За попередні два місяці у Запоріжжі збільшилася кількість повідомлень до поліції про нібито “мінування” торгових центрів, шкіл та вокзалів. Жодне з них не підтвердилося.
Про це повідомив заступник начальника Національної поліції в Запорізькій області Руслан Усманов у відповідь на запит Inform.zp.ua.
До відділів поліції в листопаді 2024 року повідомляли 56 разів про псевдомінування. У грудні 2024 року кількість таких повідомлень зросла до 223, у січні 2025 року 160 разів інформували про фейкове мінування. Об’єктами псевдомінування найчастіше ставали торгівельні центри, заклади освіти та вокзали.
“Для перевірки повідомлень залучалися поліцейські вибухотехнічного, кінологічного та інших підрозділів поліції. За їх результатами всі повідомлення про загрозу вибухів виявились неправдивими”, – повідомили в поліції.
У листопаді-грудні 2024 та в січні 2025 року слідчі підрозділи ГУНГП в Запорізькій області в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстрували 21 кримінальне провадження за ознаками правопорушень, передбачених статтею 259 «Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності» Кримінального кодексу України. Трьом особам вже повідомили про підозру у вчиненні цього злочину.
“Зауважуємо, що поширення неправдивих відомостей про мінування об’єктів інфраструктури може створювати напружену ситуацію в суспільстві, викликати недовіру до органів влади, спричиняти паніку, порушення громадської безпеки та публічного порядку”, – додають в поліції.
Нагадаємо, відповідно до статті 259 Кримінального кодексу України, завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, – карається позбавленням волі на строк від двох до шести років.
Водночас якщо об’єктами псевдомінування стали критично важливі об’єкти інфраструктури, будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, заклади охорони здоров’я, освіти або якщо псевдомінування спричинило тяжкі наслідки чи вчинене повторно, – це карається позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.
У січні 2025 року правоохоронці зафіксували 697 неправдивих повідомлень про мінування закладів освіти в усій країні, повідомляє Національна поліція України у відповідь на запит Liga.net.
«Порівняння січня 2025 року із січнем 2024 року може свідчити про нову хвилю таких повідомлень і вказувати на зміну методів і тактики зловмисників. Зокрема, посилення гібридної війни з боку РФ», – кажуть у Нацполіції.
За декілька місяців до початку повномасштабного вторгнення Україною також неодноразово прокочувалася “хвиля мінувань”. СБУ тоді заявляла, що жодне з повідомлень не підтвердилося, а за цими діями стояла росія, аби дестабілізувати обстановку в країні.