Головна » Суспільство » Арттерапія та майстер-класи: як допомагає дитячий центр Карітас у Запоріжжі

Арттерапія та майстер-класи: як допомагає дитячий центр Карітас у Запоріжжі

Карітас Запоріжжя
Карітас Запоріжжя

Війна часто відбирає у нас час, ентузіазм та позбавляє тих умов життя, яких ми потребуємо, наприклад домівки, дозвілля та освіти. Соціалізуватися та продовжувати саморозвиток – до цього заохочує Центр по роботі з дітьми та молоддю від Благодійного фонду «Карітас Запоріжжя», який організовує освітні, психологічні та культурні заходи у місті як для дітей, так і для батьків.

Центр проводить низку заходів у рамках проєкту «Адвокація сталих соціальних послуг», до якого місто Запоріжжя доєдналося у січні 2022 року. Сам проєкт реалізується з 2020 року за фінансової підтримки уряду Німеччини.  

На цей час у базі даних центру знаходиться приблизно 3 тисячі бенефіціарів – людей, які отримують послуги, допомогу.

Про програму заходів

Головною метою заходів є покращення комунікаційних навичок: щоб діти та дорослі отримали досвід спілкування та взаємодії один з одним.

З початком тижня Карітас публікує у своєму інстаграм-акаунті оновлений розклад занять, які можна відвідати щобудня.

Регулярні заняття

Кількість учасників обмежена – максимум 20.

Арттерапія – ціла програма творчих заходів, які проходить сформована група дітей чи дорослих. Загалом це метод психології, при якому процес важливіший за результат. За допомогою будь-якого виду творчості людина може проявити свої переживання через форми, кольори, сюжет.

Заняття арттерапії. Фото з Instagram: caritas.zp
Заняття арттерапії. Фото з Instagram: caritas.zp

Авіамоделювання – заняття для розвитку інженерних навичок. Діти навчаються креслити та робити моделі як літаків, так й іншої техніки: кораблів, вантажівок, автомобілів.

Заняття з авіамоделювання. Фото з Instagram: caritas.zp
Заняття з авіамоделювання. Фото з Instagram: caritas.zp

Англійська онлайн – вивчити іноземну мову пропонують дітям 6-8 років, а також підліткам та дорослим. Заняття проходять онлайн двічі на тиждень. Волонтерів, що викладають, супроводжує психолог.

Гурток журналістики – цей новий вид занять занурює молодь у професійне життя журналістів. Волонтери та запрошені журналісти розказують про основи професії, особливості створення контенту та фірмового стилю компаній: логотипів, слоганів тощо.

Клуб журналістики. Фото з Instagram: caritas.zp
Клуб журналістики. Фото з Instagram: caritas.zp

Інші заняття

Фонд «Карітас Запоріжжя» проводить також індивідуальні заняття, майстер-класи з ліплення, малювання, виготовлення прикрас та інших поробок із різних матеріалів.

Окрім цього, у центрі відбуваються інформаційні заходи на актуальну соціальну тематику. Їх проводять психологи, соціальні педагоги й інші експерти. Наприклад, у червні Карітас активно співпрацює із патрульною поліцією міста, працівники якої вже розповіли про протидію домашньому насиллю та правила дорожнього руху.

Інтерактивно-інформаційні заходи із представниками патрульної поліції. Фото з Instagram: caritas.zp
Інтерактивно-інформаційні заходи із представниками патрульної поліції. Фото з Instagram: caritas.zp

Масові заходи, такі як концерти, вистави, анімаційні програми, забезпечують партнери Карітасу, тому кількість місць також залежить від них. Але у середньому це 25 осіб.

Волонтери центру регулярно покращують заняття та додають нові. Найближчим часом вони планують переформатувати заняття з LEGO та відновити кулінарні майстер-класи, які призупинилися на зиму через проблеми з електроенергією у країні. У центрі є власна кухня з обладнанням. Раніше діти вже робили макаронні вироби з нуля, торт «Наполеон», бананові чипси.   

Волонтери переживають багато натхненних історій під час роботи у дитячому центрі. Координаторка Юлія Рощукіна поділилася з нами однією з таких:

«Нещодавно трапилася історія. Багатодітна родина ВПО, батько військовослужбовець, діти різного віку: від 5 до 16 років. І, звісно, що підліткам у такому віці переїхати в інше місто, втратити коло спілкування дуже тяжко. Ми запросили родину до себе. І вони дуже зраділи, їм одразу сподобались заходи.

Перешкодою було те, що одна з дітей, дівчинка, зовсім не хотіла виходити з дому, та нам вдалося зацікавити її заняттями з рукоділля, у неї так добре виходить. Хоча вона сором’язлива, має певні проблеми з комунікацією, але тут почувається, як удома.

Ми дуже раді, що бачимо, як дитина розквітає на очах: як вона вільніше поводиться, як у неї покращується настрій»

Безпека під час занять

Центр по роботі з дітьми та молоддю знаходиться за адресою вул. Фанатська, 17 (колишня Добролюбова), де власного укриття не має. Однак у приміщенні є кімната без вікон. Під час тривоги за правилами та вимогами центру дітей в укриття відводять батьки.

«Під час реєстрації на захід ми попереджаємо, що під час повітряної тривоги батьки дітей відводять до укриття самостійно. Тобто, якщо звучить сигнал тривоги, ми нікого з приміщення не випускаємо, стежимо за дітьми і чекаємо на батьків, поки вони заберуть їх. Це загальні наші вимоги безпеки, ми їх дотримуємося дуже суворо», – розказує координаторка Юлія Рощукіна.

Найближчим укриттям є «Пункт незламності» у будівлі концертної зали імені Глінки.


Автор: Єлизавета Менчикова