Головна » Новини » Мобілізація в Україні: військовий облік для жінок, призов обмежено придатних і студентів, електронний військовий квиток

Мобілізація в Україні: військовий облік для жінок, призов обмежено придатних і студентів, електронний військовий квиток

Мобілізація
Мобілізація в Україні. Фото: Inform.zp.ua

З початку повномасштабного вторгнення Росії, 24 лютого 2022 року, в Україні розпочалася загальна мобілізація. Цей процес триває досі, проте за півтора року з’явилися деякі зміни та нововведення.

Тому редакція Inform.zp.ua зібрала в одному матеріалі всі актуальні новини щодо мобілізації в Україні.

Почнемо з того, що 6 вересня новим міністром оборони України було призначено Рустема Умєрова. У цей день він виступив на пленарному засіданні парламенту, де озвучив плани Міноборони щодо цифровізації більшості процесів мобілізації та обліку призовників.

Министр обороны Украины Рустем Умеров. Фото: UAInfo

Так, за його словами, планується:

  • запровадити електронний військовий квиток;
  • запустити єдиний реєстр призовників;
  • цифровізувати військово-лікарські комісії (ВЛК).

Уся інформація про військового має бути в діджиталі: електронний військовий квиток, цифровізація ВЛК та шпиталів, електронний журнал, звіт для військових, – зазначив Умєров.


Військовий облік для жінок

Учора, 7 вересня, у ЗМІ поширилася інформація про те, що жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, набувають статусу військовозобов’язаних, для яких виїзд за кордон обмежений.

Про це в коментарі РБК-Україна заявив член парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський.

Дійсно, з 1 жовтня на військовий облік будуть зобов’язані стати всі жінки-медики віком від 18 до 60 років. Це рішення регулюється указом Міністерства оборони України №35.

Проте, за словами заступника міністра оборони Ганни Маляр, в Україні наразі не проводиться мобілізація жінок. Крім того, до 2026 року військовий облік для них буде добровільним.

Мобилизация женщин. Иллюстртивное фото.

Також інформація про заборону виїзду за кордон жінкам-медикам з 1 жовтня станом на 8 вересня не відповідає дійсності.

Про це у коментарі РБК-Україна розповів представник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

Наразі обмеження стосуються українських чоловіків віком від 18 до 60 років, а також окремих посад державних службовців, що чітко визначено у постанові Уряду, яка регламентує Правила перетину державного кордону громадянами України, – наголосив він.


Призов обмежено придатних

18 серпня Міністерство оборони України оновило список хвороб, за якими можна оцінювати придатність чоловіків до військової служби.

Иллюстративное фото

Так, відповідно до наказу Міноборони №490, у воєнний час до лав ЗСУ можуть призвати осіб із такими захворюваннями:

  • клінічно вилікуваний туберкульоз;
  • вірусні гепатити із незначним порушенням функцій;
  • безсимптомний ВІЛ;
  • повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначними порушеннями функцій та нечастими загостреннями: анемія, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани, саркоїдоз, імунодефіцит, хвороби селезінки;
  • хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій: хвороби щитовидної залози (крім новоутворень), цукровий діабет, порушення функцій ендокринних залоз, порушення обміну речовин, ожиріння, ліпоматоз;
  • легкі короткочасні хворобливі прояви розладів психіки: деменції, амнестичні синдроми, розлади особистості та поведінки внаслідок ураження головного мозку;
  • невротичні хвороби, пов’язані зі стресом та соматоформні розлади при помірно виражених, короткострокових проявах: нав’язливі стани, неврастенія, фобії, тривожні розлади, обсесивно-компульсивний розлад, дисоціативний розлад, амнезія;
  • повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи: хвороба Паркінсона, розсіяний склероз та інші види склерозу, полінейропатія;
  • епізодичні та пароксизмальні розлади (крім епілепсії): мігрені, синдроми головного болю, хронічний посттравматичний головний біль, ішемічні напади, синдроми артерій, порушення сну.

Придатність чоловіків призовного віку з переліченими вище хворобами визначатиме військово-лікарська комісія.


Мобілізація студентів старше 30-ти років

У понеділок, 4 вересня, до Верховної Ради внесли законопроект №9672, у якому пропонують обмежити вік студентів, які мають відстрочку від мобілізації. Це стосується тих, хто здобуває другу освіту.

Так, згідно з документом, відстрочка не поширюватиметься на чоловіків віком від 30-ти років, які вступають до навчального закладу та здобувають непослідовну вищу освіту.

Мобилизация студентов. Фото: Голос Карпат

У той же час, відстрочка зберігатиметься для студентів-чоловіків, які ще не досягли 30-ти років та здобувають послідовну освіту, а також для педагогічних працівників навчальних закладів (працюють за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки).

Цю ініціативу підтримав і міністр освіти України Оксен Лісовий. У вівторок, 5 вересня, він опублікував допис на Facebook, в якому повідомив наступне:

Сьогодні ж ми маємо тенденцію, коли люди використовують вступ до університетів як легальний, але все ж таки нечесний спосіб уникнути мобілізацію. Якщо подивитися на цифри, то маємо +55 тис. студентів-чоловіків старше за 25 років у 2022 році в порівнянні з 2021, зокрема +33 тис. на магістерському рівні. Своєю чергою такі лазівки породжують явище фіктивного навчання, що загалом негативно впливає на якість освіти.
У коментарях під дописом міністра можна побачити негативні повідомлення, в яких критикується підтримка Оксеном Лісовим цього законопроекту. Коментатори вважають, що цей проект закону порушуватиме конституційне право людини на освіту.

Скриншоты комментариев под постом Оксена Лисового

Як писав раніше Inform.zp.ua, військове командування звернулося до Президента Володимира Зеленського із проханням дозволити мобілізувати більше людей. Однак найближчим часом змін у мобілізації не відбудеться.

поделиться: