Головна » Суспільство » «Чотирилапа» евакуація в Запорізькій області: як волонтери з Дніпра рятують тварин

«Чотирилапа» евакуація в Запорізькій області: як волонтери з Дніпра рятують тварин

Евакуація тварин в Запорізькій області
Евакуація тварин в Запорізькій області

Десять днів волонтери з усієї країни рятують тварин у Херсонській області. Після підриву Каховської ГЕС багато тварин залишились в зоні катастрофи під водою. Але порятунку потребують також пухнастики і на лінії фронту, які страждають не від повені, а через обстріли. Волонтери з Дніпра об’єднали свої сили та вже понад рік виїжджають до гарячих точок Запорізької області, щоб рятувати життя тваринам. І про цю сміливу діяльність Inform.zp.ua розповідає в нашому матеріалі.

Історія організації

«Центр допомоги тваринам» – це один із проєктів Координаційного штабу волонтерів міста Дніпра, що з’явився у березні 2022 року. З початку волонтери орендували склад для зберігання та розподілу гуманітарної допомоги для тварин. Сьогодні Центр евакуйовує тварин, утримує і наповнює склад, виготовляє та встановлює на фронті годівнички, працює із притулками в Україні та Європі, а також організовує цільові збори для допомоги тварина.

За весь час волонтерам вдалося вивезти із зони бойових дій 347 тварин, передати 80 тонн їжі та відвідати 35 міст на Сході України.

Результати діяльності Центру допомоги тварин міста Дніпра, 05.06.2023
Результати діяльності Центру допомоги тварин міста Дніпра, 05.06.2023

Евакуаційна команда їздить по всім  прифронтовими областями: Донецькою, Херсонською, Харківською, Миколаївською. В Запорізькій області буває майже щотижня. За словами засновника та координатора, Сергія Луденського, найбільше заявок на допомогу надходить з Оріхова, Гуляйполя та села Гуляйпільське. Саме ці райони Запорізької області окупанти обстрілюють з березня 2022 року. Ракети ворога руйнують будівлі й життя понині, через що тварини залишаються без домівок та догляду.

У Запорізькій області є люди, які проживають на лінії зіткнення та повідомляють волонтерам про загублених та покинутих тварин. Наприклад, в Оріхові – це місцевий житель Станіслав Франк, що підгодовує сотні чотирилапих та знає про їхнє місцезнаходження; а у Гуляйполі – патрульна поліція.

Життя зсередини: діяльність та складнощі

 Для Inform.zp.ua Сергій Луденський детальніше розповів про започаткування та роботу центру.

Що підштовхнуло вас евакуювати тварин?

Я бачив багато страшних відео з місць, де прийшли росіяни. Першим тоді пролунав на весь світ притулок в Ірпені, де дівчинка тримала на повідцях собак-спинальників. У мене також є дві такси, одна з яких їздить на колесиках задніми лапами. Тому мені цей фотознімок з Ірпеня відгукнувся одразу.

Дівчина з собаками-спинальниками. Ірпінь. Фото з Instagram: occhicone98
Дівчина з собаками-спинальниками. Ірпінь. Фото з Instagram: occhicone98

Саме до Координаційного штабу волонтерів Дніпра я долучився на другий день його заснування. Тоді він базувався в Парку ракет. Після влучання ракети в Харківську ОДА, ми переїхали в іншу будівлю. І вже там, у березні 2022 року, я створив Центр допомоги тваринам. Європейські партнери передавали нам багато гуманітарної допомоги, у тому числі корму для тварин. Колеги зі штабу підтримали ініціативу і ми взяли на себе завдання допомогти переселенцям з їжею для домашніх улюбленців. Далі ми почали передавали корм та вітаміни у прифронтові території, і згодом почали самі забирати звідти тварин.

Які є ще регіони, окрім Запорізького, звідки ви евакуюєте тварин?

Найчастіше евакуюємо тварин із Донецької області. Там ситуація складна ще з 2014 року. Також їздили в Харківську, Херсонську, Миколаївську області. Перша моя евакуація була з Харкова у березні 2022 року. Тоді ми зустрічались з місцевою мешканкою на одному краю міста, в той час як інший край міста активно обстрілювався російською артилерією.

Які складнощі виникають при евакуації?                        

Загалом евакуація тварин з прифронтових територій – складний процес, який вимагає підготовки, координації та звичайно ресурсів. Варто виділити чотири основних пункти, які потребують найбільшої уваги та відповідальності:

  1. Безпека тварин. Пріоритетом під час евакуації тварин є їхня безпека. Деякі з чотирилапих можуть бути агресивними у стресових ситуаціях, тому потрібно мати достатньо навченого персоналу.
  2. Логістика. Евакуація вимагає детального планування та організації. Нам треба знайти транспорт для перевезення тварин, а також вантажні контейнери або клітки. До цього додаються проблеми відсутності зв’язку. Це може порушити весь складений маршрут та план евакуації.
  3. Медичний догляд. Тварини можуть потребувати медичного догляду під час евакуації, особливо якщо вони поранені або хворі. Ми беремо із собою ветеринарів та медичні засоби, які допомагають із лікуванням.
  4. Притулки та місця для тимчасового розміщення. Після евакуації тварин ми шукаємо їм житло: спеціально облаштовані притулки для тварин або тимчасові місця розміщення, де вони отримуватимуть догляд.

Куди надалі відправляються тварини?

За кінцеву мету ми ставимо собі нову люблячу сім’ю. Наразі в Дніпрі вже всі притулки переповнені, немає вільних вольєрів. Останнім часом передаємо тварин дружнім притулкам в Одесі та Миколаєві. Надалі ми плануємо зробити всім тваринам ветеринарні паспорти, щеплення та відправити у притулки в Європі.

Шанс на життя: історії евакуацій

Найперша історія, яка вразила і запам’яталась, пов’язана із чоловіком, який вийшов з напівоточеного Маріуполя. Він йшов 25 кілометрів через поля, ліси, заміновані території взявши з собою лише свого пса, корм та воду. Він вийшов з пекла разом зі своїм другом.

Ще одна цікава історія була з алабаєм із прифронтового села біля Дружківки. Великий білий собака прибігав до українських військових ховатися від обстрілів у бліндаж. Останнього разу він прибіг із пораненням – осколок від розірваного снаряда потрапив в область грудної клітки.

Вже наступного дня після дзвінка волонтерам алабая евакуювали у Київську область до нової сім’ї. Власники відбудовують свій зруйнований дім в районі Бучі, але одночасно думають про те, як врятувати життя тварин.

Одна з останніх історій – це евакуація такси Філі з села під Часовим Яром. Собака перебував у будівлі, в яку влучила ракета і вижив.

Такса Філі та Сергій Луденський на фоні зруйнованого будинку. Донецька область
Такса Філі та Сергій Луденський на фоні зруйнованого будинку. Донецька область

Волонтери називають Філі щасливчиком, а саму ситуацію дивом, бо пес залишився неушкодженим.

Як можна допомогти

Допомогти тваринам на лінії вогню може кожен. Ось декілька порад:

  1. Візьміть ваших тварин з собою, якщо виїжджаєте;
  2. Підгодовуйте безхатніх тваринок, якщо живите поруч з фронтовою лінією;
  3. Візьміть улюбленця з притулку, аніж купуйте;
  4. Поширюйте збори волонтерських організацій, які допомагають тваринам. Більше охоплення – більше пухнастиків отримають допомогу;
  5. Донатьте організаціям з допомоги тваринам.

Задонатити центру: https://send.monobank.ua/jar/8uZTzKCdNV
Офіційний сайт організації: https://www.saveanimals.org.ua/uk

Всі корисні посилання Центру допомоги тваринам: https://linktr.ee/zoocentr


Автор: Єлизавета Менчикова