Наймасованіші злочини в Україні – це онлайн-шахрайство.У середньому до кіберполіції за рік надходить близько 40 тисяч звернень громадян, 80% з яких – щодо шахрайства. Зловмисники особливо активізуються під час сезону знижок, так званої чорної п’ятниці.
Inform.zp.ua зібрав поради, як не натрапити на шахраїв під час купівлі товарів зі знижкою в “чорну п’ятницю”.
Запорізькі кіберполіцейські кажуть, що одна з найпоширеніших афер сьогодення – продаж товарів через онлайн-магазини. Шахраї значно знижують ціну товару, вимагають повну або часткову передоплату та відмовляють у пересилці товару з оплатою при отриманні.
Як захистити себе від інтернет-шахраїв
Переконайтеся у правильності електронної адреси сайту. Один непомітний символ у назві веб-сторінки може означати, що ви потрапили на фішинговий ресурс. Перевірте вебсайт, яким ви хочете скористатися, на шахрайство, фішинг та наявність шкідливого програмного забезпечення на цьому сервісі.
Перед тим, як сплатити гроші за товар, перевірте номер телефону представника онлайн-магазину на сайті Кібер Брама.
Намагайтеся користуватися перевіреними онлайн-магазинами. Якщо ви купуєте товар у нового продавця, завжди пам’ятайте про ризик. Краще вносити мінімальну часткову передплату, ніж одразу всю суму грошей.
Якщо інтернет-продавець обірвав спілкування одразу після проведення транзакції, зателефонуйте у банк і заблокуйте свою картку. При цьому важливо повідомити час, суму та номер рахунку, на який ви надіслали гроші. Такі кроки завадять шахраям отримати ваші кошти готівкою.
Використовуйте післяплату. Це унеможливить шанси шахраїв заволодіти вашими коштами.
Які схеми використовують шахраї
У більшій частині випадків ці схеми доволі банальні: псевдопродавці в інтернеті пропонують різні товари і послуги та просять передплату, а після отримання грошей – зникають. Або ж створюють фішингові посилання, копіюючи інтерфейс популярних сайтів, – банків, служб доставки, сервісів поповнення мобільного рахунку, різних сайтів, у тому числі і державних, для отримання соціальних виплат.
Якщо ви отримали телефонний дзвінок від шахраїв, то спробуйте отримати максимально більше інформації про них, обставини пригоди:
- намагайтесь отримати інформацію про можливі способи переказу коштів шахраям (банківська платіжна картка, номер телефону або ін.);
- за можливості, зателефонувати близькій людині (у разі вимагання коштів за вирішення різного роду питань стосовно ваших близьких, пов’язаних з діяльністю правоохоронних органів або з інших причин), перевірити її місце знаходження та ні в якому разі не перераховувати або передавати кошти зловмисникам;
- у разі несанкціонованого списання коштів з карткового рахунку негайно повідомляти банківську установу та правоохоронні органи;
- обмежувати дзвінки на номери телефонів, що працюють в режимі автовідповідача та поцікавитись про наявність відгуків в мережі Інтернет про такі номери.
Якщо ви натрапили на шахраїв, обов’язково звертайтесь до правоохоронних органів та передавайте всю отриману інформацію про них.