В запорізьких притулках для тварин проживають тисячі котів і собак. Ще тисячі – бігають вулицями Запоріжжя цілими зграями. Проблема безпритульних тварин для міста не нова, але роками залишається актуальною.
Журналісти Inform.zp.ua розбиралися, що роблять в Запоріжжі, аби зменшити кількість бродячих собак та котів, та чи допоможуть в цьому притулки.
Кількість покинутих тварин зросла через війну
Кількість тварин з прифронтових територій у притулках зросла на 60%, а у притулках біля фронту – на 100%. Про це свідчать результати дослідження українського центру вивчення громадської думки “Соціоінформ”.
Зараз у запорізькому притулку “Дай лапу, друже” знаходиться 520 тварин. З початку повномасштабного вторгнення їхня кількість зросла удвічі – це переважно тварини, які залишилися на вулиці після того, як їх господарям довелося евакуюватися з прифронтових територій в Запорізькій області.
Вже близько пів року притулок не бере нових тварин на перетримку та опікування через брак місця для нових вольєрів. Ще однією проблемою є нестача людей, які б цих тварин могли доглядати, каже керівниця притулку Ірина Дідур:
“У нас залишилося 5 волонтерів з 50, які були до війни. Багато хто мобілізувався, люди повиїжджали з міста. Зараз ми шукаємо нових робітників, але навіть за гроші люди не хочуть йти працювати”.
Також до притулку часто звертаються військові, які просять забрати тварин з лінії фронту.
“До нас кожного дня дзвонять купу військових, які просять допомоги, бо на передовій тварин не повинно бути. Вони там заважають, вони гавкають і видають позиції. А куди їх дівати? А держава каже: “Не на часі”. До нас не дзвонять собаки й кішечки, до нас звертаються люди. Проблема безпритульних тварин – це соціальна проблема. Це не проблема тварин. Це проблема людей”, – резюмує волонтерка.
Ірина наводить приклад притулку у Львові “Милосердя”. З міського бюджету офіційно виділяють кошти та купують корм для тварин, сплачують комунальні платежі притулку та навіть закуповують уніформу працівникам. Львів’ян заохочують до безкоштовного чипування та вакцинації їхніх тварин. До такої моделі варто прагнути й Запоріжжю, вважає Дідур. Адже притулок, яким вона керує вже 16 років, не отримує фінансування ні від міста, ні від держави. Єдиним джерелом підтримки є благодійні донати від людей. Витрат у притулку чимало – тільки комунальних платежів за світло, воду та вивіз сміття щомісяця доводиться платити по 50 тисяч гривень.
Допомогти притулку та покинутим тваринам можна тут:
- Банка для допомоги https://send.monobank.ua/jar/5gwGfT31pp
- Банка на будки та вольєри https://send.monobank.ua/jar/3dH5RjwqSS
- Сайт організації http://day-lapu-drug.zp.ua/
- Карта притулку Монобанк 4441 1144 4818 5643
- Карта Привату 4149609005895554
- PayPal – irinadidur57@gmail.com
В Запоріжжі існують й інші притулки для тварин, які не є комунальними, й потребують допомоги. Серед них – тимчасовий притулок-перетримка “Шанс”, “Кицькин дім”, різні волонтерські ініціативи.
Стерилізація тварин
Наразі у Запоріжжі діє «Програма поводження з тваринами у м. Запоріжжя на період 2025-2027 роки». Згідно з нею, на виконання її завдань у 2025 році з бюджету виділили понад 18 мільйонів гривень КП “Побутовик”. До завдань входить:
- регулювання чисельності безпритульних тварин
- забезпечення сприятливих умов для співіснування людей і тварин
- придбання обладнання для довгострокового користування та капітальний ремонт приміщень.
Зауважимо, що на цей самий перелік завдань у 2026 році хочуть виділити вже меншу суму – 5 767 769 грн.
Стерилізація безпритульних чотирилапих проходить в одній з міських ветеринарних клінік, яку обрали за підсумками тендеру. Тварин виловлюють, стерилізують, вакцинують від сказу і чипують – у вухо безпритульному собаці чи коту вживляється спеціальна кліпса. Дані про кількість таких тварин вносять до загальної бази даних «Аnimal-ID». Востаннє інформація по Запоріжжю оновлювалася там у 2016 році, тоді у місті нараховували майже 3 тисячі безпритульних тварин.
Ми звернулися за коментарем в пресслужбу КП “Побутовик”, аби дізнатися кількість стерилізованих, вакцинованих та чипованих тварин з початку 2025 року та протягом минулого, проте відповідь не вдалося отримати. Ми надіслали запит з конкретними запитаннями й очікуємо на інформацію. Згідно з даними від Запорізької міської ради, усього за 2023 рік фахівцям підприємства КП “Побутовик” вдалося стерилізувати, вакцинувати, чипувати й біркувати – 1391 тварину (620 собак і 771 кота).
У відповідь на запит Inform.zp.ua в Запорізькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб повідомили, що з початку 2025 року в Запорізькій області зареєстрували 160 звернень людей, які постраждали від укусів безпритульних собак. За 2024 рік з такою скаргою звернулися 746 людей. Фахівці радять звертатися за медичною допомогою в разі укусі тварин.
“Антирабічна вакцина допоможе у 99% випадках, якщо пацієнт звернувся вчасно і розпочав курс лікування. Наразі медичні заклади м. Запоріжжя забезпечені антирабічною вакциною”, – зазначають в обласному центрі профілактики хвороб.
Запоріжці можуть повідомляти про проблемні ситуації, що виникають з безпритульними тваринами, про місця їх проживання, а також звертатися щодо їх стерилізації та вакцинації за телефоном: (067) 807-03-73.
Чи розв’яжуть проблему безпритульних тварин притулки
У Запоріжжі у 2013 році затвердили програму «Про забезпечення екологічної безпеки міста на 2012-2015 роки», в якій був пункт «Будівництво та облаштування притулку для утримання безпритульних тварин м. Запоріжжя». Для цього навіть виділили земельну ділянку для притулку по вулиці Базовій, але будівництво не розпочалося.
У новому документі «Програма поводження з тваринами у м. Запоріжжя на період 2017-2022 рр.» знову планували будівництво притулку для безпритульних тварин у Запоріжжі. Але у 2022 році почалася повномасштабна війна й питання притулку не розглядали.
У 2024 році на сайті “DREAM. Проєкти” з’явилися макети та план будівництва Центру поводження з безпритульними тваринами у Запоріжжі на вулиці Тепличній, 33. Проєкт передбачає створення притулку, ветеринарної клініки, програми стерилізації та реабілітації, а також освітні ініціативи для містян. Загальний бюджет – 150,9 мільйонів гривень. Ініціатором та виконавцем проєкту став Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради.
Проте у відповідь на запит Inform.zp.ua в Департаменті з управління житлово-комунальним господарством відповіли, що через введення воєнного стану в Україні та значного зменшення бюджету міста, виділення коштів на створення облаштування Центру поводження з безпритульними тваринами не передбачається.
“Тому питання будівництва місця для утримання безпритульних тварин, вилучення їх з природного середовища та розміщення під наглядом спеціалістів залишається відкритим”, – йдеться у відповіді.
Керівниця ГО “Дай лапу, друже” Ірина Дідур вважає, що створення притулків не розв’яже проблему безпритульних тварин у місті. Єдиним дієвим варіантом залишається виявлення та стерилізація безпритульних тварин.
“Якщо ви побачили, що у вашому дворі є собачка дівчинка, не лінуйтеся подати заявку на стерилізацію. Це дуже важлива місія. Її стерилізують, вона вже не буде народжувати потомство, яке потім опиниться на вулиці. Ніякий центр поводження, ніякі притулки цю проблему безпритульних тварин не вирішать”, – каже Ірина Дідур.
Волонтерка впевнена, аби зменшити кількість безпритульних тварин на вулицях, необхідне чітко прописане законодавство, яке б обмежило людей розводити тварин та зобов’язало б ставити їх на облік:
“Власники тварини зобов’язані реєструвати тварину і сплачувати податки, страхові внески. Господарі зобов’язані стерилізувати свою собаку або купляти патент на розведення тварин і платити за це великі гроші (в Європі, США, Канаді, Японії і багатьох інших країнах тварин можна тільки придбати в притулках. Продаж тварин без наявності ліцензії заборонена. В інтернеті за такими продажами слідкують співробітники фіскальної служби, і в разі підтвердження порушення (контрольної закупівлі) – продавця очікує штраф (800 євро за одну тварину, Німеччина), – ред). Ніде не можна плодити просто так тварин. Це нонсенс. За цим слідкує держава і штрафує людей. В Україні такого законодавства просто не існує. І в нас нічого не зміниться, якщо держава не впорядкує дії власників тварин”.
Дідур вважає, що тимчасово забрати на перетримку безпритульну тварину може кожен:
“Коли проходити повз покинутого кошеня, візьміть його до себе тимчасово. Зробіть фото, відео, викладіть у соціальні мережі, витратьте трохи часу, щоб розповсюдити інформацію та знайти дім для кошеняти. Проблему цього кошеня можете ви вирішити самостійно, для цього його не треба здавати в притулок та викликати волонтерів”.
Читайте також:
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈