Головна » Події » Екологія » У повітрі Запоріжжя виявили забруднюючі речовини: які саме

У повітрі Запоріжжя виявили забруднюючі речовини: які саме

В повітрі Запоріжжя виявили шкідливі речовини
Ілюстративне фото/Иллюстративное фото

16 січня протягом дня проводились планові дослідження атмосферного повітря на вулиці Скіфській, в результаті чого було виявлено перевищення концентрацій двох забруднюючих речовин.

Про це повідомляє Запорізький ЦКПХ.

Зазначено перевищення максимально-разових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі:

  • сірководень — 0,0125 мг/м³, що в 1,56 рази вище ГДК;
  • формальдегід — 0,05 мг/м³, що в 1,43 рази вище ГДК.

Сірководень

Сірководень — горючий, отруйний газ з характерним запахом тухлих яєць, який відчувається в повітрі при концентрації 0,002 мг/л. Його використовують як реагент при хімічному аналізі. Газ є винятково небезпечним: колапс, кома та смерть від задухи можуть настати після кількох вдихів його парів. Низька концентрація сірководню викликає подразнення слизових оболонок очей та носа. Вплив цього газу може призвести до головного болю, нудоти, запаморочення та млявості.

Як діяти в разі отруєння сірководнем:

  1. Виведіть постраждалого на свіже повітря.
  2. Промийте шкіру, слизові оболонки та очі водою або 2%-м розчином борної кислоти щонайменше 15 хвилин.
  3. В очі закрапайте по 2-3 краплі 30%-го альбуциду.
  4. Змастіть ніс оливковою або вазеліновою олією.
  5. Дайте потерпілому велику кількість води або молока.
  6. У разі спазму голосових щілин зігрійте ділянку шиї, зробіть теплі ванночки або інгаляцію.

Дії під час виникнення запаху сірководню:

  1. Виходьте із зони зараження перпендикулярно до напрямку вітру.
  2. Захистіть органи дихання протигазом або ватно-марлевою пов’язкою, рушником чи іншою бавовняною тканиною, складеною кілька разів, попередньо змочивши її 2%-м розчином лимонної або оцтової кислоти чи водою.
  3. Допоможіть дітям, інвалідам, літнім людям.
  4. Щільно закрийте вікна та двері, бажано завісивши віконні та дверні прорізи тканиною, змоченою в лимонній кислоті або слабкому розчині оцту.

Формальдегід

Формальдегід у малих концентраціях часто зустрічається в повітряному середовищі приміщень. При підвищеному вмісті цієї сполуки у повітрі виникає характерний їдкий запах, розвивається подразнення слизових оболонок очей, носа та дихальних шляхів. У людей, хворих на астму, можуть погіршуватися симптоми захворювання.

Шкідливість формальдегіду для людини:

У великих концентраціях формальдегід може збільшувати ризик розвитку раку носових пазух. Це рідкісне захворювання зазвичай виявляється у працівників промисловості, які часто контактують із високими концентраціями формаліну. У побутових умовах концентрація цієї сполуки значно нижча, і відповідно, ризик розвитку цього типу захворювання є мінімальним.

При тривалому впливі помірних концентрацій формальдегіду (які спричиняють подразнення слизових оболонок) можуть виникати респіраторні проблеми та алергічні реакції. Дитячий організм є значно більш чутливим до шкідливого впливу цієї сполуки.

Вплив формальдегіду на організм людини:

  • Низький рівень (менше 40 мкг/кг) — відсутність явних симптомів.
  • Помірний рівень (40-100 мкг/кг) — може спричиняти респіраторні проблеми, такі як кашель, хрипи, алергічні реакції.
  • Високий рівень (>100 мкг/кг) — викликає подразнення очей, слизових оболонок носа та горла, а також більш серйозні проблеми з диханням.

Нагадаємо, днями в Запоріжжі на вулиці Чорногорівська, 7 фахівці проводили дослідження атмосферного повітря. У результаті виявили, що рівень концентрації сірководню та фенолу перевищує норму.