Запоріжжя з перших днів війни з мирного міста перетворилося у прифронтове й почало приймати біженців з декількох областей одночасно. Саме місто неодноразово обстрілювали росіяни різними типами ракет та безпілотними літальними апаратами.
Inform.zp.ua згадує, якими були 700 днів війни для Запоріжжя.
“Тривожна область”
З початку повномасштабної війни Запорізька область є одним з лідерів по кількості тривог. За даними Air-alarms.in.ua, в регіоні за 23 місяці пролунало 3 375 повітряних тривог. Сумарно вони тривали 3 201 годину.
Ракетні обстріли
Щоденні обстріли російських військ вже стали звичними для більшості території Запорізької області з перших днів повномасштабного вторгнення. До самого Запоріжжя росіяни намагаються щоразу “дотягнутися” своїми ракетами та безпілотниками. Ці обстріли припадають по цивільній інфраструктурі міста: будинки, магазини, кафе.
Одні з наймасштабніших ударів росіян припали на такі багатоповерхові будинки в Запоріжжі:
Соборний, 151. Сталеварів, 16.
Тоді російські війська обстріляли центр Запоріжжя близько 5-ї години ранку 6 жовтня . Ракети поцілили в житлові квартали – багатоповерхівки та приватний сектор. Пошуково-рятувальна операція тривала до 9 жовтня. У результаті російського терористичного акту загинуло 20 осіб.
Зестафонська, 8.
9 жовтня Запоріжжя знову опинилося під масованим ракетним ударом. Тоді від обстрілу постраждали багатоповерхові будинки і вулиці приватного сектора Дніпровського району. У багатоповерхового житловому будинку ракетним ударом був зруйнований під’їзд — з 1 по 8 поверх.
“Цієї ночі вони вбили 13 осіб. Понад сімдесят людей постраждали. Як мінімум 10 з постраждалих це діти. Пошкоджено понад сорок багатоповерхівок у двох районах міста. Зруйновано більше двохсот приватних будинків”, – повідомляв тоді в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв.
Щоб завдати ракетних ударів по Запоріжжю, російські військові застосували тактичну авіацію.
Соборний, 41.
Російські окупанти завдали ракетних ударів по Запоріжжю 6 разів. Одна з ракет влучила у багатоповерховий житловий будинок у центральній частині міста.
Тоді було пошкоджено близько 30 багатоповерхівок (переважно в них повилітали вікна). Також постраждали 11 приватних будинків, 2 навчальних та 2 медичних заклади. Із завалів витягли п’ятьох людей, ще п’ять постраждали.
Ресторан на Правому березі
18 березня окупанти вдарили ракетами по відомому комплексу на правому березі Запоріжжя – “Моніка Белуччі”. Також постраждав ЖК “Ренесанс”.
Від вибухової хвилі в дев’яти будинках вибито 240 вікон і 7 дверей, приблизна площа пошкодженого скління – 650 квадратних метрів, в чотирьох будинках частково пошкоджені покрівлі.
Готель на набережній
10 серпня російські війська вдарили по готелю “Reikartz”. Тоді щонайменше 1 людина загинула і 16 осіб були поранені.
Це неповний, але наочний список завданих російськими військами ударів по цивільній інфраструктурі Запоріжжя.
Відвойовані території
Сили оборони України влітку 2023 року розпочали операцію з контрнаступу. За короткий термін українським військовим вдалося звільнити шість населених пунктів: Новодарівка, Нескучне, П’ятихатки, Рівнопіль, Урожайне та Роботине. Оборона та наступ військ України триває.
В полоні окупантів
Загарбники окуповували більшість територій Запорізької області з перших днів великої війни. Їх дії відзначалися обстрілами цивільного населення, викраденням та катування людей.
Близько 600 цивільних жителів Запорізької області станом на кінець 2023 року перебувають у полоні російських військових. За даними обласної адміністрації, такі полонені можуть утримуватися як на тимчасово окупованій території регіону, так і на території РФ.
Волонтерський хаб
Від початку війни до Запоріжжя почали масово евакуюватися люди з територій, що вже були під контролем окупантів, або ті, які росіяни обстрілювали. Тоді до Запоріжжя найбільше виїжджали люди із Запорізької, Херсонської та Донецької областей. Наразі у Запоріжжі зареєстровані понад 157 тисяч вимушених переселенців. Для них облаштували шелтери, створили умови для отримання різноманітних соціальних послуг.
Зміна влади
На початку січня 2023 року у Запорізькій обласній військовій адміністрації відбулися кадрові зміни. Президент України підписав указ про звільнення Олександра Старуха з посади голови регіону. Область очолив Юрій Малашко.
Рівно рік потому Кабмін призначив нового очільника Запорізької ОВА – колишнього міського голову Мелітополя Івана Федорова.
Та наразі він так і не прокоментував своє призначення, а на сайті Офісу президента поки не з’явився офіційний указ. Inform.zp.ua розповідає, чим відомий новопризначений голова обласної військової адміністрації.