Головна » Суспільство » Здоров'я » Кліщі кусають запоріжців: що робити в такому випадку

Кліщі кусають запоріжців: що робити в такому випадку

Клещи кусают запорожцев: что делать в таком случае
Фото: Клещи на природе (freepik.com)

З початку року в Запорізькій області звернулося 50 людей з приводу укусів кліщів. Запоріжцям радять особливо обережно в теплу пору відпочивати на природі, адже кліщі можуть переносити низку серйозних захворювань.

Розповідаємо, яку небезпеку можуть нести кліщі для людини, та що робити у випадку укусу.

Як розповіла ентомологиня Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Інна Комариця, для Запорізького регіону найбільш характерним наслідком укусів кліщів є саме хвороба Лайма. 

У відповідь на запит Inform.zp.ua, в Центрі котролю та профілактики хвороб повідомили, що випадків захворювання на хворобу Лайма в цьому році не виявляли. А торік таких випадків зареєстрували 49, з них у дітей — 13. За останні роки в області збільшилася кількість інфікувань цією хворобою – у 2024 році захворюваність зросла вдвічі порівняно з попереднім роком. 

Де найчастіше можна зустріти кліщів 

Кліщі в теплий період року знаходяться в місцях, де є рослинність висотою від 20 до 60 сантиметрів. Найчастіше їх можна зустріти в місцях з підвищеною вологістю, на захаращених територіях, де накопичуються купи сміття або хмизу. 

Весняний пік активності іксодових кліщів, який починається зараз, триватиме приблизно до кінця червня. 

Як вберегтися від укусів кліщів

Якщо ви зібралися на прогулянку, вибирайте парки, сквери, де скошується трава, що значно впливає на зниження чисельності кліщів.

  • найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, прилягаючий до тіла, світлого кольору  на якому добре видно кліщів.
  • обов’язково використовуйте репелент — спеціальний аерозоль або мазь .

Зауважте, коли кліщ прикріпляється до вашого одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись. Тільки тоді кліщ починає шукати місце присмоктування. Цей процес може тривати до трьох годин. Відчути укус кліща фактично неможливо: він виділяє знеболюючу речовину.

клещ
Клещ на коже

Тому дуже важливо!

  • Оглядати себе та своїх близьких через кожні  2 години прогулянки. Огляд потрібно проводити ретельно, оскільки нападником може бути так звана німфа – молодий, дуже маленький кліщ, до 2 мм розміром, який  не має забарвлення.
  • Повернувшись додому ще раз огляньте  дітей і себе від ступнів ніг до волосся, а також тварин: бажано в білій ванній або на фоні  білого простирадла.
  • Одяг, речі з прогулянки необхідно ретельно почистити або випрати,  попрасувати. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
  • Не приносьте до помешкання польових квітів.

Що робити, якщо ви все ж виявили кліща, який вже присмоктався?

Якщо є можливість – одразу зверніться до лікаря. В травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій.

болезнь ЛаймаПоследствия укуса клеща

Якщо поблизу лікаря немає, видаліть кліща самостійно за допомогою пінцету чи петлі з нитки, або пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, вхопивши кліща якомога ближче до шкіри. Витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою. Ранку потрібно обробити антисептиком, а руки вимити з милом. 

Далі постраждалий сам вирішує, чи варто йому звертатися за консультацією до лікаря-інфекціоніста та подальшого лабораторного дослідження кліща. При неможливості дослідження кліща радять спалити або залити окропом.

В Запорізькому обласному центру контрою та профілактики хвороб проводять лабораторні дослідження іксодових кліщів, яких зняли з людини. Це робиться для того, аби дізнатися ймовірний ризик захворювання від укусу. Вартість цієї процедури складає від 102, 88 грн до 803,82 грн (в залежності від видів та методів досліджень) без урахування податку на додану вартість.

Для доставки на дослідження членистоногого поміщають в ємкість, що герметично закривається (краще ватно-марлевим корком), з невеликим шматочком зволоженої вати і доправляють в ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ».

Графік роботи : понеділок – пʼятниця з 8.00 до 16.12. Перерва: 12.00-13.00.
Телефони для консультації: (061)7023498; (061)2240664.

📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈