Головна » Історія » О. Хортиця » Чоловік випадково знайшов давній артефакт під час прибирання сміття на косі в Запоріжжі (Фото)

Чоловік випадково знайшов давній артефакт під час прибирання сміття на косі в Запоріжжі (Фото)

Мотика
Мотика для обробки землі, яку використовували V-III тис. до н. е. Фото: Національний заповідник "Хортиця"

Житель Запоріжжя Віктор Дронович під час прибирання сміття на косі поблизу урочища Сагайдачного знайшов старовинну мотику, яка може належати до V-III тис. до н. е. Знахідку передали до Національного заповідника “Хортиця”.

Про це повідомляється на сторінці у Facebook Національного заповідника “Хортиця”.

Мотика
Мотика для оброблення землі, яку використовували V-III тис. до н. е. Фото: Національного заповіднику “Хортиця”.

Віктор прибирав сміття на території місцевого урочища у лівобережній частині Дніпропетровського району Запоріжжя. У піску він побачив дивний кістяний предмет з отвором. Чоловік вирішив показати знахідку своєму знайомому, художнику-гончару Олександру Шкалікову. Побачивши предмет, митець одразу зрозумів, що перед ним давній артефакт – мотика для оброблення землі.

Мотика
Мотика для оброблення землі, яку використовували V-III тис. до н. е. Фото: Національного заповіднику “Хортиця”.

Олександр вирішив передати пам’ятку Музею історії Запорозького козацтва.

“Мотика, знайдена у Сагайдачному, – це знаряддя довжиною 20 см, зроблене з рогу благородного оленя. З боку обуха в ньому просвердлено рівний акуратний отвір для дерев’яного держака. Гострий робочий край мотики спочатку обтесаний, а потім добре відшліфований та загладжений у процесі використання. Можливо, перед обробкою ріг розпарювали або виварювали, щоб зробити його більш пластичним”, – йдеться у повідомленні.

Саме такими мотиками обробляли землю мешканці наших земель у V-III тис. до н. е., тобто 7-5 тисяч років тому. У заповіднику зазначили, що йдеться про носіїв так званої середньостогівської археологічної культури – людей, які, імовірно, першими в Європі приручили коня для їзди верхи та користувалися мідними виробами.

Мотика
Мотика для оброблення землі, яку використовували V-III тис. до н. е. Фото: Національного заповіднику “Хортиця”.

“Це були носії так званої середньостогівської археологічної культури – люди, які, можливо, першими в Європі приручили коня для їзди верхи, першими насипали в наших степах кургани та користувалися мідними виробами”, – додали у заповіднику.


Нагадаємо, в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» на запоріжців чекає нова культурна подія — виставка «Козак Мамай». Виставка присвячена одному з найулюбленіших фольклорних персонажів української культури, Козаку Мамаю.