inform.zp.ua

Бетонні укриття на зупинках транспорту: чи захистять вони запоріжців

Перше бетонне модульне укриття на зупинці в Запоріжжі. Фото: Inform.zp.ua

Останні прильоти російськими авіабомбами та ракетами в Запоріжжі припадали на людні місця, де не було поруч укриттів. Через це велика кількість людей травмувалася та загинула.

16 січня в Запоріжжі встановили перше бетонне укриття на зупинці громадського транспорту. Inform.zp.ua зібрав інформацію про захисні споруди в місті та думки щодо їхньої ефективності.

Тисяча укриттів і одне на зупинці

Всього в Запорізькій області нараховується 1403 обʼєктів цивільного захисту. Щоквартально їх перевіряють представники адміністрації, ДСНС, Нацполіції та усіх профільних структур. З укриттів придатними є близько 88%, зазначив під час брифінгу заступник начальника ОВА Євген Мироненко.

В електронній мапі укриттів зазначено близько 600 доступних сховищ.

Перше модульне бетонне укриття з’явилося в районі міського автовокзалу. Ним вже можна користуватися запоріжцям. Проте, за словами будівельників, наразі там ще ведуться малярні роботи та будуть встановлювати лави всередині. На повноцінне відкриття варто очікувати за тиждень.

На брифінгу голова ЗОВА Іван Федоров повідомив, що по два бетонних укриття ще мають встановити в Комунарському та Шевченківського районів. Вони розраховані на знаходження там від 25 до 50 осіб. Їх встановлення фінансують за рахунок коштів резервного фонду обласного та місцевого бюджетів.

“Вже проведені перші тендери на та залучені потенційні бенефіціари. Якщо я не помиляюся, десять підприємців вже вибрали, на конкурсній основі для встановлення. Протягом наступних двох тижнів їх (бетонні укриття, – ред.) планують встановити 17”, – розповів на брифінгу Федоров.

Нагадаємо, ще у травні 2024 року очільник Запорізької ОВА розповів про плани облаштувати 100 зупинок-укриттів.

Чи допоможуть бетонні укриття запоріжцям

Одні з останніх ударів по Запоріжжю приходилися по людних місцях у Шевченківському районі, де поруч не було укриттів. 

6 грудня російська авіабомба забрала життя десяти людей, ще майже тридцятеро було поранено. Це сталося біля супермаркету “Сільпо”. В Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні заявили, що удар по Запоріжжю 6 грудня був неприпустимий, адже росіяни застосували велику кількість вибухівки у населених районах.

Атака КАБом у Запоріжжі, 06 грудня 2024 року

8 січня росіяни знову атакували Шевченківський район Запоріжжя, на цей раз неподалік зупинки громадського транспорту. Внаслідок обстрілу зазнав пошкоджень промисловий об’єкт, 13 людей загинуло, а 127 людей отримали поранення різного ступеня важкості.

Наслідки обстрілу 8 січня. Фото: ЗОВА

Запоріжанка Ольга Гайдаш провела акцію, щоб привернути увагу до відсутності укриттів на зупинках громадського транспорту.

Вона наголошує: це єдині місця, де люди можуть перебувати під час повітряної тривоги в очікуванні маршрутки чи іншого транспорту.

Наразі міська влада проводить перемовини з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) щодо встановлення бетонних укриттів на зупинках.

Проте в.о. міського голови Запоріжжя в ефірі “Суспільного” заявила, що бетонні укриття на зупинках “не є панацеєю”:

“Зараз ми працюємо над тим, щоб посилити захист через так звані бетонні укриття на зупинках, але це не панацея. Все залежить від ситуації, яка може змінюватися щосекунди. У нас була ситуація, коли керовані авіабомби прилітали після оголошення повітряної тривоги, або через 30 секунд після оголошення тривоги. Так, нам потрібно працювати над цим безпековим моментом”.

Інженер, співробітник кафедри металевих, дерев’яних і пластмасових конструкцій Придніпровської академії будівництва та архітектури Леонід Купнєвич наголошує: важливо розуміти, що ці споруди не призначені для прямого влучення снаряда, вони захищають лише від уламків.

МАФи-укриття є альтернативою?

Альтернативою укриттів на зупинках могли стати МАФи-укриття, як на Бульварі Шевченка. Колишній  в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв повідомляв, що за кошти бюджету міста у Запоріжжі купили та встановили 17 модульних укриттів. Ще 23 планували обладнати до кінця 2023 року.

Натомість працює лише один такий МАФ-укриття. Журналісти Inform.zp.ua побували в ньому, коли не лунав сигнал повітряної тривоги. Але всередині знайшли тільки безхатьків, які грілися там. Тому публікуємо лише фото ззовні.

МАФ-укриття на Бульварі Шевченка. Фото: Inform.zp.ua

Наразі ж у Запоріжжі провели 66 аукціонів на право встановлення мобільних укриттів, які поєднуватимуть у собі сховища та кіоски. Однак із них успішно завершилися лише 5 – ці укриття знаходитимуться у Комунарському, Шевченківському та Заводському районах міста.

Модульні обʼєкти складатимуться з 2-х частин – приміщення для сховища і місця для підприємницької діяльності. Ця частина буде фінансуватися за кошти бізнесу.

Exit mobile version