Кошти вдалося заощадити завдяки робочій групі «Прозорість і підзвітність», що протягом року моніторила закупівлі в Запорізькій області. Журналісти Inform.zp.ua дослідили, як спеціалістам вдалося запобігти перевитратам і зберегти мільйони бюджетних гривень.
«Прозорість і підзвітність» є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, що здійснює моніторинг за належним використанням бюджетних коштів. Зокрема, мова йде про проєкти, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також ініціативи в громадах із залученням коштів іноземних донорів.
Спочатку спеціалісти обласної адміністрації здійснюють моніторинг тендерів, після чого ті, що мають ймовірні порушення виносяться на розгляд робочої групи «Прозорість і підзвітність». У склад робочої групи входить голова і заступники ОДА, керівники правоохоронних органів.
Так, торік спеціалісти промоніторили майже три тисячі закупівель: 1,5 тисячі оголошених і 1,4 тисячі вже завершених процедур. Під час моніторингу вони перевіряли доцільності використання коштів, а також ймовірне завищення вартості.
Після моніторингу робоча група «Прозорість і підзвітність» розглядала інформацію про тендери у яких була загроза неефективного використання коштів. Протягом 2024 року на розгляд потрапило 102 таких тендери. Надалі, інформація про них направили в управління Східного офісу Держаудитслужби та правоохоронцям – відповідні органи для вжиття заходів.
Наразі матеріали по деяких з тендерів додано до кримінальних справ. Правоохоронці ведуть досудові розслідування за вказаними порушеннями.
2025: закупівля пального
На початку цього року також вдалося зекономити. За два перші місяці при закупівлі пального заощадили майже 7 мільйонів гривень. Для прикладу, на ці гроші можна додатково придбати 140 тисяч літрів пального.
Для досягнення такого результату спеціалісти облдержадміністрації провели аналіз цін на пальне. Він показав, що пальне, придбане через електронний каталог, значно дешевше, аніж через відкриті торги. Це відбувається насамперед через спрощення умов участі у торгах, і, відповідно, збільшення конкуренції за рахунок розширення кола учасників.
Аналіз показав: середньорічна ціна 1 літра бензину при застосуванні процедури «Відкриті торги з особливостями» становила 53,60 грн. А при закупівлі через електронний каталог вона зменшувалася до 48,35 грн. Аналогічно ціна 1 літра дизельного палива з 52,65 грн («Відкриті торги» ) падала до 47 грн (електронний каталог).

Тому для підвищення ефективності публічних закупівель та мінімізації витрат при закупівлі товару Замовникам рекомендували надавати перевагу саме використанню електронного каталогу.
Як результат, одне з підприємств міськради отримало ціну за літр пального на 10 % нижче, аніж минулого року. Економія підприємства від закупівлі пального в січні вже становить майже 3 млн грн. За рік підприємство може зекономити 10 млн грн. А це додаткові вивільнені кошти на покриття потреб підприємства в умовах обмеженого фінансового ресурсу.
Водночас спеціалісти облдержадміністрації виявили, що деякі замовники купували пальне за максимально допустимою ціною, яка дорівнює роздрібній ціні АЗС. Це є неприпустимим, враховуючи значні обсяги закупівель. Інформацію про такі тендери виносилася на розгляд робочої групи «Прозорість і підзвітність» та була передана правоохоронцям.
Отже, робоча група «Прозорість і підзвітність» при Запорізькій ОВА продовжує працювати над забезпеченням ефективного та раціонального використання бюджетних ресурсів, а також усуненням корупційних ризиків у сфері публічних закупівель.
Читайте також:
Робоча група «Прозорість і підзвітність» розглянула можливі порушення в тендерах одного з комунальних підприємств Запорізької обласної ради, виявивши ймовірне завищення цін у трьох контрактах.
На засіданні групи “Прозорість та підзвітність” при Запорізькій обласній військовій адміністрації виявили перевитрату бюджетних коштів. Загальна сума завищень становить 1,2 мільйони гривень. Результати перевірки направлять до правоохоронних органів.
В процедурі закупівлі медичного обладнання та інших виробів для Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги виявили завищення цін.