Головна » Суспільство » Що робити запоріжцям під час російських атак: пам’ятка

Що робити запоріжцям під час російських атак: пам’ятка

Зруйований будинок внаслідок атаки на Запоріжжя

У Запоріжжі російські обстріли стаються в будь-який час доби. Запоріжці можуть потрапити під атаку будь-де у місті.

Inform.zp.ua зібрав поради, як діяти під час вибухів, які застали у помешканні, в транспорті та на вулиці. А також що робити, якщо внаслідок атаки ви опинились під завалами.

Якщо обстріл застав на вулиці або в машині

Неодноразово росіяни влучали по людних місцях. Так, наприклад, 8 січня внаслідок атаки КАБами загинули 13 осіб та ще 127 були поранені. Тоді більшість з постраждалих просто перебували на вулиці та у громадському транспорті.

У ДСНС рекомендують виконувати такі дії під час обстрілів:

  1. Якщо обстріл застав у дорозі, головне – зберігайте спокій, особливо в присутності дітей. Негайно зупиніть авто, вимкніть двигун і вийдіть з машини. Попросіть водія зробити те саме, якщо ви пасажир.
  2. Відійдіть подалі від багатоповерхівок і промислових об’єктів та спробуйте знайти укриття. 

Нагадаємо, електронній мапі укриттів зазначені близько 600 доступних сховищ. Також нещодавно у Запоріжжі встановили перші бетонні укриття на зупинках громадського транспорту. Перша така споруда з’явилася в районі міського автовокзалу. Також укриття є на зупинці громадського транспорту “АТК” у Комунарському районі та на вулиці Круговій у Шевченківському районі.

Скріншот з мапи укриттів
  1. Якщо укриттів поблизу немає, то сховайтеся у найближчому заглибленні (яма, рів) або ляжте на землю, якщо укриття немає та прийміть безпечну позу. Лягайте долілиць, схрестивши ноги. Прикрийте голову руками, заплющте очі та відкрийте рот, щоб захистити слуховий апарат. Якщо поруч знаходяться діти, то закрийте їх собою.

Керівниця пресслужби ДСНС Світлана Водолага в ефірі Медіацентру Україна зазначила, що водіям у таких ситуаціях особливо важливо не створювати перешкод для роботи рятувальників. За її словами, необхідно:

  1. Поступатися дорогою спецтранспорту – завжди звільняти дорогу для автомобілів із маячками.
  2. Уникати місця вибуху. Від’їжджайте подалі, щоб звільнити центральну дорогу для рятувальників і медиків.
  3. Дотримуватись вказівок рятувальників і поліції. Не сперечатись, якщо вони перекрили дорогу, та дослухатись і до інших їхніх рекомендацій.
  4. Не блокувати пожежні гідранти, адже це може ускладнити роботу рятувальників, яким потрібна вода для гасіння пожежі.

“Якщо ви припаркуєтесь, а потім кудись підете, то рятувальники змушені будуть витрачати час на пошуки іншого гідранта, або на те, щоб перемістити вашу автівку. А це час, який забирає чиєсь життя”, – наголосила Водолага.

Наслідки обстрілу 8 січня. Фото: ЗОВА

Якщо знаходитесь у будинку під час обстрілу

У випадку, коли обстріл відбувається, коли ви знаходитесь у помешканні – дотримуйтесь правила “двох стін”. Перша стіна, ймовірно, зруйнується від удару, а друга візьме на себе уламки першої стіни, віконного скла тощо. Безпечним є місце, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною (тамбур, коридор або передпокій).

Якщо ви опинились під завалами

Керівниця пресслужби ДСНС Світлана Водолага пояснила, як правильно поводитися, якщо ви опинилися під завалами після обстрілу. У такому разі також варто не панікувати:

  1. Заспокойтеся та оцініть свій стан. Перевірте, чи є поранення, чи можете рухатися. Якщо поранення є, спробуйте надати собі допомогу. Якщо це неможливо, займіть зручне положення та чекайте на рятувальників.
  2. Не пересувайте балки чи уламки. Будь-яка конструкція може обвалитися, якщо ви її рухатимете. Це небезпечно.
  3. Подавайте сигнали рятувальникам під час “хвилини тиші” або, за можливості, наберіть “101” . Коли рятувальники припиняють роботу, щоб прислухатися, намагайтеся подавати знаки: стукайте чи кричіть, якщо є сили. Але не витрачайте енергію даремно, якщо немає змоги активно сигналізувати.
Наслідки атаки на Запоріжжя 18 січня
Розбір завалів у Запоріжжі 18 січня. Фото: ДСНС

Читайте також:

Як запоріжцям грітися у власних домівках за умови відсутності опалення.

Що робити запоріжцям під час відключень водопостачання.