У Запорізькій області за минулий рік зафіксовано 53 вогнища сказу. Протягом 2023 року близько 1700 людей звернулися за допомогою до лікарів з укусами та подряпинами від тварин. Водночас у Запоріжжі за 10 років не зафіксовано жодного випадку захворювання на сказ.
Про протидію сказу розповів заступник генерального директора з дослідження біологічних факторів ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ України” Олександр Мащак під час брифінгу в офіційному Медіацентрі при ОДА.
Захворювання на сказ у людини легко визначити по поведінці. Ця нейроінфекція супроводжується підвищеною збудженістю та фобією води. Боятися води не властиво людині, але у хворого на сказ може з’явитися страх навіть перед чашкою з чаєм.
Сучасна антирабічна вакцина є комплексом з 6 доз з різним інтервалом введення, який дозволяє уникнути захворювання. Це єдиний ефективний засіб боротьби зі сказом, адже ліків проти нього наразі не існує.
З початку повномасштабного вторгнення фіксується міграція диких тварин ближче до населених пунктів, внаслідок чого їх можуть помічати на вулицях міст та сіл. Це спричинено зменшенням кормової бази, а також бойовими діями – вибухи лякають тварин і вони тікають ближче до людей.
Всі дикі тварини є природними осередками вірусу сказу. Він дуже активний та швидко поширюється, тому слід бути обачними й не сприймати таких тварин як іграшки. Краще уникати контактів з ними та не забувати про щеплення домашніх улюбленців та худоби.
Дотримуючись правил безпеки та уникаючи контактів з дикими тваринами, можна мінімізувати небезпеку зараження сказом.
Нагадаємо, в Україні триває епідсезон, кількість випадків гострих респіраторних захворювань (у тому числі грипу та COVID-19) зростає. Від початку жовтня занедужали вже майже 2,5 мільйона українців.