Міська садиба Хазана Р.А.

Поділитися:

Опис

Вулиця Поштова - одна з найстаріших у Запоріжжі. Початок її забудови історики датують ще першою половиною 19 століття.

В 1920-і роки садиба була націоналізована. В перші роки радянської влади тутешні квартири займали відомі місцеві більшовики.

В 1989 році садиба отримала офіційний статус «пам'ятки історії місцевого значення». Втім, у відповідних списках, не згадувалося прізвище Рувима Абрамовича. У них будівля позначена як «Будинок, в якому жив Гаврилов І.А. ». Іван Гаврилов - революціонер і більшовик. Саме він був одним з ініціаторів знакової для нашого міста події - перейменування Олександрівська в Запоріжжя.

Вулиця Поштова – одна з найстаріших у Запоріжжі. Початок її забудови історики датують ще першою половиною 19 століття. Нинішню назву вулиці немов нагадує, що вона колись була частиною поштового тракту, що з’єднував Маріуполь і Катеринослав. До того ж саме тут – в кварталі, який зараз займає сквер Прикордонників розташовувалася поштово-телеграфна контра Олександрівська. А ось ще 100 з невеликим років тому ця вулиця називалася Катеринославською – на честь центру губернії, до якої тоді і належало наше місто.

В Олександрівську на Катеринославській розташовувалося багато видних споруд. Багато з них дожили і до наших днів. Тоді історико-архітектурну цінність Запорізької області представляли 18 об’єктів сучасної вулиці Поштової. Серед них – міська садиба Хазана.

Садиба олександрівського торговця Рувима Хазана розташувалася на розі вулиць Поштової і Тургенєва. Її будівлі – єдині представники забудови міського кварталу. Садиба складалася з садибного будинку та флігеля. Ці споруди створювали компактним замкненим, огородженим простором з внутрішнім подвір’ям усередині.

Багато міських будівель спочатку зводилися невеликими і одноповерховими, а з ростом ціни на землю і попиту на нерухомість ставали більше і вище. На фасаді будинку Хазана це навіть можна відстежити – оформлення поверхів відрізняються.  У декорі другого поверху вже відчувається вплив популярного на початку 20 століття модерну. Тут – високі фігурні аттики, підкреслено-видовжені та оздобленні модерновими елементами вікна, декоративний «поребрик». Факт реконструкції будинку може підтвердити і порівняння його обох парадних фасадів. Той, що з боку вулиці Тургенєва має чітку центрально-осьову композицію. А ось фасад уздовж Поштовій – асиметричний. Придивіться – частина фасаду, починаючи від арки до площі Свободи, явно прибудована пізніше. Тут же – з боку Поштової – можна побачити і прибудований до садибного  будинку флігель. Одноповерхова будівля датується 90-и роками позаминулого століття. Як спочатку, так і тепер використовується під житло.

В 1920-і роки садиба була націоналізована. Судячи з усього, в перші роки радянської влади тутешні квартири займали відомі місцеві більшовики. Завдяки одному з таких жителів будинок Хазана ще в 1989 році отримав офіційний статус «пам’ятки історії місцевого значення». Втім, у відповідних списках, не згадувалося прізвище Рувима Абрамовича. У них будівля позначена як «Будинок, в якому жив Гаврилов І. А. ».

Іван Гаврилов – революціонер і більшовик. Саме він був одним з ініціаторів знакової для нашого міста події – перейменування Олександрівська в Запоріжжя.

У самому ж будинку Хазана за довгі роки що тільки не розташовувалося – від казарм воїнів армії УНР і квартир партпрацівників до музею народної творчості і навіть кафе. Зараз будинок використовується під житло (квартири) та розміщення комерційних закладів.

Як проїхати

Транспорт: Тролейбус 3, 8, 14 Автобус 17, 18, 29, 59, 85, 94, 98 Зупинка транспорту: Театр ім. Магара