У Запорізькій області працюють гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу UNFPA — сервіси, які допомагають забезпечити жінкам легкий доступ до якісної медичної допомоги.
Наразі в Україні вже працюють 94 таких гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу, де місцеві мешканки, ВПО, постраждалі від гендерно зумовленого насильства та люди з інвалідністю можуть отримати кваліфіковану медичну або психологічну допомогу.
Журналісти сайту Inform.zp.ua поспілкувалися з лікаркою-акушеркою-гінекологинею — Ісмаіловою Ельмірою, яка розказала детально про роботу гінекологічного кабінету, який створено на базі КНП “Обласний перинатальний центр” Запорізької обласної ради.
Розкажіть, будь ласка, детальніше про гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу.
У Запорізькому обласному перинатальному центрі гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення почав функціонувати у липні 2023 року. Це медичний простір, де кожна жінка може отримати комплексну допомогу в комфортних умовах відповідно до її потреб. У кабінеті є все необхідне для роботи медичного персоналу та надання якісних гінекологічних послуг усім пацієнткам, у тому числі жінкам з обмеженими можливостями та порушеннями опорно-рухового апарату. Тут кваліфіковану медико-психологічну допомогу можуть отримати як місцеві мешканки, так і внутрішньо переміщені жінки, які були змушені покинути рідні домівки через російське вторгнення та активні бойові дії.
Як виникла ідея створення кабінету безбар’єрного доступу?
Кабінет створили та обладнали у межах заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, у співпраці з Українським Жіночим Фондом та благодійним фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї».
Чим цей кабінет відрізняється від звичайного гінекологічного кабінету?
Допомогу в гінекологічному кабінеті безбар’єрного доступу надають висококваліфіковані лікарі. Зокрема, вони пройшли навчання з медико-психологічної допомоги постраждалим від насильства. Окрім цього кабінет облаштований інклюзивним обладнанням — універсальним гінекологічним кріслом з електричним приводом, що може пересуватися по кабінету, змінювати розміри та положення, опускатися до рівня крісла колісного або підійматися до висоти медичної каталки. Що робить його доступним для жінок з інвалідністю.
Які переваги кабінету?
Усі послуги кабінету інклюзивні, конфіденційні, безоплатні та надаються цілодобово.
Хто працює і надає послуги в кабінеті?
Тут цілодобово і без вихідних працюють акушер-гінеколог та психолог.
Чи є вікові обмеження?
Ні, немає. Тут надають медичну допомогу як дівчаткам, так і дорослим жінкам. До гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу можуть звертатися жінки незалежно від віку, місця реєстрації, стану здоровʼя (наявності/відсутності інвалідності). Цей простір є інклюзивним і враховує потреби кожної відвідувачки.
Які жінки звертаються до кабінету найчастіше?
Насправді приходять різні жінки – і неповнолітні, і вагітні, і після пологів, і переселенки, а також постраждалі від гендерно зумовленого насильства.
Як можна потрапити на прийом до лікаря?
Попередній запис не потрібен. Жінка обирає будь-який зручний для неї час, щоб звернутись по допомогу.
У Запорізькій області гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу працюють за такими адресами:
- Обласний перинатальний центр (м. Запоріжжя, вул. Південноукраїнська, 17 А);
- Пологовий будинок №4 (м. Запоріжжя, вул. Дудикіна, 9);
- Вільнянська багатопрофільна лікарня (м. Вільнянськ, провулок Гнаровської, 6).
Хто є пацієнтками кабінету та які послуги вони можуть отримати?
В даний кабінет за допомогою можуть звернутися пацієнтки, які зазнали насилля, щоб отримати медико-психологічну допомогу; жінки з інвалідністю, адже кабінет повністю інклюзивний; а жінки, котрі хочуть отримати профілактичну консультацію або ж вже мають певні скарги; також тут можна зробити інфекцій, що передаються статевим шляхом, до- та післяпологове консультування тощо.
Яка вартість цих послуг?
Допомога надається абсолютно безоплатно.
Яка основна мета цього кабінету?
Основна мета — створення безперешкодного доступу до медичних послуг для всіх груп населення, забезпечення рівних можливостей кожній людині реалізовувати свої права, отримувати послуги на рівні з іншими.
Як відгукуються ваші пацієнтки про роботу гінекологічного кабінету?
Якість огляду, зручність, комфортність для пацієнтів, можливість не відчувати багатьох незручностей – це ті схвальні відгуки, які ми чуємо від наших пацієнтів кожного дня. Дуже добре, що на сьогодні ми маємо можливість провести якісний огляд та надати кваліфіковану допомогу.
У вашому кабінеті надають лише фізичну або ще і психологічну допомогу?
В кабінеті, окрім лікарів-акушерів-гінекологів, працює психолог. Ми розуміємо, що з тією ситуацією, яка відбувається зараз у нашій країні, збільшилася й кількість випадків гендерно зумовленого насильства. Цьому питанню зараз, як ніколи, треба приділяти дуже вагоме значення.
Детальну інформацію про роботу цих та інших кабінетів можна отримати у реєстратурі медичного закладу, за номером гарячої лінії 3033* з питань сексуально-репродуктивного здоров’я, а також на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.
*Гаряча лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні.
Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.
Партнерський матеріал