В Україні розробляють масштабну пенсійну реформу. У зв’язку з цим зміняться самі виплати і умови виходу на пенсію.
Inform.zp.ua зібрав інформацію про те, коли запоріжці зможуть виходити на пенсію та які виплати отримувати.
Нова пенсійна реформа
Міжнародні партнери рекомендують Україні запровадити нову пенсійну реформу. Згідно з неї, буде обов’язковим відрахування 9% від зарплати на накопичувальну пенсію. Про це повідомила під час пресконференції 27 січня міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Такі відрахування від зарплати у майбутньому дозволять людині отримати на пенсії 20% від своєї середньої зарплати за життя. Інші 20% будуть йти з солідарної системи. Також людина може добровільно відраховувати на накопичувальну пенсію і більший відсоток від заробітної плати.
Рішення щодо пенсійної реформи та запровадження накопичувальної пенсії може бути ухвалено 2025 року, а сама система зможе запрацювати від 2026 року.
У Мінсоцполітики уточнили, що запровадження накопичувальних пенсій не передбачатиме підвищення податків. Адже внески роботодавця та громадянина не збільшаться, та будуть виокремлені із поточного ЄСВ і ПДФО.
Умови для виходу на пенсію
Згідно з законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” для виходу на пенсію у 60 років потрібен стаж 32 роки.
Цього року право на призначення пенсії за віком мають ті, кому 2025 року виповнилось:
- 60 років – за наявності не менше 32 років страхового стажу;
- 63 роки – за наявності не менше 22 років страхового стажу;
- 65 років – за наявності не менше 15 років страхового стажу.
Тим, у кого стаж становить менш як 15 років, у 65 років буде призначено не пенсію, а державну соціальну допомогу.
Українське законодавство надає можливість докупити стаж, якого бракує. Вартість одного місяця становить 44% від мінімальної зарплати, що наразі дорівнює 3,5 тисячі гривень. Наприклад, якщо у вас є 30 років стажу, то за рік, якого бракує, потрібно доплатити 42,2 тисячі гривень.
Є й такі громадяни, які мають право на дострокову пенсію, через те, що працюють на шкідливих виробництва. Це стосується зокрема металургів і шахтарів, якщо вони набрали достатню кількість стажу, пише NV.
Також, згідно з нормами Закону України № 1058-IV, право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, які працюють на підземних роботах або в умовах, що є особливо шкідливими та важкими, за списками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Для чоловіків мінімальний стаж для пільгової пенсії становить 25 років, з яких 10 років мають бути на зазначених роботах. Для жінок цей стаж становить 20 років, з яких не менше 7,5 року повинні бути на пільгових роботах.
У разі роботи на менш шкідливих, але все ж важких умовах, пільговий стаж для чоловіків має становити не менше 30 років, для жінок – 25 років.
Доплати та надбавки
Непрацевлаштовані пенсіонери-чорнобильці, які мешкали в зонах обов’язкового та добровільного відселення протягом 1986-1993 років, зможуть отримувати додаткову виплату в розмірі 2,3 тисячі гривень, повідомила начальниця Управління пенсійного забезпечення в Черкаській області Тетяна Коваль.
А українські пенсіонери, які мають більше необхідного мінімуму страхового стажу, можуть розраховувати на додаткові виплати. Доплата становить 1% від базового розміру пенсії за кожен рік понаднормового стажу.
Також українці, які досягли 70 років, мають право на отримання надбавки до пенсії за віком.
Вікова надбавка до пенсії становить:
- після досягнення 70 років – 300 гривень,
- після досягнення 75 років – 456 гривень,
- після досягнення 80 років – 570 гривень.
Доплата до пенсії нараховується автоматично на основі інформації з пенсійного фонду. Для цього не потрібно подавати заяву. Втім, доплата передбачена тільки для тих, чия пенсія не перевищує 10,3 тисячі гривень.
Поточні вимоги для отримання пенсії по інвалідності включають щонайменше один рік трудового стажу. Виплати з інвалідності залежать від трудового стажу та групи інвалідності: для 1 групи – 100% пенсії за віком, для 2 групи – 90%. Поточні розміри мінімальних соціальних пенсій з інвалідності становлять:
- 1 група – 2,7 тисячі гривень;
- 2 група – 2,5 тисячі гривень;
- 3 група – 2,09 тисяч гривні.
Однак після впровадження реформи ці виплати можуть бути змінені або скасовані, якщо не буде створено нову систему соціального захисту для людей із інвалідністю.
Максимальна пенсія
У Законі України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зазначено, що розмір максимальної пенсії залежить від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб і не може бути більшим, ніж 10 таких мінімумів. На сьогодні цей прожитковий мінімум дорівнює 2 361 гривні, відповідно, максимальна пенсія не може бути вищою, ніж 23 610 гривень.
Зазначимо, що вона залишилася на тому самому рівні, що й у 2024-му, але тоді її підняли на 2680 гривень, оскільки зріс прожитковий мінімум. Цього року він залишиться колишнім – його підвищення не закладено в бюджет до 2028 року.
Кому зараз надається максимальна пенсія:
- держслужбовцям;
- співробітникам місцевого самоврядування;
- вченим;
- народним обранцям.
Індексація пенсій
Індексація пенсій в Україні відбудеться навесні, а саме з 1 березня 2025 року, повідомив президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні.
Кого саме торкнеться індексація та на скільки підвищать пенсії запоріжцям – наразі невідомо. За словами Зеленського, попри фінансові труднощі, уряд знаходить кошти для підтримки громадян та економіки.
“Важливо: уже готові на весну з індексацією пенсій, це буде з 1 березня”, – заявив президент.
Нагадаємо, у листопаді 2024 року збільшились пенсійні виплати для тих, хто має право на вікову надбавку. Мова про пенсіонерів, яким протягом місяця виповнилося 70, 75 і 80 років.
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈