Ми у соцмережах
Головна » Економіка » Економічне бронювання працівників: як зберегти бізнес і підтримати економіку Запоріжжя

Економічне бронювання працівників: як зберегти бізнес і підтримати економіку Запоріжжя

Економічне бронювання працівників: як зберегти бізнес і підтримати економіку Запоріжжя

ТЦК СП

Відсутність прозорої системи економічного бронювання працівників ставить запорізький бізнес на межу виживання, а країну – під загрозу економічного колапсу. Через нестачу кадрів підприємства не можуть виконувати замовлення і задовольняти потреби ринку. В результаті економіка втрачає ефективність, а місцевий бюджет недоотримує значні кошти, що позначається на обороноздатності країни. Олександр Бондаренко, керуючий партнер Bureau of Investment Programs та співзасновник Інституту Державної Ефективності, розповів, як бронювання може допомогти економіці і чому цей процес важливий.

Перспективи

Відсутність прозорих правил бронювання працівників компаній загрожує країні економічним колапсом. Якщо деякі виробничі підприємства (навіть з виготовлення базових товарів) не зможуть працювати через нестачу спеціалістів, сервісний бізнес постраждає від затримок та зниження якості послуг для українців. Це ризикує паралізувати економіку країни. Більшість підприємств може піти в тінь і перестати платити податки, що негативно позначиться на обороноздатності країни, адже з наших податків фінансуються армія та закупівлі зброї і амуніції. Частина підприємств може просто зупинитися, і це вже відбувається. Тому економічне бронювання стосується кожного українця та нашого добробуту.

Як впливає відсутність економічного бронювання на бізнес: приклади

Часто чую від підприємців, що через масову мобілізацію вони втрачають цінних спеціалістів. Через це деякі підприємства на межі закриття, а деякі вже припинили діяльність.

Ось кілька прикладів із життя підприємців. Підприємство, яке виготовляє упаковку, отримало велике державне замовлення, але не може його виконати. Через масову мобілізацію підприємство працює тільки на 20% своєї потужності: не вистачає виробничого персоналу та фахівців, яких нема ким замінити. Дефіцит працівників необхідної спеціалізації лише ускладнює ситуацію. Навіть якщо вдається знайти нових працівників, на їх навчання потрібно близько 5 місяців.

Інший приклад – бетонний завод не може вже 4 місяці набрати 25 людей. Хоча це не така велика кількість, люди просто не хочуть їздити на роботу через блокпости та ТЦК. інший є кейс: власник заводу з виробництва цукерок вже пів року шукає 10 працівників, але люди не хочуть працювати офіційно.

Правила економічного бронювання

Потрібні системні та прозорі правила економічного бронювання для всіх підприємств.

Законопроєктом передбачено, що за кожного заброньованого співробітника компанія щомісяця сплачує 20 000 грн військового збору. Компанія самостійно визначає перелік працівників для бронювання та сплачує додатковий військовий збір.

Як економіст із досвідом керування виробничими підприємствами, можу сказати, що додатковий військовий збір не значно вплине на кінцеві ціни товарів. Витрати на зарплати робітників у собівартості зазвичай незначні, щоб це відчутно позначилося на цінах. Проте ситуація інша для сервісних компаній, де робота людей є основною статтею витрат.

Скільки мільярдів отримає держбюджет від економічного бронювання

Нагадаю, що з держбюджету нашими податками сплачуються зарплати військовим та закуповується амуніція. Міжнародна фінансова допомога не може бути використана на закупівлю зброї для ЗСУ через обмеження партнерів.

Цього року дефіцит держбюджету становить близько 47%. Зрозумілі правила економічного бронювання вигідні для всіх: підприємці збережуть цінні кадри, а держава отримає додаткові кошти для закупівлі озброєння. За нашими підрахунками, завдяки економічному бронюванню можна додатково залучити 30-40 млрд грн до держбюджету щороку.

Що буде з кадрами без економічного бронювання

Без прозорої системи економічного бронювання ми можемо втратити кваліфікованих працівників і навіть за кілька років не відновити кадровий потенціал.

Сьогодні існує багато грантових проєктів для навчання жінок робітничим професіям. Але це не відновить баланс робітничих кадрів. В Україні економічно активне населення складає лише близько 8,5 млн. Більше того, жінки не охоче опановують робітничі спеціальності на кшталт водіїв вантажівок чи зварювальників.


Читайте також: Сирський зустрівся з командирами та передав техніку на Запорізькому напрямку