Головна » Суспільство » У Запоріжжі виявили хворобу Лайма: подробиці

У Запоріжжі виявили хворобу Лайма: подробиці

Вперше за тривалий час у Запоріжжі зафіксовано випадок хвороби Лайма. Це інфекційне захворювання передається через укуси кліщів.

Про це повідомляє Запорізький ЦКПХ.

На початку квітня було зафіксовано перший випадок захворювання. Зазвичай кліщі активізуються в квітні, але цього року люди почали звертатися до медиків з укусами кліщів уже з середини березня.

Хвороба Лайма (також відома як кліщовий бореліоз або Лайм-бореліоз) — це трансмісивна інфекція, збудник якої потрапляє в організм людини разом зі слиною заражених кліщів. Джерелом інфекції є дрібні ссавці та птахи, які є основними годувальниками для кліщів та резервуаром збудника в природі. Людина не передає захворювання іншій людині — інфекція поширюється виключно через укуси кліщів.

Симптоми хвороби Лайма можуть з’являтися в межах 1–45 днів після укусу кліща (зазвичай — через 7–14 днів). Особливо вразливі люди, які часто перебувають на природі — в лісах, лісопарках або зелених зонах міста. Варто пам’ятати, що лише третина інфікованих можуть згадати сам факт укусу.

Хвороба розвивається поступово і проходить кілька стадій:

  • Рання локалізована стадія — виникає впродовж першого місяця після укусу. Найбільш типовий симптом — мігруюча еритема: червона пляма з чіткими межами, що з’являється на місці укусу. Переважно уражаються ділянки з тонкою шкірою (найчастіше пахова або підколінна ділянка). Проте в третини хворих еритема не виникає, що ускладнює діагностику.
  • Рання дисемінована стадія — починається через 3–5 тижнів після початку хвороби. Спостерігається у 20-25% хворих з мігруючою еритемою, які не отримали належного лікування. Інфекція поширюється по організму, з’являються нові еритеми, лімфоцитоми, неврологічні симптоми (параліч Белла, менінгіт), болі в м’язах і суглобах, а також серцево-судинні ускладнення.
  • Пізня хронічна стадія — може розвинутися через місяці чи навіть роки після зараження, якщо не було проведено належного лікування.

Клінічні прояви можуть зникати самостійно, але це не означає повного одужання. Імунітет після перенесеної хвороби не є стійким, і можливе повторне зараження.

На жаль, вакцини від хвороби Лайма наразі не існує.

Профілактика після укусу кліща має критичне значення, адже своєчасні дії можуть значно знизити ризик розвитку хвороби Лайма:

  • У районах з високим ризиком зараження — якомога швидше видалити кліща (бажано протягом перших 24 годин).
  • Ризик інфікування суттєво зростає, якщо кліщ перебуває на тілі більше 72 годин.

Як захиститися від цієї хвороби?

  • Використовуйте репеленти та носіть захисний одяг під час прогулянок у лісах, парках та інших місцях з високою ймовірністю контакту з кліщами.
  • Обов’язково оглядайте себе, дітей і домашніх тварин після повернення з природи, особливо ділянки за вухами, шию, пахви, живіт і коліна.

📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈