inform.zp.ua

Ціна боротьби за сквер Тарасова: як запорізькі активісти відстоюють зелену зону

Сквер ім. Дениса Тарасова. Фото: Суспільне

10 січня 2025 року відбудеться чергове судове засідання щодо скверу ім. Дениса Тарасова. Розгляд справи постійно затягується через експертизу, запитану компанією «Ленд Девелопмент» — щодо впливу вирубки дерев на якість повітря та стану здоров’я судді.

7 травня 2024 року засідання було перенесено через хворобу судді, а наступне, 5 грудня, також не відбулося. Єдине, що залишалося незмінним — це активісти, які борються за збереження скверу. Вони регулярно відвідують судові засідання, залучають адвокатів, екоактивістів та небайдужих запоріжців. Ця боротьба триває з 2006 року.

Inform.zp.ua разом з місцевим активістом Ігорем Лукашенком згадує, як все починалося.

Як сквер Тарасова опинився в руках Володимира Кальцева.

Наприкінці 2006 року депутати Запорізької міської ради ухвалили рішення «Про погодження ТОВ «Ленд Девелопмент» місця розташування підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу та реконструкції існуючих мереж біля пам’ятника 50-річчя СРСР на перетині вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова» (вул. 50-річчя СРСР перейменували на вул. Незалежної України, а вулицю Лермонтова — на Вячеслава Зайцева).

План земельної ділянки, яку передали в оренду. Скріншот із запиту наданий журналістці

ТОВ «Ленд Девелопмент» належав Тарасові Петренку, через ТОВ «Компанія Ентривуд Інвестментс Лімітед» — Володимиру Кальцеву. На сьогодні уповноваженою особою юридичної особи ТОВ є СІЛЬНОВ СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ.

У 2008 році міська рада змінила цільове призначення згаданої земельної ділянки з рекреаційної на житлову та громадську забудову, оскільки на ділянках рекреаційного призначення за законом не можна розпочинати будівництво.

В оренду передали земельну ділянку загальною площею 1,1322 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2009 рік становила 14 334 444 грн 54 коп.

«До екологічної організації я приєднався десь у 2009 році. Відтоді розпочалася моя боротьба за сквер разом з іншими активістами. Тоді у нас не було чітко розподілених ролей. Кожен робив, що міг. Ми тоді ходили і рахували дерева, щоб дізнатися точну кількість насаджень. Якось все тоді й затихло, ми зрозуміли, що ніхто поки нічого не будуватиме», — згадує Ігор Лукашенко.

Умови і строки передачі земельної ділянки. Скріншот із запиту

У 2009 році ТОВ «Ленд Дівелопмент» та міська рада в особі Євгена Карташова уклали два договори оренди земельних ділянок терміном на 10 років. На деякий час про масштабне будівництво забули через економічну кризу. Однак у 2017 році міськрада та компанія уклали додатковий договір, яким продовжили оренду землі ще на 49 років. Того ж року Володимир Кальцев заявив про намір все-таки звести торгово-розважальний центр (ТРЦ), але вже не підземний, як було зазначено в попередньому договорі, а наземний.

Договір оренди землі. Скріншот з запиту

«Думали, що нічого не буде, а потім знову заговорили про це у 2017 році. Я не пам’ятаю, як саме дізнався про це, але одразу вирішив долучитися до боротьби за сквер. Для мене це було дуже важливо. Ми з дружиною вісім років орендували квартиру в цьому районі, а згодом я знову повернувся в цей дім, який став для мене рідним.

Саме так я познайомився з Денисом Тарасовим. Він завжди був небайдужий до життя рідного міста. Оскільки мав юридичну освіту, він виконував одну з головних ролей — вирішував юридичні питання і залучав громадськість. Я ж обходив місцевих жителів, збирав підписи проти вирубки скверу Яланського. Ходив по квартирах. Це було дуже виснажливо, як фізично, так і морально, але я розумів, для чого витрачаю свій час і сили.

Я поспілкувався приблизно з 200 жителями прилеглих будинків. Більшість з них виступали проти будівництва ТРЦ через екологічні причини. Адже в центрі міста не так вже й багато парків та скверів, де можна було б погуляти», — розповідає активіст.

Мітинг за збереження скверу Тарасова
Мітинг за збереження скверу Тарасова
Мітинг за збереження скверу Тарасова
Мітинг за збереження скверу Тарасова

На сайті електронних петицій з’явилася петиція проти будівництва ТРЦ, яка зібрала необхідну кількість голосів — 750. Варто зазначити, що була також зареєстрована петиція, в якій збирали голоси “за” будівництво ТРЦ.

16 квітня 2018 року невідомі почали зводити паркан поблизу скверу Яланського. Місцеві мешканці повідомили про це активістам. На місце події одразу ж прибув Ігор Лукашенко. Впродовж години до скверу підтягнулися півсотні людей, які були проти будівництва. Громадські активісти намагалися донести робітникам, що їхні дії є незаконними. Втім, саме там стало відомо, що 12 квітня тодішній голова Запоріжжя Володимир Буряк підписав дозвіл на вирубку в сквері Яланського 566 дерев та 1810 кущів за компенсацію в розмірі 3,2 млн грн. Одразу після підписання цього документу Буряк пішов у відпустку.

Окрім робітників, на місці події були присутні чоловіки спортивної статури, яких запоріжці згодом прозвали “тітушками”. Вони постійно втручалися в перепалки з активістами та застосовували фізичну силу. Присутні одразу викликали правоохоронців. Згодом до скверу Яланського прибув і сам Володимир Кальцев, який намагався переконати всіх, що цей проєкт дуже вигідний для міста:

“Подивіться, чому молодь виїжджає із Запоріжжя? Тому що ввечері їм нема де навіть пройтися.”

Втім, громадськість це не переконало, і вони встановили на території скверу палатку.

7 серпня 2018 року в сквері вирубали всі дерева та кущі. 9 серпня близько 200 містян на чолі із запорізькими активістами зібралися біля Запорізької міськради мітингуючи проти будівництва ТРЦ. На порозі встановили мікрофон, куди почергово приходили небайдужі громадяни з промовами, серед яких був й Ігор Лукашенко. Через якийсь час присутні рушили до скверу Тарасова зносити паркан. Паркан охороняли чоловіки спортивної статури. Попри протистояння паркан таки повалили. Правоохоронці спостерігали за ситуацією та мінімально “встрягали” в конфлікт.

Запоріжці повалили паркан. Фото: Суббота плюс
Запоріжці повалили паркан. Фото: Суббота плюс
Правоохоронці на місці події. Фото: Суббота плюс
Запоріжці повалили паркан. Фото: Суббота плюс

13 липня 2022 року Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Запорізької міської ради та фірми «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ», скасувавши постанову Апеляційного суду. Тобто, Верховний Суд залишив у силі рішення суду першої інстанції, яке передбачало залишення землі в оренді у фірми «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ».

19 січня 2022 року Верховний Суд призупинив рішення щодо скасування договорів оренди землі скверу Яланського.

12 січня 2022 року Запорізька міська рада подала касаційну скаргу до Верховного Суду щодо апеляційного рішення.

8 грудня 2021 року Денис Тарасов зареєстрував петицію про створення парку Громади на місці скверу Яланського. Петиція набрала необхідну кількість голосів для розгляду.

1 грудня 2021 року Апеляційний суд Запоріжжя визнав недійсними договори оренди землі та скасував рішення Запорізької міської ради щодо передання цих земельних ділянок в оренду фірмі «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ».

Денис Тарасов опікувався майбутнім парком. У січні 2021 року він виступив співорганізатором акції «Різдвяна алея», під час якої містяни висадили дерева у парку.

Наразі представники міської ради та забудовника заперечують шкоду довкіллю через вирубку дерев у сквері. Для підтвердження своєї позиції вони замовили нову екологічну експертизу. Як було зазначено раніше, наступне судове засідання має відбутися 10 січня.

Хто розбив машину Ігоря Лукашенка

Паралельно з судовою тяганиною, мітингами, громадськими слуханнями та підготовкою необхідних документів активістам доводилося ще й витримувати тиск. 13 березня 2019 року невідомі розбили скло в автомобілі Ігоря Лукашенка. Чоловік пов’язує цей випадок саме зі своєю громадською діяльністю.

«Того дня я був у поїзді, їхав з Києва додому після виступу у Верховній Раді. Тоді, на жаль, у нас не було сигналізації в машині. Дружина спала. Мені подзвонила сусідка і сказала: “Мабуть, у твоїй машині розбили скло”. Як тільки потяг прибув на перон, я вибіг і терміново викликав таксі, щоб якомога швидше дістатися додому.

Зрозуміло, я одразу викликав правоохоронців і сповістив про інцидент журналістів. Боявся, що поліція ніяк не відреагує на заяву, а завдяки розголосу була хоч якась надія… Вони навіть швидко когось там знайшли. Цікаво, що з машини нічого особливо цінного не забрали, і саму машину не викрали. Зловмисник навіть гроші не забрав. Саме тому я вважаю, що це було залякування мене через громадську діяльність. Думаю, що раніше судимому громадянину дали вказівку зімітувати пограбування», — згадує Лукашенко.

Правоохоронці на місці події
Гроші в авто Ігоря Лукашенка, в якому розбили скло
Розбите скло в авто Ігоря Лукашенка
Автомобіль Ігоря Лукашенка після нападу

Крім того, невідомі розклеювали листівки по Запоріжжю негативного характеру, спрямовані на заплямування репутації активістів. Також періодично на сайтах з’являлися новини, які стосувалися громадських діячів, що відстоювали збереження скверу.

Такі листівки періодично розклеювали по Запоріжжю
Матеріал під назвою: «Активист» Игорь Лукашенко: есть такая профессия – сквер защищать.

Ігорь Лукашенко стверджує, що вона замовна





«Тоді я зрозумів, що таке «велика» політика по-запорізьки. Періодично почали з’являтися замовні статті як на нас, тих, хто захищав сквер, так і на самого Володимира Кальцева, який планував будівництво ТРЦ. Підтягнулися депутати, які намагалися «потопити» Кальцева. На жаль, вони захищали лише свої інтереси, а не сам сквер.

Пам’ятаю, як одного разу мені навіть зателефонував сам Кальцев. Почав тиснути, що повісить на мене всі витрати по судових процесах, а це десь понад 200 тисяч. Його адвокат в суді справді намагався це зробити, але Денис зміг юридично грамотно цього не допустити», – ділиться спогадами Ігор Лукашенко.

Для довідки: 3 березня 2023 року під час позачергової сесії депутати Запорізької міської ради проголосували за перейменування скверу Яланського на честь адвоката, правозахисника та екоактивіста Дениса Тарасова, який загинув 8 січня 2023 року на війні. Він доклав чимало зусиль, щоб повернути сквер у власність міста.

Восени 2024 року на території скверу Тарасова було висаджено Алею на честь загиблих військових. Серед родин, які висаджували дерева, була і дружина Дениса Тарасова – Катарина Тарасова.

Журналісти Inform.zp.ua намагалися зв’язатися з Володимиром Кальцевим, але поки що безуспішно. Ми відкриті до діалогу та готові опублікувати його коментар.

Фото надані Ігорем Лукашенком

Цей матеріал підготовлений в рамках співпраці із Центром прав людини ZMINA за підтримки Європейського Союзу.

Exit mobile version