У разі можливого підриву Запорізької АЕС окупаційними військами можуть бути жахливі наслідки не тільки для України, а й для Європи.
Радниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів Лала Тарапакіна в серпні 2022 року передбачила можливі наслідки катастрофи. Вона допускає, що вони можуть бути в 10 разів потужніші, аніж під час вибуху на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Свої прогнози вона робила коли станція працювала на повну потужність. Нагадаємо, з вересня минулого року п’ять з шести енергоблоків Запорізької АЕС перевели у стан “холодного зупину”. Це фактична зупинка АЕС і такий режим роботи зараз є найбезпечнішим для станції — завдяки цьому будь-яка аварія на ЗАЕС матиме значно менші наслідки, аніж у випадку працюючої станції.
Найгірші наслідки (за умови роботи всіх шести реакторів) можуть бути такими:
- Площа потенційної зони відчуження складе – до 30 000 км2 (як 10 Чорнобильських зон відчуження);
- Запорізька область фактично буде втрачена для проживання та господарства;
- Площа потенційної забрудненої території – до 2 000 000 км2 (площа трьох Україн);
- Від вітру залежить ступінь зараження інших територій України та Європи, росії та білорусі;
- Кількість ліквідаторів – від 1 млн. осіб;
- Загиблих – десятки тисяч, в залежності від поточної кількості осіб на території Запорізької області;
- Кількість евакуйованих/відселених осіб – від 2 млн. осіб;
- Забруднений на неосяжну кількість років Дніпро;
- Викид радіоактивного цезію-137 у кількостях, небезпечних для здоров’я людей, ґрунтів, водойм. На Україну припаде основна частина викидів.
Важливо розуміти, що викид радіоактивного цезію під час можливої аварії у Запоріжжі буде одноразовим, і те, куди він попрямує, залежатиме від метеорологічних умов. Постраждати потенційно можуть Європа, Білорусь і росія, – зазначає експертка.
Ця оцінка є приблизною, але масштаб буде залежати від багатьох чинників.
Як писав раніше Inform.zp.ua, голова ЗОВА Юрій Малашко не бачить загроз для Запорізької АЕС. Ситуація на станції поки що прийнятна: це стосується і рівня води в ставку-охолоджувачі п’ятого реактора ЗАЕС та рівня радіації.
Тим не менш, усі служби готуються до можливих надзвичайних ситуацій на АЕС: проводяться штабні навчання, відпрацьовуються заходи щодо реагування та плани.