Головна » Суспільство » “Церква завжди була носієм національної свідомості”: священник з Мелітополя про виїзд з окупації 

“Церква завжди була носієм національної свідомості”: священник з Мелітополя про виїзд з окупації 

Священник з Мелітополя про виїзд з окупації
Отець Владислав під час літургії у Запоріжжі. Фото: Inform.zp.ua/Отец Владислав во время литургии в Запорожье. Фото: Inform.zp.ua

Під час різдвяної місії музичного гурту “Ментоя” у Польщі отець Владислав Ігнатюк, мешканець Мелітополя, розповів про свій шлях до Бога та національної ідентичності — саме після того, як прийшов до церкви. Відеозапис його промови зібрав мільйони переглядів і став вірусним, оскільки знайшов відгук у громадян. Багато хто з нас колись відчував, що: “українською мовою було розмовляти соромно, не модно”.

Журналісти Inform.zp.ua поспілкувалися з Владиславом Ігнатюком, щоб дізнатися про його шлях з окупації, де він зараз проживає, а також чи мріє повернутися додому.

Як Владислав Ігнатюк став священником

Сім’я 36-річного Владислава Ігнатюка родом із Коростеня Житомирської області. Після Чорнобильської катастрофи родина вирушила на пошуки нового дому й оселилася у Мелітополі Запорізької області.

Отець Владислав зізнається, що до 23 років спілкувався виключно російською мовою та майже не відвідував церкву:

“Я тоді не ходив до церкви — хіба що на Пасху чи Різдво. На Йордан ми ходили купатися. А так — іноді міг зайти, поставити свічку, якщо щось сталося”, — ділиться священник.

Одного разу його запросили до нововідкритої греко-католицької церкви в Мелітополі.

“Я тоді сказав, що не піду, бо я, мовляв, якийсь там православний християнин якогось патріархату, тому краще не піду в польську церкву. Такий у мене тоді був рівень знань”, — згадує отець.

Втім, зрештою Владислав пішов туди — за компанію. І там відчув внутрішній спокій:

“Мене вразив священник Петро Кранийський своїм способом життя. Він не пив, не курив, не вживав наркотиків, але був щасливим. Таким справжнім, глибоким життям. А я на той час думав, що радість — це коли п’єш пиво чи йдеш на дискотеку.

Священник пояснив мені, що справжня радість — це результат близькості з Богом. Це відкриття змінило моє життя, і я вирішив вступити до семінарії”.

У 2020 році Владислав Ігнатюк був висвячений на священника Української Греко-Католицької Церкви та розпочав служіння в Донецькому екзархаті, який охоплює не лише Донецьк, а й Запоріжжя, Дніпро і Луганськ.

“До 24 лютого 2022 року я служив у Мелітополі. Там ми мали дев’ять церков (йдеться про Мелітопольський район, — прим. авт.), і я разом із колегою обслуговував чотири з них. Було багато викликів — люди переживали складні моменти, але ми завжди прагнули бути поруч”, — згадує Ігнатюк.

У Мелітополі він поступово перейшов на українську мову разом із родиною.

“Одного разу священник запитав у мене: “А ти знаєш своє справжнє коріння?” Я перепитав: “Яке коріння?”.А він мені: “Ти не перекотиполе, ти — українець”.Він навчив мене говорити й співати українською, подарував мою першу вишиванку”.

Проповідь отця Владислава у Польщі:

Колеги, які залишилися в окупації порадили не повертатися 

Мелітопольський район було захоплено росіянами в перші дні повномасштабного вторгнення. Як і більшість українців, отець Владислав відчував тривогу, але до останнього не вірив, що вторгнення справді відбудеться.

“За тиждень до початку повномасштабної війни я домовився поїхати до Запоріжжя, щоб забрати двох жінок із новонародженими дітьми. Вони потребували допомоги й не могли самостійно повернутися додому. Я привіз їх до Мелітопольського району.

За кілька днів усе змінилося. Потрібно було швидко ухвалювати рішення. План був простий: знайти машину — бо своєї на той час не мав, зібрати найнеобхідніше й вивезти родину у безпечніше місце”, — згадує священник.

Колеги, які залишилися в окупації, порадили йому не повертатися. Отець Владислав залишився у Запоріжжі, де зайнявся волонтерством — надсилав медикаменти, продукти, дитячі речі.

“Увесь цей час я підтримував зв’язок із трьома священниками, які залишилися в окупації. Окупанти ставилися до них вороже, тиснули, зневажали, навіть глузували. Але мої колеги залишилися вірними своєму покликанню”, — розповідає отець Владислав.

Як і багато інших мешканців Мелітополя, він спершу вірив, що війна не триватиме довго, й мав надію скоро повернутися додому. Та з часом стало зрозуміло: потрібно облаштовувати життя на новому місці. Нині він живе з родиною у Дніпрі та служить у місцевій церкві.

“Пам’ятаю, як під час евакуації постійно думав: чи замкнув усі двері, чи вимкнув світло в усіх кімнатах. Не залишала тривога, що щось забув”, — ділиться священник.

Зі слів місцевих, його дім у Мелітополі було повністю пограбовано. Кажуть, туди навіть заселили якусь жінку. Проте нині отець Владислав не знає достеменно, чи хтось зараз там мешкає.

Священник разом із сім’єю. Фото зі сторінки у фейсбук

Повернення додому…

Отець Владислав щиро вірить, що одного дня повернеться додому — зможе зайти у свій дім і відновити служіння в рідних стінах.

“Церква завжди була носієм національної свідомості. Я завжди прагнув виховувати людей не лише в любові до Бога, а й до своєї землі, культури, мови. Вірю, що церква має відігравати ключову роль у збереженні національної пам’яті та ідентичності — і сьогодні це як ніколи важливо.

Після деокупації я планую повернутися до Мелітополя. Це мій дім, мої люди, моя церква. Сьогодні важливо відновлювати все, що зруйнувала війна. Моя церква, благодійна організація, соціальні проєкти — усе це ми будемо піднімати знову.

Але перше, що я зроблю, коли з’явиться можливість, — повернуся додому”, — говорить отець Владислав.

Оксана Щербина


📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈