inform.zp.ua

Націоналізація, обшуки та фальшиві звинувачення: чим живе окупований Мелітополь зараз

В Мелитополе усилили проверки на блокпостах

Мелитополь (Фото: Иван Федоров / Facebook)

Понад два з половиною роки місто Мелітополь знаходиться під російською окупацією. За цей час загарбники встигли встановити свої правила та “привчили” жити місцевих за ними.

Яка ситуація склалася зараз в окупованому місті розповів в інтерв’ю Inform.zp.ua виконавчий директор Асоціації нескорених громад Олександр Свистун.

– Як Вам зараз вдається підтримувати зв’язок з місцевими мешканцями, що залишилися там?

– Це наднебезпечено для мешканців, адже вони знаходяться під тотальним контролем ворога. Разом з тим наші люди не зупиняються і повідомляють про важливе. Месенджери працюють. Зв’язок з окупованими територіями є, хоч в деяких населених пунктах ТОТ для того, щоб зайти в інтернет, треба вийти на гору, бо якість зв’язку від росоператорів – жахлива.

Разом з тим Роскомнадзор розглядає можливість блокувати у месенджерах дзвінки з України нібито для боротьби з шахраями та «тероризмом». Месенджер як сервіс залишиться доступним, але голосові виклики – нібито ні.

З 2025 року в росії й на окупованих територіях почне діяти обмеження на кількість сім-карт, якими може володіти людина. Для іноземців ліміт становитиме десять сім-карт на одного, для росіянина – 20.

– Що Вам відомо про обстановку в Мелітополі зараз? Про що розповідають містяни? Які проблеми існують в місті?

– Терор: вишукують людей, які кілька років тому лайкали чи писали щось проти окупації в соцмережах. Судять – штрафи та реальні строки. 

За повідомленнями місцевих, місто повернулося  в 90-ті»: бруд на вулицях, проблеми з комунальною сферою, відсутність нормального автобусного сполучення.

Нікому лікувати – черги до вузьких спеціалістів на півтора місяця, аналізи возять робити в Сімферополь або Ростов! Складне медобладнання не працює, бо немає спеціалістів. 

Ціни: в жовтні мешканці фіксують скачок цін на основні продукти: яблука по 120 рублів, капуста по 60, масло вершкове по 400 рублів пачка, м’ясо свинина по 500 рублів, скумбрія по 700.

Небезпека від військових: росіяни поводять себе як господарі на нашій землі. Постійні ДТП за участі військових автівок, ходять зі зброєю, залякують. Зараз додатково – розшукують дезертирів. Мобільні блокпости по регіону. Перевіряють автобуси та приватні автівки, обшукують будівлі. 

– Регулярні підриви автівок представників окупаційної влади, підпал релейних шаф, точкові відпрацювання по скупченню росіян – це ознака того, що спротив місцевих не зник через стільки часу?

– Безумовно. Спротив не зник, він став більш точковим. Всі успішні спецоперації на ТОТ можливі тільки за підтримки Сил спротиву, які діють в кожному населеному пункті. 

Днями в окупованому Бердянську пролунав вибух. Попередньо – міст між проспектом Східним та мікрорайоном Колонія. Чекаємо підтвердження офіційних органів.

– За Вашими спостереженнями, чи багато виїжджають звідти зараз на неокуповану територію України?

– Невелика кількість. Адже наразі на ТОТ залишаються люди, які не можуть з різних причин виїхати на підконтрольну територію. Ситуація з виїздом ускладнена ще й небезпечною, довгою і складною дорогою.
Наразі два шляхи: через ТОТ, РФ та Білорусь до пункту перепуску Мокрани-Доманове та через країни Євросоюзу. І там, і там дорого. Вартість перевезення коштує від 400 євро. Дорога небезпечна, бо частина шляху проходить по тимчасово окупованих територіях.

На державному рівні продовжується робота з повернення дітей з ТОТ.
Минулого тижня в межах реалізації затвердженого плану дій Президента України Bring Kids Back UA 5 родин з 6 дітьми змогли виїхати з тимчасово окупованих територій України, в тому числі і з Запорізької області. Сім’ї на ТОТ зіштовхнулися з психологічним тиском, відсутністю належного медичного обслуговування та постачання потрібних ліків. Дорослих членів родин примусили отримати російські паспорти, без яких вони не змогли б пересуватися по ТОТ України. Діти змушені були відвідувати російські школи, де навчальний процес був пронизаний пропагандою «руского міра». Без згоди батьків і самих дітей їх записували до мілітарних організацій. За відмову вчитися у російських школах погрожували вилучити дітей з сім’ї та забрати батьків на «підвали» за надуманими статтями.

Держава готова до повернення усіх своїх громадян і надаватиме їм базову гуманітарну, медичну, психологічну та соціальну допомогу.

– Окупанти змушують українців переоформлювати майно та бізнес на окупованих територіях за російським законодавством. Для цього необхідно знаходитися на місці та отримати паспорт рф, щоб проводити будь-які “юридичні” процедури, інакше це заберуть самі росіяни. Що Ви можете порадити робити мешканцям Мелітополя в такому випадку?

– Вже два роки окупанти віджимають майно громадян. Наприклад, гауляйтер не соромиться зізнатися, що націоналізували, тобто віджали понад 1000 баз відпочинку на узбережжі Азовського моря.

Наразі на ТОТ стартував черговий етап. «Роскадастр» по Запорізькій області, яким керує місцевий зрадник Дмитро Трухін, розпочав чергову масштабну інвентаризацію нерухомості. Проводитимуть обстеження території та аналіз документів, що «підтверджують право власності» на нерухомість. 

Оформити дійсно можна тільки за роспаспортом. Але і це не убезпечує від віджиму. Наприклад, в селах ближче до фронту окупанти не дивляться, чи оформлений будинок. Просто заселяються і все.

Наголошую, що цей віджим майна та переоформлення його кимось – не є дійсним правочином. Тобто власниками залишаються українці і після деокупації будуть мати право на своє майно. 

– Мелітополь, як місто, важливе для окупантів з точки зору логістики. Через це, скоріше за все, концентрація військових у місті не змінюється? Як живеться місцевим поруч з ними?

– Ворог обрав Мелітополь логістичним центром та «столицею». Таким чином картинками з Мелітополя, який до війни був гарним, затишним чистим містом, ворог ілюструє все життя на ТОТ. Тут живе більшість окупаційного «уряду» та військового командування. Загалом тут особливий контроль ворога над місцевими – відеокамери, постійні перевірки, прослуховування.

Через Мелітополь іде техніка та грузи  /на Крим. Проте і східна частина ТОТ Запорізької області важлива з точки зору логістики. Так, наприклад, сьогодні окупаційна влада в Запорізької області закриває рух на дорозі з Бердянська до Токмака під приводом перегону великої колони важкої будівельної техніки.  Насправді в такий спосіб окупаційна влада намагається уникнути фіксації пересування військових підрозділів з Маріупольської – Бердянської агломерації в рамках підготовки наступальних дій. Мова не тільки, та не стільки про важку техніку, скільки про великі організовані колони живої сили та БК. Організацію підрозділів до пересування було розпочато з вечора п’ятниці та тривала всі вихідні.  

– Що Вам відомо про брак кадрів на окупованій території Мелітопольського району? Про що може свідчити завезення дагестанських вчителів у школи Мелітополя?

– Брак кадрів в усіх сферах, особливо кваліфікованих – педагоги, медики, інженери. Росіяни намагаються компенсувати його, пропонуючи особливі умови для спеціалістів, які погоджуються приїздити на ТОТ.

Програми «Земский доктор», компенсації вчителям. «Запорожская целина»  – обіцяють забезпечити житлом родину, підвищені зарплати. При цьому очевидно, що гарні спеціалісти й вдома потрібні, тож на ТОТ їдуть або недоспеціалісти, або дуже «ідейні». І це в будь-якому випадку погано для мешканців ТОТ. Бо дітей вчитимуть або вчителі з Дагетстану та Бурятії, які навіть російською погано говорять, або педагоги, які замість навчання будуть пропагувати «русскій мір» в школах.

– Що Вам відомо про долі наших українців, яких росіяни ув’язнили та “судять” за сфабрикованими звинуваченнями?

– Це великий біль. Людей викрадають, фабрикують справи та влаштовують судилища – у Південному окружному суді рф наразі десятки справ над українцями. Строки від 10 до 18 років. Людей з ТОТ Запорізької області вносять до переліку «терористів та екстремістів», який веде росфінмоніторинг: їх обмежують в правах, розшукують, ув’язнюють.Чи не щодня ми дізнаємося про нових викрадених та засуджених. Звинувачення абсолютно безпідставні. 

Окупаційний «Запорізький обласний суд» засудив до 12 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму жителя Токмака Дмитра Шайногу. Його викрали у 2022 році та тримали в Мелітополі. Через два роки суд за те, що він начебто передавав дані про розміщення військ та техніки рф представникам ГУР.

Південний окружний військовий суд виніс вирок українцю Максиму Воробйову  до 16 років ув’язнення за нібито підрив трьох локомотивів на території Мелітопольського локомотивного депо та участь у терористичній організації. Як додаткове покарання йому призначено штраф у розмірі 500 тис. рублів. 

Пенсіонерку з Мелітополя звинувачують в тому, що вона готувала вибух – тримала вдома гранати. 

Викрадення та утримання в місцях несвободи цивільних людей – це міжнародний злочин – порушення Женевських конвенцій про захист цивільного населення під час війни.

Всі цивільні полонені мають бути повернуті додому!

Exit mobile version