Українське місто Вінниця знаходиться за 665 км від міста Запоріжжя. У Вінницькій області налічується 186 тисяч переселенців, у тому числі із Запоріжжя та Запорізької області. Деякі жителі Запоріжжя прожили у Вінниці вже понад півтора року. Inform.zp.ua поспілкувався з людьми, які змушені жити в іншому місті та дізнався, чим людей приваблює саме це місто і як запорізьким переселенцям живеться в іншому місці.
Як дістатися
Доїхати в інше місто можна, звичайно, своїм автомобілем. Але це дорого. Альтернативний варіант – стати супутником. Зазвичай у додатку BlaBlaCar оголошення про поїздку можна знайти за три-чотири дні до виїзду. Доїхати із Запоріжжя до Вінниці коштує приблизно 700 грн на одну особу.
Ще один варіант – поїзд «Запоріжжя-Львів». Квиток від Запоріжжя до Вінниці коштує від 300 грн.
Щоб полегшити собі дорогу, жителі Запоріжжя, які вирішили залишити місто, відправляли у Вінницю речі «Новою поштою», а самі добиралися потім без зайвих речей.
Гарне, але дороге місто
У Вінниці своя особлива атмосфера. У Вінниці розвинена інфраструктура, яка тісно переплітається із природою. У місті багато озер, лісів, рік, паркових зон.
«Вінниця місто гарне, але дороге. Основну частину грошей нам доводиться витрачати на житло», – розповіла мешканка Запоріжжя Анастасія, яка понад півтора роки мешкає у Вінниці з донькою.
Жінка згадує, чому і як вона виїхала із рідного Запоріжжя.
«Дочка дуже боялася бахів та тривог, доводилося разом із нею спускатися в укриття. Тривоги звучали часто, дитина плакала і боялася… У цей час мій старший син жив і працював у Вінниці. По суті, він наполіг на тому, щоб ми теж поїхали до цього міста і допоміг нам знайти та сплатити житло», – каже Анастасія.
А ось із житлом у багатьох переселенців справді можуть виникнути проблеми через високу вартість.
Наприклад, якщо у Запоріжжі можна винаймати двокімнатну квартиру приблизно за 6-8 тисяч грн, то у Вінниці ціна облаштованої двокімнатної квартири сягає 12 тис грн плюс комуналка. І це ще не межа.
Чим же приваблює Вінниця
Вінниця – зелене насичене місто із розвиненою інфраструктурою. Серед міста можна знайти не тільки сучасний торговий центр, а й озеро, річку, ліс. Це зелене місто, яке живе своїм розміреним життям.
У Вінниці можна побачити багато людей, які переміщуються велосипедами чи самокатами. Для них на проїжджій частині виділені спеціальні смуги руху, щоби «двоколісні» не заважали ані пішоходам, ані автомобілям.
У місті багато відкритих спортивних безкоштовних майданчиків як для дітей, так і для дорослих.
У будь-якій зоні відпочинку, будь то парк або озеро, поряд завжди розташовані лавочки та урни. Тому навіть не маючи зайвих грошей у Вінниці можна відпочити на березі озера, в лісі, прогулятися лісопарковою зоною.
Як отримати у Вінниці гуманітарну допомогу
Жителі з інших міст, які приїхали до Вінниці, насамперед мають звернутися до ЦНАП, відділи якого є в кожному районі та оформити довідку переселенця. Це забезпечить щомісячні 2 тис грн на дорослу та 3 тис грн на дитину.
Також довідка переселенця дає змогу отримувати допомогу від волонтерів, Червоного Хреста, допомогу від релігійних організацій.
Наприклад, у ТЦ Мегамол раз на місяць можна звернутися за отриманням продуктового набору: зазвичай це борошно, крупи та макарони.
Іноді переселенцям видають засоби гігієни – зубну пасту, пральний порошок, що миє. І двічі на місяць можна безкоштовно брати чи віддавати одяг second-hand.
Цього, звісно, недостатньо. Тому переселенці об’єднуються в чати в соціальних мережах і діляться продуктами та одягом із тими, кому це дійсно потрібно.
Як розповіли Inform.zp.ua переселенці із Запоріжжя, які влаштувалися у Вінниці, вони вже звикли та полюбили це місто і тепер намагатимуться зробити так, щоб рідні та друзі якщо і не переселяться до Вінниці, то обов’язково побувають там у гостях.