Головна » Суспільство » Як запоріжцям уникнути штрафів за несвоєчасне оновлення даних у ТЦК – поради адвоката

Як запоріжцям уникнути штрафів за несвоєчасне оновлення даних у ТЦК – поради адвоката

Українські військові
Мобілізація в Україні

З 18 травня 2024 всі чоловіки віком від 18 до 60 років протягом 60 днів мають оновити свої дані у ТЦК, ЦНАПі або електронному кабінеті. Чоловіки, які раніше були визнані обмежено придатними, обов’язково мають з’явитися до ТЦК і повторно пройти медичну комісію. Статус “обмежено придатний” більше не існує. Чоловік або буде придатний до служби, або ні.

Журналісти Inform.zp.ua поспілкувалися з адвокатами та запитали, що буде, якщо запоріжцям не оновити облікові дані до 16 липня у ТЦК.

Оновлення даних 

За словами адвоката, якщо чоловіка зупинять представники ТЦК, а дані не будуть оновлені, то йому загрожує штраф від 5100 грн. Також ТЦК може відправити повістку для оновлення даних додому. Тих, хто ігноруватиме повісти – оголосять у розшук і далі чоловіка буде шукати поліція. Проте розшукати ухилянтів не так просто. 

«Насправді держава не знає, де та скільки людей наразі знаходиться. Це стосується й окупованої території. Хтось виїхав до Європи через державний кордон України, а хтось і через Росію.  Якщо людина живе не за місцем прописки, то знайти її складно», – розповідає адвокат. 

Для оновлення даних Міністерство оборони України створило мобільний додаток «Резерв+», який можна встановити на телефон. В ньому треба авторизуватися і надіслати дані на оновлення. Наразі система «Резерв+» працює недосконало, і часто у чоловіків дані не оновлюються й виникають помилки. У такому разі доведеться все ж таки йти особисто до ТЦК.

«Я прогнозую, що термін у 60 днів буде збільшено, бо всім не вистачає часу оновити дані», – каже адвокат. 

Відстрочка від мобілізації 

За словами юриста, у законі про мобілізацію залишили законні методи уникнення призову до війська, які активно використовують запоріжці. Найпопулярніший спосіб – отримати наступний рівень вищої освіти. У ВУЗах зараз спостерігається значний бум заявників на вступ до магістратури та аспірантури. 

Але закон про мобілізацію змінив право на відстрочку студентам. Бо якщо це, наприклад, дипломований бакалавр, який знову навчається на бакалавра, то він більше не матиме права на відстрочку. Відстрочка надається лише тим, хто підвищує свій рівень освіти: бакалавра – до магістра, магістра – до аспіранта, аспіранта – до доктора наук і так далі. 

Також відстрочку мають батьки трьох і більше дітей. В Запоріжжі вже були випадки, коли чоловік одружився з багатодітною жінкою та таким чином здобув право на відстрочку. 

Щодо стану здоров’я, то, за словами адвоката, відстрочку може отримати людина з інвалідністю, або той чоловік, який оформив опікунство над особою з інвалідністю.  

“Я вважаю, що збирати довідки по лікарях – це марнувати лише свій час. Непридатними до служби скоріш за все визнають тільки людей із інвалідністю. Усі інші будуть придатні до служби у різному ступені. Повністю здорових направлять на передню лінію фронту, всім іншим знайдуть варіанти проходження служби в армії на тилових посадах”, – розповів юрист. 

Система працює не досконало

Крім особистого візиту в ТЦК держава пропонує дві альтернативи: звертатися до ЦНАПу, чи оновити дані через додаток “Резерв+”. 

“Станом на сьогодні, ані в додатку, ані в ЦНАП неможливо надати документи про право на відстрочку. Це робить такі засоби оновлення даних малоефективними для великої кількості військовозобов’язаних. Я прогнозую, що черги в ТЦК будуть тільки зростати. Бо чоловікам все одно доведеться прийти до військоммату і пройти лікарську комісію. Зробити це онлайн не вийде. А також поки немає можливості отримати відстрочку онлайн. Все це може зробити тільки Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки”, – підсумував юрист. 

Раніше Inform.zp.ua писав, що станом на 20 травня 115 військовозобов’язаних запоріжців оновили дані для реєстру. Це можна зробити в ЦНАП, ТЦК або у застосунку Резерв+.

Як працює новий застосунок Резерв+

Резерв+ надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі Оберіг. Після оновлення даних у застосунку ви зможете побачити інформацію про себе з реєстру Оберіг.

Застосунок доступний для скачування в App Store та Google Play. Також у Резерв+ з’явиться з 18 червня QR-код, відсканувавши який відповідні представники зможуть отримати інформацію про ваш статус як військовозобовʼязаного, призовника або резервіста.

Після набуття чинності закону про мобілізацію 18 травня всі чоловіки віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані у ТЦК, ЦНАПі або електронному кабінеті. Ті ж чоловіки, які раніше були визнані обмежено придатними, обов’язково мають з’явитися до ТЦК і повторно пройти медичну комісію.

Як повідомлялося раніше, законопроєкт передбачає, що чоловіки віком від 18 до 60 років, які раніше пройшли ВЛК і отримали статус “обмежено придатний”, тепер мають повторно пройти ВЛК. У документі йдеться про те, що для цього таким особам відводиться до 9 місяців.

18 травня цього року почав діяти новий закон про мобілізацію. Частина ухвалених змін стосується безпосередньо медичної системи.

Хто має право на відстрочку:

  • люди з інвалідністю або ті, хто, згідно з висновком ВЛК, є непридатним за станом здоров’я;
  • ті, хто доглядають за хворими членами своєї родини, якщо немає інших родичів або ж за батьками чоловіка чи дружини, якщо вони самі не можуть здійснювати про себе подбати;
  • ті, хто має чоловіка чи дружину з І, ІІ чи ІІІ групою інвалідності за умови, якщо вона набута внаслідок певних захворювань;
  • студенти, які здобувають рівень освіти, що є вищим за попередній.