З 7 по 12 жовтня в Запоріжжі було проведено чергову перевірку стану атмосферного повітря, яка знову виявила перевищення концентрацій шкідливих речовин, що можуть негативно впливати на здоров’я мешканців міста.
Про це повідомляє Запорізький центр з гідрометеорології.
За даними досліджень Комплексної лабораторії спостережень, у повітрі було зафіксовано перевищення за такими шкідливими речовинами:
- Завислі речовини (пил) – перевищення у 1,1 рази середньодобової гранично допустимої концентрації (ГДК с.д.).
- Діоксид азоту – перевищення у 1,0–2,1 рази ГДК с.д.
- Фенол – перевищення у 1,5–2,3 рази ГДК с.д.
- Формальдегід – перевищення у 1,6–2,9 рази ГДК с.д.

Гранично допустимі концентрації (ГДК с.д.) – це середньодобові показники допустимого рівня шкідливих речовин в атмосферному повітрі, які регламентовані наказом МОЗ України №813 від 10.05.2024.
Чим небезпечний фенол
Фенол — це отруйна речовина, небезпечна для людей, рослин і тварин. Він потрапляє у довкілля під час виробництва пластмас, барвників і вибухових речовин, забруднюючи повітря та воду. Тому робота з фенолом вимагає особливої відповідальності щодо збереження екології та здоров’я людей.
Яку небезпеку несе формальдегід
Формальдегід у високих концентраціях може збільшувати ризик раку носової пазухи, особливо у працівників промисловості. У побуті його концентрація значно нижча, але тривалий вплив навіть помірних рівнів може викликати респіраторні проблеми та алергії, особливо у дітей. Низький рівень (<40 мкг/кг) не проявляється симптомами, помірний (40-100 мкг/кг) викликає кашель і подразнення, а високий (>100 мкг/кг) – значні проблеми з диханням. Тривале випаровування формальдегіду з меблів та оздоблювальних матеріалів призводить до хронічного забруднення повітря, що може викликати загальне нездужання.
Токсична дія діоксид азоту
Основна токсична дія діоксиду азоту – подразнення слизової. Перші ознаки отруєння – печуть очі, падає артеріальний тиск, головні болі та важке дихання. Хронічне отруєння може викликати частіший пошкодження зубів або кон’юнктивіт.
Оксид азоту дуже легко проникає в легені та кров, а оскільки він мало розчинний у воді, проникає і в нижні дихальні шляхи. Це є загроза особливо для дітей та чутливих людей, що мають проблеми з астмою.
Нагадаємо, упродовж п’яти днів у Запоріжжі проводили дослідження якості атмосферного повітря, які показали перевищення допустимих норм забруднювальних речовин.
Іnform.zp.ua також писав, що екоактивіст Микола Ралик ініціював петицію, що пропонує надавати запоріжцям інформацію про якість повітря та наслідки вдихання забрудненого повітря.