З 3 по 8 лютого в Запоріжжі проводилась перевірка атмосферного повітря, під час якої виявлено перевищення концентрацій чотирьох небезпечних речовин.
Про це повідомляє Запорізький обласний центр з гідрометеорології.
У повітрі Запоріжжя було зафіксовано перевищення концентрацій таких домішок:
- Діоксид азоту – 1,3-2,2 ГДК с.д.
- Оксид азоту – 1,1 ГДК с.д.
- Фенол – 1,4-2,4 ГДК с.д.
- Формальдегід – 1,6-2,3 ГДК с.д.
ГДК с.д. – середньодобові гранично допустимі концентрації забруднювальних речовин в атмосферному повітрі населених місць, затверджені наказом МОЗ України №813 від 10.05.2024.
Діоксид азоту
Діоксид азоту (NO₂) – це парниковий газ, який потрапляє в атмосферу внаслідок спалювання викопного палива (бензин, вугілля тощо). Він має властивість накопичуватися в місцях великого скупчення автотранспорту або поблизу заводів.
Діоксид азоту сильно дратує слизові оболонки дихальних шляхів. Вдихання його парів може призвести до серйозного отруєння. Він викликає сенсорні, функціональні та патологічні ефекти.
Оксид азоту
Оксиди азоту є природною частиною навколишнього середовища, але здебільшого утворюються в промисловості через спалювання скам’янілого палива при високих температурах. Вони проникають у повітря через автомобільні вихлопи та від паління. NO також є однією з речовин, що спричиняє парниковий ефект.
Основна токсична дія оксиду азоту – це подразнення слизової оболонки. Перші ознаки отруєння: печіння в очах, зниження артеріального тиску, головні болі, утруднене дихання. Хронічне отруєння може призвести до пошкодження зубів або розвитку кон’юнктивіту.
Оксид азоту легко проникає в легені та кров і може дістатися до нижніх дихальних шляхів, що становить загрозу, особливо для дітей і людей, які мають проблеми з астмою.
Фенол
Фенол – це органічна сполука, яка належить до класу фенолів і характеризується токсичністю. Вона є потужним іритантом, здатним обпалювати шкіру. Фенол використовується в медицині як антисептик у вигляді 5%-го водного розчину, але при цьому є дуже небезпечним для здоров’я при високих концентраціях.
Формальдегід
Основним джерелом потрапляння формальдегіду в довкілля є викиди, що спричинені людською діяльністю. Однак формальдегід також може мати природне походження.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, середньодобова гранично допустима концентрація формальдегіду в атмосферному повітрі складає 0,003 мг/м³.
Нагадаємо, 7 лютого були проведені дослідження якості питної води в місцях водозборів, на водозаборах, водопровідних спорудах та мережах централізованого господарсько-питного водопостачання. У Запорізькому районі виявлені відхилення у питній воді.
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈