У Запоріжжі, як і в інших містах України, в умовах воєнного стану працює Військова служба правопорядку. Щоб з’ясувати, чим вона займається, і яким чином їхня робота стосується цивільних запоріжців, читайте в цьому інтерв’ю.
Ми поспілкувалися з офіцером ВСП і дізналися, яку функцію виконує це правоохоронне формування, що входить до повноважень військовослужбовців ВСП і яким чином вони допомагають цивільному населенню.
Ім’я, прізвище і посада приховані на прохання самого військовослужбовця.
Що входить в обов’язки ВСП?
- Патрулювання громадських місць, військових об’єктів, залізничних станцій і вокзалів та військових містечок.
- Проведення службових розслідувань з метою виявлення причин, передумов і обставин правопорушень.
- Запобігання вчиненню правопорушень у Збройних Силах України.
- Взяття участі в охороні військових об’єктів.
- Захист майна ЗСУ від розкрадання.
- Забезпечення дотримання правил дорожнього руху військовими транспортними засобами.
- Взяття участі у гарнізонних заходах, таких як: ритуальне забезпечення поховання загиблих військовослужбовців.
- Здійснено затримання, конвоювання та утримання військовослужбовців, що вчинили кримінальні та адміністративні правопорушення.
- Чи працює ВСП з цивільними? Якщо так, то яким чином?
-
- Так, звичайно. ВСП приймає та розглядає заяви, скарги, пропозиції, повідомлення цивільних щодо вчинення військовими посадовими особами будь-яких правопорушень, злочинної діяльності/бездіяльності, після чого вживаються відповідні правові рішення та притягаються до відповідальності винні. Крім цього, ми надаємо допомогу в разі отримання поранення, в збереженні та охороні майна цивільних в зоні ведення бойових дій, надаємо допомогу в організації проведення евакуації із зон ведення бойових дій.
- Могли б Ви розповісти про якийсь випадок допомоги цивільним, на якому були присутні особисто?
-
- В місті Оріхів у житловий будинок влучив КАБ і під завалами опинилася людина. Ми приїхали на місце події та швидко витягнули постраждалого чоловіка років п’ятдесяти. Після цього надали йому домедичну допомогу, передали його працівникам екстреної медичної допомоги та здійснювали охорону його майна до прибуття Національної поліції.
- Чи проводять військовослужбовці ВСП обшук цивільних автомобілів?
-
- Іноді, якщо є підозра на незаконний вивіз озброєння і боєприпасів із зони ведення бойових дій
- Як виглядає військова форма ВСП і чи по ній можна визначити звання військовослужбовця?
- Військова форма одягу військовослужбовців ВСП нічим не відрізняється від загальної форми військовослужбовців, але має нарукавні знаки.
Під час здійснення патрулювання також надягають пов’язку синього кольору на ліву руку вище ліктя, з написом жовтими літерами «ВСП».
Шеврон ЗСУ східного територіального управління ВСП
- Які військові правопорушення найчастіше чинять?
-
- Наразі найбільш поширеним є адміністративне правопорушення, що стосується перебування в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння під час виконання службових обов’язків.
- Чи може військовослужбовець ВСП затримати іншого військовослужбовця ВСП?
-
- Так, в разі вчинення ним правопорушення. Те, що він військовослужбовець ВСП ніяк не впливає на його недоторканість в подібних ситуаціях.
- А якщо затриманий військовослужбовець має вище звання, ніж той, що його затримує?
-
- Навіть в такому випадку його можна затримати, якщо на це є причина.
- На які етапи ділиться процес затримання і покарання правопорушника?
- Адміністративне затримання починається з фактичного моменту обмеження особи в її свободі пересування, місцезнаходження та свободі дій. Його метою є припинення правопорушення, встановлення особи або для складання протоколу. Час адміністративного затримання може тривати не більше, ніж три години, а в разі перебування в алкогольному сп’янінні до повного витвереження, але не більше 24 годин.
Кримінальним затриманням ВСП займається тільки за дорученням органів досудового розслідування або за постановою чи ухвалою суду.
- Яка різниця між СЗЧ і дезертирством? Чим відрізняються покарання в цих кримінальних правопорушеннях?
- Разючою відмінністю між дезертирством і СЗЧ є мотив. Якщо військовослужбовець має на меті назавжди покинути місце служби й не планує повертатися – це дезертирство.
СЗЧ – самовільне залишення військової частини або нез’явлення вчасно без поважних причин.
Різниця в покаранні полягає в тому, що за дезертирство дають більший тюремний строк.
- Яке покарання понесе військовослужбовець у випадку втрати зброї?
- Залежить від ситуації. Якщо військовослужбовець втратив зброю, перебуваючи на полі бою і вона втрачена через причини, які не залежать від військовослужбовця, то в цьому разі він не понесе жодної відповідальності. Цю зброю просто спишуть.
Якщо зброя була втрачена з власної необережності, військовослужбовець понесе матеріальну та кримінальну відповідальності.
- Що для Вас означає служба у Військовій службі правопорядку?
- Для мене служба у Військовій службі правопорядку – це, перш за все, можливість захищати свою країну і народ не лише від зовнішнього ворога, але й забезпечувати порядок та дисципліну всередині армії. Ми дбаємо про те, щоб наші військові діяли відповідно до законів, а їхні права були захищені. Це надзвичайно відповідальна робота, яка вимагає відваги, чесності та відданості. Бути частиною цієї структури – це не просто обов’язок, а честь, адже ти стоїш на варті правопорядку в найскладніші для країни часи. Служба тут допомагає відчути свою значущість для країни, для побратимів і для всього суспільства.
Авторка: Кокорєва Катерина