правильно. У відгуках дуже багато жінок дякують за допомогу. Кажуть, що вони відчули себе у безпеці, це те, що їм було потрібно. Ті речі, що пишуть — окрилюють.
Оксана: Ще є скринька “анонімних питань” – створена для питань, які жінка не може, або не хоче озвучувати при групових консультаціях чи терапіях. Є рубрика, в який ми на ці питання відповідаємо, але не вказуємо, хто їх ставив.
Які заходи плануєте найближчим часом у просторі і які нововведення будуть у профорієнтаційній сфері?
Оксана: Вже стартували мовні курси з англійської, плануємо вводити курси з вивчення української мову. Заплановані курси першої медичної допомоги, просвітницькі лекції від спеціалістів: гінеколога, дерматолога, нутриціолога й інших
Людмила: До речі, на кінець травня в просторі заплановані курси першої домедичної допомоги від “Лікарів без кордонів”. Також спільно з представницями Патрульної поліції проведемо захід на тему протидії домашньому насильству.
Ще запланована зустріч із представниками обласного центру зайнятості з приводу програм, що передбачають мікрогранти. Запрошені спеціалістки розкажуть, що потрібно для їх отримання. Думаю, що наші фахівчині зможуть потім супроводжувати у цьому напрямі і підтримати жінок у розвитку своєї справи.
Про плани простору після перемоги:
Оксана: Послуги “Затишно спейс” будуть актуальні завжди. Після перемоги у жінок не стане менше проблем як юридичних, так і психологічних. Адже кожна по-різному зустріне перемогу і сприйме нову реальність.
Людмила: Дуже багато почуттів і питань кожна жінка поставила на паузу. Дуже багато жінок відклали життя на потім і момент паузи не дає рухатися далі і йти вперед.
Перемога звичайно станеться. Життя — це тут і зараз і ми даємо інструменти, за допомогою яких кожна жінка може відчути підтримку, зрозуміти, що вона не сама, у неї є опора.
«Затишно space» у місті Запоріжжя знаходиться за адресою: вулиця Південноукраїнська, 3.
Номер телефону: +38 097 02 14153
Телеграм “Затишно space” за посиланням.
Електронна адреса: zatyshno.zap@vostok-sos.org