Ми у соцмережах
INFORM.ZP.UA - це інформаційний портал та веб-сайт новин міста Запоріжжя. Кожен день ми розповідаємо головні та свіжі новини політики, економіки, культури, криміналу, подій, спорту Запоріжжя та України. Фото та відеозвіти за сьогодні. Онлайн - актуальні та останні новини Запоріжжя та Запорізької області на день. Інформація та особи Запоріжжя. INFORM.ZP.UA публікує статті запорізьких журналістів, розслідування та чесну аналітику. Ми дуже цінуємо наших читачів і відбираємо та розміщуємо для них найважливішу інформацію про події міста Запоріжжя та області.
----:--
Ми у соцмережах
Головна » Суспільство » Розбирали завали власноруч: у Запоріжжі місцевим жителям довелося самостійно прибирати зруйнований будинок

Розбирали завали власноруч: у Запоріжжі місцевим жителям довелося самостійно прибирати зруйнований будинок

Розбирали завали власноруч: у Запоріжжі місцевим жителям довелося самостійно прибирати зруйнований будинок

Будинок запоріжанки Зореслави Бланк був пошкоджений, коли росіяни обстріляли місто КАБами 10 жовтня. Розбирати завали приїхали комунальні служби на декілька днів, до наступного прильоту в Запоріжжя. Після цього мешканцям зруйнованого житла довелося власноруч розбирати те, що залишилося від нього.

Ситуація отримала розголос завдяки похресниці Зореслави, Юлії. І вже вчора до них приїхала техніка розбирати зруйнований будинок.

Журналісти Inform.zp.ua поспілкувалися із Зореславою Бланк, мешканкою одного із постраждалих будинків. Вони разом із 87-річною мамою Євгенією Іванівною були у помешканні. Авіаудар повністю зруйнував одну з їхніх кімнат. Щоб допомогти розібрати завали, з фронту на кілька днів навіть приїжджав її чоловік Андрій.

Один безкоштовний трактор на прифронтове місто

Вранці 10 жовтня росіяни обстріляли КАБами Запоріжжя. Внаслідок цього зазнали пошкоджень 30 будинків. Зокрема, оселі по вулиці Миколи Куценка. Авіабомба влучила в огород до Зореслави Бланк. Від вибухової хвилі та уламків її будинок зруйновано. Жінка впевнена, що життя її та матері врятувало тільки те, що вони знаходилися в дальніх кімнатах від сторони, звідки пролунав вибух.

Ліквідовувати наслідки “прильоту” приїхали комунальні служби. Вони прибирали там тільки до наступної атаки росіян, яка сталася в ніч на 12 жовтня. Тож місцевим мешканцям надалі довелося розбирати завали самостійно.

Скріншот: інстаграм kitsya_chornushkaaa

За словами мешканки пошкодженого будинку Зореслави, комунальники мали лише один трактор, за допомогою якого ліквідовували наслідки прильоту.

“Просто ось, у мене таке маленьке питання, у нас прифронтове місто, у нас зараз почастішала купа прильотів. Почастішала у нас купа постраждалих. Чому у нас один тільки безкоштовний трактор, який може вивозити сміття?”, – дивується жінка.

Вона розповіла, що комунальники в перші дні накрили дах поліетиленовою плівкою, а вікна забили OSB-плитами. Її син допоміг з організацією доставки шиферу для даху, який надали через Контакт-центр 15-80, а ось балки жінка не встигла отримати.

“Людина в шоці, як вона може побігти й скрізь все взяти? Ось я не знаю, я, наприклад, не розумію цього, як все треба. Я розумію, що у нас це все часто (відбуваються обстріли міста, – ред.), але людей якось потрібно зрозуміти, якось входити в становище”, – каже Зореслава.

За її словами, коли стався наступний прильот, комунальні служби поїхали ліквідовувати наслідки туди, забравши людей, техніку та навіть контейнер, куди можна складати будівельне сміття.

Після розголосу в соцмережах, який зробила похресниця жінки Юлія, в.о. міського голови Запоріжжя Регіна Харченко відреагувала, запитавши про адресу, де необхідно розібрати завали.

Скріншот: інстаграм kitsya_chornushkaaa

На наступний день, 15 жовтня, на місці вже працювала техніка. Сьогодні, 16 жовтня, комунальники знову були на місці.

Скріншот зі сторінки в інстаграм похресниці Зореслави, Юлії
На наступний день, 15 жовтня, на місці вже працювала техніка.
На наступний день, 15 жовтня, на місці вже працювала техніка.

Окрім того, відкликалися волонтери та просто небайдужі люди, яких хотіла б віддячити Зореслава – Олена Гоношенко, Аня, власниця кафе, волонтери Олександра, Юлія та Антон. 

За словами Зореслави, днями до неї приїжджали представники місцевої влади, які обгрунтували відсутність техніки на місці розбору завалів тим, що “треба дахи ремонтувати в інших місцях прильоту”. Жінка поскаржилася їм, що до неї приїхав допомагати в перші дні лише один тракторець.

Комунальники привезли контейнер, куди можна було складати сміття

Аби в перші дні допомогти розбирати завали, з фронту відпустили чоловіка Зореслави, Андрія. У момент прильоту він був у військовій частині під Донецьком. Його відпустили на декілька днів, щоб допомогти родині, та вже 14 жовтня по обіді він повернувся у частину, так і не дочекавшись на техніку.

Чоловік Зореслави, її мати та Зореслава

Куди звертатися щодо зруйнованого житла

З 22 вересня росіяни почали мало не щодня атакувати Запоріжжя керованими авіаційними бомбами. Руйнування зафіксовані у Вознесенівському, Олександрівському, Шевченківському та Комунарському районах міста. Там досі розбирають завали та ремонтують пошкоджені будівлі. 

Руйнування зафіксовані у Вознесенівському, Олександрівському, Шевченківському та Комунарському районах міста. Фото: Запорізька міська рада
Руйнування зафіксовані у Вознесенівському, Олександрівському, Шевченківському та Комунарському районах міста. Фото: Запорізька міська рада

За інформацією в.о. міського голови Регіни Харченко, від атак за останні декілька тижнів у Запоріжжі зруйновано 5 будинків приватного сектору, частково зруйнованого один багатоквартирний будинок. Пошкоджено 162 багатоквартирних будинки, 906 будинків приватного сектору, 61 нежитлове приміщення. 

“Міські служби працюють щодня. Станом на ранок учорашнього дня закрито вікна у багатоповерхівках на 83% та будинках приватного сектору на 87%. Розпочато ремонт покрівель у багатоквартирних будинках та будинках приватного сектору”, – заявила Харченко.

Після кожного “прильоту” міська влада рекомендує запоріжцям повідомляти про зруйноване чи пошкоджене майно в Контакт-центр на 15-80  та за номерами:

◽️ (061) 787 15 80

◽️ (050) 414 15 80

◽️ (067) 656 15 80

Як отримати компенсацію

Щоб отримати грошові компенсації, запоріжці мають декілька варіантів допомоги

  • від міської влади (яка приїжджає на місце обстрілу і встановлює там палатки);
  • від благодійних фондів; 
  • за державною програмою єВідновлення.

За програмою  єВідновлення алгоритм дій такий: подача заявки – її розгляд протягом 30 днів – через деякий час комісія зв’язується та фіксує пошкодження – через, орієнтовно, 2-3 місяці, надходять кошти. Заявку можна подати через центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи) або самостійно, у застосунку “Дія”. Варто звернути увагу, що у ЦНАПі повинні надати витяг після оформлення заявки. Однак потім, навіть якщо встановити Дію, заявка там не з’явиться. Про статус опрацювання, за потреби, треба буде дізнаватись у ЦНАПі. 

Крім цього, бажано звернутись до поліції на місці обстрілу або ж до районного відділу:

“Якщо ви звернулись до поліції, то це додаткове підтвердження, що у вас зруйноване або пошкоджене житло. Зазвичай роблять одне провадження на весь будинок. Але краще конкретно підійти, щоб зафіксували і вашу заяву, скласти разом протокол. Вони також мають надати витяг з реєстру досудових розслідувань, як доказ того, що вони прийняли вашу заяву. Там буде номер провадження та номер справи”, – пояснює юристка благодійної організації БФ “Схід SOS” Аліна Родіна.

Як запоріжцям отримати гроші за пошкоджене житло та які є нюанси: пояснення юристки
Аліна Родіна, юристка благодійної організації БФ “Схід SOS”

Тим, чиє житло не можна відновити – видають грошові сертифікати. Наприклад, станом на середину липня цього року, комісія прийняла рішення, щоб видати запоріжцям 67 житлових сертифікатів за програмою єВідновлення. З них 59 сертифікатів отримали мешканці багатоповерхівки по вулиці Зестафонська, 8, на суму понад 60 мільйонів гривень.

Що робити, якщо будинок на окупованій території або у зоні активних бойових дій

На тимчасово окупованих територіях та у зоні активних бойових дій комісія наразі не може перевірити, у якому стані житло та зафіксувати це належним чином. Проте у Дії можна заповнити не тільки заявку, а й залишити повідомлення про пошкоджене житло. Аліна Родіна радить це зробити, а також подати заяву в поліцію.

Які можуть виникнути проблеми із документами

Заявку у Дію може подати тільки власник приміщення, або ж один зі співвласників, а інші мають дати згоду.

“Вам потрібно згадати, чи все у вас в порядку з документами. Якщо, наприклад, власник не контактний і ви орендуєте квартиру, потрібно все одно намагатись контактувати”, – зауважує юристка Аліна.

Якщо один зі співвласників – неповнолітній, то потрібно звертатися до районної адміністрації, щоб вони надали розпорядження для батька або матері, як представника дитини. Такі ж дії потрібно виконати, якщо власник або співвласник є опікуном недієздатної особи.

У застосунку під час оформлення заявки з’явиться графа “пільгові категорії” (стосується саме власника житла). Вона дасть тільки одну перевагу: заявку розглянуть швидше. Тож, при відсутності пільг, не треба перейматись, що відповідь не надійде.

Крім цього, може виникнути проблема, якщо право власності на оселю оформили до 2013 року. Хоча й у застосунку можна ввести адресу житла самостійно, все одно при її обробці шукатимуть адресу у реєстрі пошкодженого майна. Тож потрібно звернутись спочатку до ЦНАПу, щоб вони додали його у реєстр, адже воно не підтягнеться до Дії. Це робиться безкоштовно. 

Фіксація пошкоджень

Якщо власник приміщення перебуває за кордоном або в іншому місті, то комісія прийти і зафіксувати пошкодження не зможе. Йому потрібно або повернутись, або оформити довіреність на іншу людину. При перебуванні у іншій країні – доведеться ще й перекласти документ українською.

Коли приїде комісія, Аліна Родіна радить ходити по оселі разом із її представниками:

“Краще походіть з ними і перевірте, чи точно вони зафіксували всі ваші пошкодження.  Наприклад, у вікнах щоб зафіксували відкоси. Потім вам це дають на підпис, і ви перевіряєте ще раз”.

Юристка наголошує, що потрібно узаконювати зміни у площі приватних будинків. Бо якщо немає документів на добудований поверх – гроші не відшкодують. Не завжди компенсують і вартість балконів, а, наприклад, на гаражі взагалі не передбачається компенсація. У випадку такого пошкодження бажано подати заяву у поліцію та скласти акт обстеження. Натяжні стелі теж не відшкодовують.

Зруйноване житло у Запоріжжі
Зруйноване житло у Запоріжжі

Яка компенсація і на що її можна витрачати

Сума компенсації становить до 350 тисяч гривень за пошкоджену квартиру та до 500 тисяч гривень – за будинок. Її можна витратити протягом 12 місяців після нарахування на матеріали та на ремонтні роботи, у іншому разі ці гроші зникнуть. Карта єВідновлення створиться автоматично, витрачати час та звертатись до банку не потрібно. Якщо відшкодованих грошей не вистачило – потрібно буде додавати свої. 

“Ви повинні витратити компенсацію так, щоб у вас плюс-мінус всі пошкодження були перекриті”, – звертає увагу юристка Аліна. 

Вона також наголошує, що після закупівлі матеріалів обов’язково треба зберігати чеки. Якщо вам робить ремонт якась приватна компанія – краще взяти підтвердження у них також. Бо чиновники мають право перевірити, чи дійсно компенсація пішла на ремонт пошкодженого обстрілами житла. Час від часу відбувається так звана вибіркова верифікація.

Після того, як ви завершили ремонт, ви маєте зробити повідомлення про це в Дії. Протягом наступного місяця Реєстр пошкодженого та знищеного майна може автоматично відібрати оселю для перевірки. Перевіряють 5% усіх ремонтів, на які виплатили до 200 тисяч гривень, і 10% ремонтів, на які виділили від 200 тисяч до 500 тисяч гривень. 

“До людини можуть прийти і подивитись, чи справді вона витратила гроші за потребою. Коли комісія приходить, у вас потрібно бути зробило приблизно 30% робіт”.

Фото та відео надані похресницею Зореслави Юлією

Авторки: Карина Сінько, Алла Стрілець