У Запоріжжі з жовтня фіксується зниження попиту на оренду житла. Рієлтори пов’язують цю тенденцію з майже щоденними обстрілами міста, через які люди покидають місто.
Ми поспілкувалися із запорізькими рієлторами, які розповіли, чому знизився попит на житло, та які райони зараз обирають для життя в Запоріжжі.
Люди виїжджають з міста
Влітку 2024 року Запоріжжя опинилося серед міст з найдешевшою орендою житла в Україні. Згідно з даними порталу нерухомості “ЛУН”, середня вартість оренди однокімнатної квартири тут становить всього 5 тисяч гривень на місяць.
Керівниця однієї із запорізьких агенцій нерухомості Олена Мельник розповідає, що до жовтня був стабільний запит на оренду житла в місті. Найбільше пошуком оренди квартир цікавилися переселенці, військові та місцеві жителі.
У жовтні, коли Запоріжжя почали масовано обстрілювати КАБами та “шахедами”, за словами рієлторки, почали виїжджати найбільше ВПО у більш безпечні регіони чи за кордон.
Обсяг оренди за останні два місяці у Запоріжжі знизився на 30-40 %.
“Територіально змістився попит на Правий берег. Ціни на оренду житла на Лівому березі падають на 10-20%, на Правому – трохи зросли”, – розповідає фахівчиня у сфері нерухомості Анна Зражевська.
За її словами, також значно збільшилась частка військових в пошуку орендованого житла.
“Але орендарі не хочуть пускати військових, а ті, кого вдалося вмовити, значно збільшують ціну. Це пов’язано здебільшого з тим, що дехто має невдалий досвід – у когось не дотримувалися терміну оренди, дехто “відзначився” поведінкою й були скарги від сусідів”, – ділиться рієлторка.
Наразі в Запоріжжі хоч і невеликий попит на оренду житла, але ціни залишилися відносно високими, у порівнянні з минулим роком, говорить фахівчиня.
Через війну ситуація на ринку оренди та продажу нерухомості змінюється кожен місяць. Проте Запоріжжі оренда однокімнатної квартири завжди коштувала набагато дорожче, ніж в інших прифронтових регіонах. Про це свідчить аналітика DIM.RIA за жовтень 2024 року. У жовтні цього року ціна на однокімнатну квартиру в оренду склала 6 775 гривень. Порівнюючи з вереснем, приріст склав 1%. У Херсонській області, наприклад, ціна за однокімнатну квартиру складає 4 000 гривень, у Харківській області – 5 138 грн. Хоча згідно з аналітикою, порівнюючи жовтень 2023 та жовтень 2024 року, ціна на оренду квартири знизилася на 6%.
Щодо оренди двокімнатної квартири, ціна у жовтні зросла до 9 985, на 6% порівнюючи з вереснем. За рік, з жовтня 2023 року, ціна підвищилася на 23%.
А от ціни на трикімнатні квартири навпаки – знизилися на 16% порівнюючи з вересня. Відтепер середня ціна – 11 454 гривень. За рік ціна на оренду, однак, зросла на 10%.
Згідно з сервісом пошуку оголошень OLX, орендувати однокімнатну квартиру в Запоріжжі в хорошому стані на Лівому березі вартує від 3500-5000 тисяч грн. Є й варіанти житла, яке не входить в перелік адрес планових відключень світла. Пропозицій з оренди квартир на Правому березі значно менше, але ціни приблизно однакові з тими, що й на Лівому березі.
Квартири в Запоріжжі не продаються
За статистикою сайту ЛУН, у Запоріжжі впали ціни на купівлю однокімнатних квартир. Така ж ситуація й в інших прифронтових містах. У жовтні 2024 року ціни на квартири на первинному ринку в Запоріжжі зменшилися до 25,5 тисяч гривень за квадратний метр. Для порівняння, у вересні вона становила 29 тисяч гривень за м².
Подібна ситуація спостерігається і в Сумах, де ціна на нове житло також становить близько 26 тисяч гривень за м². У Хмельницькому квартири трохи дорожчі – 27 тисяч гривень за м², а в Харкові та Миколаєві ціни сягають 29 тисяч гривень.
Найвищі ціни зафіксовані у Львові (57 тисяч гривень за м²), Києві (54 тисячі гривень) та Ужгороді (49 тисяч гривень).
На вторинному ринку також спостерігається зниження цін. Однокімнатна квартира – 18 000 тис грн (на 15%), двокімнатна – 25 тис грн (11%) та трикімнатна – 35 000 тис грн (11%).
“Люди не бачать впевненості в подальшому житті в Запоріжжі. Це пов’язано з обстрілами та небезпекою зруйнування цього житла. Тому люди не готові витрачати свої гроші, тому що не знають, чи буде завтра”, – пояснює рієлторка Олена Мельник.
За її словами, у місті зараз майже не купляють нерухомість:
“Первинний ринок зараз взагалі стоїть. Квартири на вторинному ринку також стоять. Я маю на увазі зараз продаж. Я вже і не пам’ятаю, коли була остання угода по купівлі-продажу саме квартир. Будинки, дачі хоч трохи мають попит”.
Рієлторка пов’язує це з тим, що люди хочуть жити подалі від міста й мати змогу самостійно регулювати комунальні витрати. До того ж у часи відключень світла у приватному будинку на подвір’ї можна підключити генератор й користуватися електроенергією, в той час, коли мешканці квартир у багатоповерхових будинках не мають такої змоги.