“Юнармія”, “Бойове братство”, “Орлята Росії” – окупанти продовжують залучати до своїх прорадянських мілітаристських організацій українських школярів і молодь. Ці організації – частина “патріотичного виховання” української молоді на окупованій території. Ми вже писали, що мелітопольські, бердянські студенти і студентки є постійним об’єктом пропаганди з боку окупаційної влади. Все більше до цієї пропагандистської машини залучають школярів і навіть дітей в дитсадках. Аспекти цієї пропаганди змінюються.
Якщо влітку на ТОТ молодь зомбували питанням “правильної історії”, те наразі на перший план вийшла тема “патріотизму”. Абсолютного дикого російського патріотизму.
Пропагандистські телеграм-канали і медіа, які розповсюджують інформацію на окупованій території, останні місяці публікують просто безліч новин про заходи, які стосуються пропаганди і нав’язування базових російських наративів “патріотичності” молоді. “Патріотичним” стає все, навіть туризм. Кількість таких новин, яка фіксує, як окупанти втягують українських школярів і молодь, у вороже антиукраїнське оточення, нав’язуючи власну риторику диктаторської держави, збільшується фактично кожен місяць. Особливо, це трапляється напередодні “свят”, типу “дня народної єдності”, яку агресори відсвяткують 4 листопада.
За цими новинами стоїть безліч заходів, людей і грошей, задіяних у впровадженні стратегії заміщення українського російськими симулякрами. При чому, у цих заходах все більше молоді і дітям говорять про війну і героїзацію російських агресорів. Цей “патріотизм” проваджують як на рівні дітей і молоді, і на рівні “викладачів”, “вихователів”, “громадських діячів” і звичайних окупаційних чиновників, які курують цей напрям.
От, наприклад, в останні дні жовтня в окупованому Мелітополі пройшло “міжрегіональне засідання “Як виховати громадянина-патріота”. Частиною стратегії виховання, пише пропагандистський телеграм-канал “За!ТВ”, стало підписання угоди між “Юнармією” і “Росгвардією” про виховання дітей. На захід зігнали дітей, юнаків і дівчат, а також зібрали “представників органів влади, педагогічної і ділової громадськості, молодіжних і ветеранських організацій” з двох частин окупованих росіянами регіонів – Запорізької і Херсонської областей.
“Юнармія” – це такий собі “всеросійський дитячо-юнацький воєнно-патріотичний рух”, який у 2016 році створив екс-міністр оборони Росії, злочинець Сергій Шойгу. Зараз представництва цієї “Юнармії” вже є і на окупованих українських регіонах. На ТОТ Запорізької області нею керує Фідаіль Бікбулатов. Він – начальник штаба «Юнармія» на окупованій частині області, який приїхав сюди десь з російського Уралу. Раніше Бікбулатов був активістом ще однієї російської структури, “Молодої гвардії” від партії “Єдина Росія”, і з 2022 року їздив з “місіями” на окупований Донбас як “волонтер”.
Росгвардія – це російські агресори, які підтримують окупацію на українських землях. На ТОТ Запорізької області це робиться під керівництвом спецпризначенця з Московської області РФ Руслана Слєпцова, якого підозрювали в зв’язках з криміналітетом.
Що тепер чекає дітей у школах окупованої території? За даними сайту російської “Юнармії”, “учні кадетських і профільних класів Росгвардії зможуть поєднувати навчання за участі “Юнармії”. Тобто буквально, в житті українських дітей на ТОТ побільшає воєнщини і поменшає навчання, якщо воно було, як такого. Серед іншого, найбільш видатним “вчителям” патріотичності вручили пам’ятні медалі від “родини родоначальника органів безпеки Фелікса Дзержинського за внесок у виховання молодих патріотів Росії”. Того самого Дзержинського, який був вбивцею не менше мільйона людей заради “ідей соціалістичної революції” 1917 року.
Тетяна Дубинська, в.о. міністра освіти і науки Запорізької області, колаборантка з окупованого Бердянська, вихваляється на камеру пропагандистського “За!ТВ”, що таких заходів, завдяки підтримці окупаційної влади, багато. І вона не бреше.
Наразі на ТОТ Запорізької області функціонує не менше 11 таких “кадетських і профільних класів”. У липні Росгвардія анонсувала відкриття трьох “профільних класів” в окупованому Бердянську. Ці класи росгвардійці-окупанти системно курують. Наприклад, проводять зустрічі з українськими школярами. Як у захопленій Костянтинівській школі Мелітопольського району, куди вони прийшли 29 жовтня з лекцією «Діалог із героєм», аби розповісти про “свою службу кадетам профільного класу відомства” на честь дня працівника позавідомчої охорони. “Завдяки співробітникам Росгвардії учні дізналися про подвиги захисників Вітчизни, про страшні події, що сталися у Беслані у 2004 році, про героїв, які ціною свого життя рятували дітей зі школи”, – говориться в сюжеті пропагандистського ЗА!ТВ.
Приймали участь у організації цього дійства і представники пропагандистського руху “ЮгМолодой”, які, по суті контролюють молодіжні активності по всій ТОТ. До слова, ще у липні українська поліція наводила дані про те, що на ТОТ Запорізької області працюють 12 різних молодіжних організацій, що займаються пропагандою та мілітаризацією української молоді і школярів і “ЮгМолодой” – одна з найпотужніших серед них.
“Патріотизм” насаджується жорстко і безапеляційно. Якщо говорити про “родоначальника органів безпеки”, вбивцю Дзержинського, то тут доречно згадати про ще одне “засідання” окупантів заради патріотизму – слідчого комітету. Вони теж вирішують, як насадити українській молоді “правильний патріотизм” і ліквідувати “деструктивну ідеологію”.
Власне, силовий компонент “патріотичного” виховання – норма для окупованих територій. Наприклад, один з окупаційних чиновників, так званий “замголови уряду регіону із соціального розвитку» Лисов, у серпні публічно розповідав, що на ТОТ Запорізької області “успішно борються проти проукраїнського екстремізму серед школярів”. Що таке “проукраїнський екстремізм”, невідомо донині. Втім, російські силовики, які придушують будь-яку свободу на окупованих територіях, продовжують розбудовувати стратегії, «як виховати громадянина-патріота».
На “міжвідомчому засіданні” з такою назвою окупаційний заступник керівника слідчого управління, засланець російського Забайкалля Іван Корженко розповідав, що патріота можна виховати, формуючи “уявлення про сім’ю”, “знання про історію держави, державні символи”, знайомлячись “з явищами життя” і “традиціями та культурою свого народу”. Втім, чиї це мають бути традиції, не йшлося. У релізних новинах окупантів розповідалося, що “одним із напрямів діяльності слідчого комітету Росії є вдосконалення діяльності з профілактики та активного припинення протиправних дій, спрямованих на поширення деструктивної ідеології”. Мабуть, це те ж, що і “проукраїнський екстремізм серед школярів”.
“Патріотичним” на ТОТ роблять навіть туризм. Про те, що через нього треба зробити так, “щоб кожен випускник закладів середньої професійної освіти був як професіоналом, а й патріотом своєї країни”, бо “молодь – це фундамент майбутнього Росії”, говорили на черговому засіданні окупантів.
За даними телеграм-канала ЗА!ТВ, навчав представників молодіжної політики, як робити туризм патріотичним, чиновник з окупаційної влади Криму, “заступник директора Центру дитячо-юнацького туризму та краєзнавства, голова «Туриста Криму» Максим Репецький. Він приїхав на ТОТ Запорізької області з проєктом “Юг географічєский”, план якого – популярізувати географію серед молоді, яка вчиться, за словами колаборанта, “в умовах певних обмежень”. Певні обмеження, судячи з усього, це – окупація українських територій російськими загарбниками. Але це достеменно невідомо, бо в сюжеті Репецький контекст “певних обмежень” не пояснив.
А вже наступного дня, 29 жовтня, в пропагандистському “Новоє.Медіа”, яке працює у всіх окупованих територіях з весни 2024 року, розповіли про “екскурсію для студентів” захопленого Мелітопольського педагогічного вишу. Ключовим у цій “новині” було те, що в “Запорізькій області розвивається патріотичний туризм”. Що таке “патріотичний туризм”? Це похід на “меморіал “Прорив Східного валу”, де молодь “могла уявити, що відчували радянські бійці, які під вогнем неприятеля підіймалися на висоту”.
“Для Запорізької області патріотичний туризм – один із найважливіших напрямів діяльності”, – визнають пропагандисти.
Молодь на ТОТ просто забивають потоком цієї токсичної “патріотичності”. Наприклад, “патріотичними лекціями” типу таких, як проводить пропутінське товариство “Знаніє”.
Це товариство – ще одне ядро російської пропаганди. З початку повномасштабної агресії Росії проти України “Знаніє” проваджує системну пропагандистську діяльність на ТОТ. Серед її “лекторів”, наприклад, головний куратор по ТОТ, перший заступник адміністрації президента РФ Сергій Кірієнко і багато інших ворогів України.
Наприкінці вересня представники товариства прочитали в окупованому Мелітополі лекцію “Герої в наших серцях”. На неї знову зібрали молодь і “активістів “Юнармії”. Їм розповідали про “подвиги героїв Росії, підтримку фронту, любов до батьківщини і волонтерство”, а ще заставили всіх присутніх дітей написати “лист солдату”. Тобто, тим російським агресорам, які прямо зараз вбивають українських військових і цивільних людей.
До слова, разом з “Юнармією” активно залучає до такої “воєнно-патріотичної діяльності” молодь волонтерська рота “Бойове братство”. На ТОТ Запорізької області нею керує Анастасія Золотова. Вона з Мелітополя і з перших днів окупації підтримує російських агресорів.
Це – лише окремі заходи, які потрапляють на очі. Таких “засідань”, “лекцій”, “форумів”, “туризму” і “виставок” – незчисленна кількість. Ось ще кілька з них.
“У Запорізькій області створять гру про символи регіону. Створюють гру учасники міжнародного проєкту «Класна країна», який допомагає у профорієнтації та патріотичному вихованні дітей та підлітків через програми подорожей. Участь у проєкті беруть країни-учасниці БРІКС (не питайте, – авт.)”.
“У Мелітополі підбили підсумки просвітницького проекту «Аксіома життя – Росія». Проєкт спрямований на виховання патріотизму, повагу до Вітчизни та залучення до духовних цінностей”.
“В Азовському державному педагогічному університеті відбулося відкриття фотовиставки «СВОї – історії міжнаціональної дружби. На виставці представлені історії людей, які брали участь у Великій Вітчизняній війні та у спеціальній військовій операції (повномасштабній війні Росії проти України, – авт.)”.
У цей пекельний вир затягують й найменших. “Школярі Запорізької області пройшли посвяту до лав «Орлят Росії», “Учні та педагоги Приазовської школи висадили «Алею Слави». За допомогою купівлі саджанців школа звернулася до депутата від партії «Єдина Росія» Вадима Беспалого, який з радістю підтримав ініціативу. Він придбав 10 дерев черемхи червонолистої”.
“Вихователі запорізького дитячого садка склали картотеку народних ігор. …Мета заходу – патріотичне виховання та прищеплення шанобливого ставлення до державних символів”.
Цей дикий патріотизм ламає і продовжить ламати українських дітей. А те, що роблять окупанти на окупованих територіях все більше дзеркалить документальні свідчення, зібрані в книзі Еріки Манн “Школа варварів. Виховання дітей у Третьому рейхі”, яка була опублікована у 1938 році. У ній, зокрема говориться про те, що найбільш плідним полем для диктатора є молодь країни. І не тому, пише Еріка Манн, що молодь неосвічена, а тому, що той, хто сьогодні заволодіє нею, швидко заволодіє дорослими і зможе вважати себе властелином майбутнього. Схоже, так думає і російський диктатор, чия владна машина намагається перемолоти в жерновах пропаганди всю українську молодь на ТОТ.
Наталія Виговська, регіональна представниця Інституту масової інформації в Запорізькій області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews