Головна » Кримінал » Резонанс » Військовий облік стане обов’язковим для деяких жінок з 1 жовтня: кого торкнеться

Військовий облік стане обов’язковим для деяких жінок з 1 жовтня: кого торкнеться

Воинский учёт станет обязательным для некоторых женщин с 1 октября: кого коснётся
Фото: телеграмм-канал Минобороны

В Україні з 1 жовтня 2023 року жінки, які отримали медичну або фармацевтичну спеціальність, будуть зобов’язані стати на облік в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП).

Про це йдеться у змінах до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

З 1 жовтня деякі жінки зможуть стати на облік в ТЦК, а в разі продовження дії воєнного стану в Україні їм загрожує і заборона виїзду з країни.

Адвокат Марина Бекало пояснила, які обов’язки будуть у жінок, що стануть на облік, і чи будуть випускати їх за кордон.

Хто повинен стати на військовий облік

Придатні за станом здоров’я жінки у віці від 18-60 років, які отримали медичну або фармацевтичну спеціальність, повинні зареєструватися в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП).

Всі інші жінки, які мають схожу професію у військово-обліковою спеціальністю, можуть стати на облік добровільно. Перелік таких професій затверджено наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313. це жінки юристки, психологи, ветеринарки, бухгалтерки, програмістки, менеджерки, працівниці банківської системи, секретарки, фотографині тощо.

Як стати на облік жінкам

Для цього необхідно подати в ТЦК наступні документи:

  • заява про постановку на облік;
  • паспорт або ID-карта;
  • ідентифікаційний номер;
  • документ про отримання спеціальності / професії;
  • довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
  • про народження дітей / документ про опіку;
  • свідоцтво про одруження;
  • фотокартки 3х4.

Коли жінка приходить в ТЦК встати на військовий облік, на неї заводять особисту справу. Далі її мають направити на медкомісію, яка зробить висновок про придатність/непридатність до військової служби. Медкомісія у військовозобов’язаних жінок повинна проходити так само, як і у чоловіків: повинні оглянути хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. Єдина відмінність-жінки повинні пройти ще огляд у гінеколога.

Які обов’язки будуть у жінок, після постановки на облік

Таких жінок можуть призвати на військову службу або залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах з чоловіками.

Згідно з п.51 Постанови КМУ №1487, жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебували на військовому обліку в ТЦК і СП, які не отримували військово-обліковий документ, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

“Водночас роботодавці, які прийняли на роботу жінок, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку, повинні сповістити про прийняття на роботу жінки відповідну ТЦК та СП”, – пояснила Марина Бекало.

Жінки, які стали на військовий облік, можуть все так же виїжджати закордон. Обмеження з приводу виїзду зараз стосуються військовозобов’язаних чоловіків у віці від 18 до 60 років.

Як писав раніше Inform.zp.ua, Міноборони України оновило список хвороб, за якими можна оцінювати придатність чоловіків до військової служби.