Запорізькі рятувальники одними з перших виїжджають на будь-які надзвичайні ситуації, будь-то вибух газу чи наслідки обстрілів. За майже два роки війни дещо змінилася й робота рятувальників. Але залишилось головне – допомога людям.
Про роботу під час війни та виклики сьогодення Inform.zp.ua розповів начальник оперативного координаційного центру ГУ ДСНС України в Запорізькій області Олександр Сичов.
«Звісно, багато чого змінилося, хоча в цілому наша робота яка була, такою й залишилася. Ми й раніше стикалися з різними надзвичайними подіями, людським горем, смертю. Але зараз цього стало набагато більше. Раніше були руйнування, наприклад, через вибух газу, а сьогодні – через обстріли. Масштаби руйнувань набагато більші, також набагато більше жертв», – розповів Олександр Сичов.
Рятувальник надає рекомендації для тих українців, які не виїхали за кордон та залишилися жити в умовах військового вторгнення:
«Завжди треба бути уважними, та не нехтувати можливою небезпекою. Люди призвичаїлись та вже звикли до повітряної тривоги. Але повністю розслаблятися та робити вигляд, що все нормально – не можна. Потрібно розуміти загрози. Краще подбати про власну безпеку, вжити заходи, бо точно сказати, куди, та що прилетить не може ніхто», – говорить рятувальник.
Під час війни найважчий випадок особисто для мне – ракетний удар на Зестафонській, коли було зруйновано цілий під’їзд з першого по дев’ятий поверх.
«Тоді були найбільші руйнування. Це був ракетний удар по житловому будинку. Будинок сильно постраждав. Порівняно з іншими, це був дуже сильний удар з усіма ускладнюючими наслідками. Ми шукали людей, діставали з-під завалів. Під час пошуково-рятувальних робіт верхні конструкції, що залишилися, почали руйнуватися. На щастя, встигли всі відійти», – згадує Олександр Сичов.
Найважче у роботі рятувальників наразі – звикнути до людського горя, якого могло би і не бути. Якщо надзвичайники знаходяться на місці влучання – завжди є загроза повторних обстрілів. На жаль, такі випадки вже були, внаслідок повторного ракетного удару загинули співробітники ДСНС.
«Морально дуже важко від розуміння того, що всього цього могло би і не трапитися, якби люди були б більш доброзичливі та керувалися нормальними етичними нормами у своєму житті, а не геополітичними забаганками. Попри все треба вірити, що разом ми зможемо подолати усі загрози армії РФ та докладати до цього всі зусилля, а не просто чекати та впадати в депресію», – вважає Олександр Сичов.
Нагадаємо, про порятунок людей, можливе безпечне місце під час обстрілів та головне у житті Inform.zp.ua розповів начальник караулу другої пожежно-рятувальної частини міста Запоріжжя Антон Заболотний. За словами рятувальника морально бути готовими до того, що доведеться з завалів діставати людей – просто неможливо. Завжди треба діяти по ситуації.
Також ми писали про те, як поводитись під час війни, які виклики виникають у запоріжців та чи варто відкладати життя на потім журналістам Inform.zp.ua розповіла психологиня Головного управління ДСНС України у Запорізькій області, старший лейтенант служби цивільного захисту Юлія Сидоренко.
Запорізькі рятувальники працюють над розмінуванням території не лише в Запорізької області, а й на деокупованих територіях інших областей. Сапери виїжджають у Харківську, Херсонську та Миколаївську області. Не дивлячись на те, що піротехніки щоденно працюють над розмінуванням, знадобиться ще багато часу, аби очистити території України від вибухонебезпечних предметів.