Курортне місто Бердянськ на узбережжі Азовського моря знаходиться під російською окупацією вже майже три роки. За весь цей час свято Дня міста, що щорічно відзначається 17 вересня, набуло нових сенсів – спогади про грандіозність подій в місті, що були до початку повномасштабного вторгнення та сум мешканців в окупації за мирним життям.
Цьогоріч Бердянську виповнюється 197 років. Сьогодні в тимчасово окупованому місті загарбники не анонсували жодних заходів. Натомість завтра, 18 вересня, обіцяють один “святковий концерт”.
Як відзначали День міста в Бердянську раніше
За мирних часів у місті на Приморській площі збиралися тисячі людей на концерти за участі відомих зірок. Саме святкування розпочиналося мало не за тиждень до самого Дня міста. В ті дні проводили майстер-класи, відкривали виставки, проводили концерти, турніри та ярмарки, запрошували на фігурне водіння та вітрильну регату.
В останній рік перед повномасштабним вторгненням святкування в Бердянську було вже не таким грандіозним через епідеміологічну ситуацію та ріст захворювання на коронавірус (пам’ятаєте, що це таке?). Проте все ж бердянцям не дали сумувати в цей день. На День міста у 2021 році підготували ярмарку і виставки техніки в парку Шмідта, урочисту ходу військових, виступи місцевих колективів на Приморці та святкові заходи в мікрорайонах.
Та “родзинкою” свята став військовий парад в Бердянську від перехрестя проспекту Праці до міського Палацу культури у супроводі барабанщиць Донецького державного університету внутрішніх справ.
День Бердянська в релокації
З 2022 року це свято відзначали бердянці, збиравшись маленькими групами. Та цьогоріч День Бердянська вперше повноцінно проведуть у Києві, Запоріжжі та Львові.
Очільниця Бердянської міської військової адміністрації Вікторія Галіціна анонсувала, що на вулицях Запоріжжя з’явиться багато символів Бердянську. Зокрема встановлять копію Бердянського маяка – це ніби «сигнал» до бердянців в окупації – «Ми вас пам’ятаємо!».
У Запоріжжі, Львові та Києві одночасно буде телеміст, аби бердянці з будь-якого куточка світу змогли доєднатися до заходу. Люди з окупації зможуть безпечно доєднатися до «хвилин єднання».
Також у містах розмістять рибальську сітку, до якої гості кріпитимуть свої побажання, потім з них створять капсулу часу, яку відкриють вже після деокупації. А на Укрпошті буде надрукована тематична марка, яку гості зможуть наклеїти на свою листівку до близьких людей, що не змогли бути присутніми 17 вересня.
У всіх трьох містах плануються тематичні вікторини, фотозони, майстер- класи, перегляд привітань від відомих людей України. У Запоріжжі готують панельну дискусію «Бердянськ в релокації», де бердянські історики розкажуть про справжню історію міста.
У Львові готують міні-пляж з шезлонгами, парасольками, мартинами та маяком у кав’ярні “Дзендзик”.
«Ми хочемо нагадати, що Бердянськ завжди був, є і буде українським містом. Що українці не забули про жодне місто чи село, яке тимчасово перебуває в окупації», – каже Ольга Попенко, засновниця ГО «Міць Азова».
Вхід на захід безкоштовний за умови попередньої реєстрації за посиланням.
Власник київського закладу «Характерники» Іван Карауланов, з яким ми робили інтерв’ю, розповів, що всі охочі можуть замовити фірмові бердянськи креветки та бички.
А сам заклад вже прикрасили десятками соняшників та житом.
Також заклад оформлений листівками з бердянським сленгом.
«Згадую, як місцеві часто казали “тю, ля, та ти шо”, “на кОсу чи на косУ?”, “дай на руп три”», — згадує засновник закладу Іван Карауланов.
В “Характерниках” також можна купити ексклюзивні стікери, розроблені до Дня Бердянська.