Днями запоріжці вперше отримали сповіщення на телефони про тривогу від Запорізької обласної військової адміністрації. Вони неабияк налякали містян.
Inform.zp.ua розбиралося, що це за нова система сповіщень та чому жителі Запоріжжя незадоволені нею.
25 червня після оголошення про повітряну тривогу в Запорізькій області містняни отримали сповіщення на телефони з різким гучним звуковим сигналом. Виявилося, що це було тестування нової системи оповіщення.
Попередньо програму екстреного мобільного сповіщення повітряної тривоги «Cell Broadcast» анонсував голова Запорізької ОВА Юрій Малашко. SMS про повітряну тривогу отримують також власники кнопкових телефонів. Систему оповіщення будуть тестувати протягом двох тижнів, пояснили пізніше в адміністраціїї.
Обурення містян не довелося довго чекати
В коментарях на сторінці ЗОВА у Facebook містяни пишуть, що налякалися через нову систему оголошень тривоги. Люди обурюються й запитують, навіщо потрібен ще один засіб сповіщення.
Найбільше людей лякає саме різкий гучний звук, який може пролунати з телефону в будь-який час доби. Варто зазначити, що про тествування нової системи запоріжців не попередили завчасно.
У соцмережах також можна зустріти коментарі, в яких люди зізнаються, що отримавши повідомлення про екстрену тривогу, подумали, що сталася аварія на Запорізькій АЕС.
Як вимкнути сповіщення
Аби не лякатися від нових сповіщень, їх можна вимкнути в налаштуваннях телефону.
На iPhone:
Заходите в «Параметри» ➡ «Сповіщення» ➡ прокручується в самий низ і знаходите «Екстрені сповіщення». Свайпаєте повзунок в режим «вимк».
На Android:
Так само в «Налаштування» ➡ «Сповіщення» ➡ «Бездротові екстрені сповіщення». Натискаєте, свайпаєте повзунок в режим «вимк».
Чому вмикають тривогу
Сигнал повітряної тривоги вмикають, якщо Сили протиповітряної оборони (ППО) зафіксували загрозу – безпілотник, ракету, літак. Цей звук наростає і спадає. Зазвичай триває одну хвилину і повторюється щонайменше тричі з інтервалом 30 секунд. Сигнал тривоги говорить про те, що на певний регіон або насувається ворожа авіація, що може скинути бомби чи ракети, або на нього вже випущена ракета.
Повітряні сили фіксують маршрут слідування ракети – приблизно її курс з точки А в точку Б, і припускають, що в процесі вона може змінювати свій курс праворуч, ліворуч чи взагалі пропадати з радарів, пояснює речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.
Повітряні тривоги не можна ігнорувати, навіть якщо вони вже здаються звичними і після них нічого не відбувається. Військові пояснюють: сигнали свідчать про реальну небезпеку. Сили ППО виявляють більшість ракет і бачать, у якому напрямку вони запущені.
Потрібно негайно йти до укриття або знайти найбезпечніше місце у квартирі. Адже якщо ракету, дрон і зіб’ють, уламки можуть пошкодити будинок, споруду, впасти посеред вулиці.
Інформацію протягом трьох хвилин після фіксування загрози надсилають Повітряні сили ЗСУ (за виявлення відповідають радіолокаційні підрозділи).
Де відслідковувати сигнали про тривогу
За увімкнення сирен відповідають представники місцевої влади.
За оголошенням і скасуванням тривог українці можуть спостерігати на спеціально створених онлайн-мапах у всіх областях. Наприклад, тут або тут.
Також існують застосунки для мобільних телефонів, які попереджають про загрозу або про її скасування (“Повітряна тривога”, “AirAlert”, “Карта тривог”, “єТривога” та інші). Повідомлення про небезпеку багато хто отримує в різних Telegram-каналах. У Запоріжжі повідомлення про повітряну тривогу публікують на телеграм-каналах в.о. мера Запоріжжя Анатолія Куртєва та голови Запорізької ОВА Юрія Малашко.